Išnešk televizorių, arba mokėk

Išnešk televizorių, arba mokėk

Palangiškiai, vasarą nuomojantys privačius būstus poilsiautojams, atsisako mokėti po 6 centus per parą už kambaryje pastatytą televizorių autorių ir atlikėjų teises ginančioms asociacijoms. Juos palaiko ir Neringos verslininkai. [CITATA]

Lietuvos gretutinių teisių asociacijos (AGATA) darbuotojai, nusprendę priversti privačiai apgyvendinimo paslaugas pajūryje teikiančius verslininkus pasirašyti sutartis, pagal kurias būtų apmokestinti nuomojamose patalpose esantys televizoriai, sulaukė atkirčio.

Nenori mokėti

Metinis mokestis už vieną nuomojamame kambaryje stovintį televizorių siektų apie 22 litus. Nepaisant to, palangiškiai ir šios sumos mokėti nenori. Nors už nakvynę iš poilsiautojų birželio mėnesį lupa nuo 100 iki 150 litų, o liepos rugpjūčio mėnesiais - dukart daugiau.

Savo privačius būstus vasaros mėnesiais viešbučiais pavertę palangiškiai tikina, kad net ir simbolinis mokestis yra papildomas apynasris verslui. "Kuo daugiau mokesčių, tuo stipresnė pagunda jų nemokėti", - burbuliuoja palangiškiai.

Pinigų reikalauja neteisėtai?

Privačiai apgyvendinimo paslaugas teikiančių verslininkų asociacijos "Svetingas šeimininkas" pirmininkė Irena Švanienė įsitikinusi, kad AGATA reikalavimai sumokėti yra neteisėti.

"Atvažiavo pasipinigauti, o neišdegė. Mes ir taip mokame mokesčius už verslo liudijimus, į sveikatos fondą, renkame pagalvės mokesčius. Naujo mokesčio niekas jiems mokėti neketina. Privatus sektorius nėra viešoji erdvė. Labiausiai palangiškius papiktino AGATA darbuotojų darbo etika ir kultūra, kuri yra baisi. Jie pasiūlo pasirašyti sutartį, o jei atsisakai, pradeda gąsdinti baudomis ir antstoliais. Tokie veiksmai mus labiausiai ir papiktino", - "Vakarų ekspresui" sakė I. Švanienė.

Ji teigė, kad už televiziją mokanti kabelinės televizijos operatoriui, kuris AGATA moka dideles sumas. Todėl dar kartą mokėti už tą patį ji nematanti prasmės.

"O pasakymas, kad galime televizorius sukišti į spintas, tuomet nereikės mokėti, mus įskaudino. Tegu jie patys sulenda į spintas ir pasislepia", - pasiūlė I. Švanienė.

Ji teigė, kad poilsiautojus televizijos transliacijas žiūri tik vakarais.

AGATA atstovai siūlomose sutartyse prašė vos 6 centų per dieną už vieną televizorių, arba 22 lit7 per metus. Verslininkai atšauna, kad poilsiautojus jie priiminėja tik tris mėnesius per metus, o 9 mėnesius kambariuose niekas negyvena.

Menas liaudžiai nebepriklauso

Poilsiautojams kambarius nuomojančius nuosavų būstų savininkus apmokestinti siekiančios AGATA direktorė Agnė Masalskytė įsitikinusi, kad konfliktai kyla dėl nesupratimo. "Mes Palangoje "užkabinome" vieną "ypatingą" verslininką, kuris ir sukėlė tą triukšmą. Sumokėti už 12 televizorių po 1000 litų jis gali, tačiau 6 centų už dieną gaila. Per metus bendra suma jam vos viršijo 200 litų. Visi viešbučiai moka už televizorius ir čia nieko naujo nematome. Mums tik keista, kodėl Palangos viešbučiai moka atlikėjams už televizorius, o šalia esančios privačios vilos, teikiančios tokias pačias paslaugas, tik priklausančios fiziniams asmenims, atsisako mokėti. Be to, tai ne mokestis, o tik atlyginimas atlikėjams", - "Vakarų ekspresui" aiškino A. Masalskytė.

Jos teigimu, sumokėti už intelektinės nuosavybės naudojimą turi tik naudojantieji ją versle ir gaunantieji iš to naudos, o fiziniams asmenims ši nuostata esą netaikoma. Tokia tvarka esą numatyta Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme, kuriame sakoma, kad mokėti privalo kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo, savo verslo poreikiams naudojantis fonogramas ar jų kopijas viešosiose vietose.


"Net žinių transliacijos metu, nekalbant apie filmus, skamba muzika, kurios atlikėjams ar fonogramų gamintojams reikia mokėti", - aiškina A. Masalskytė.

Ji įsitikinusi, kad privataus namo kambariai taip pat yra vieša vieta, jei jie yra nuomojami: "Jei į jūsų namą gali ateiti bet kas ir išsinuomoti kambarį, jis prilygsta viešbučio kambariui. O asmeniniam naudojimui namuose gali turėti nors ir 10 televizorių", - patarė atlikėjų teises ginančios organizacijos atstovė.

Jos manymu, jei televizoriai šiame versle nėra svarbūs, tegu išneša juos iš kambarių ir bėdų nebus.

Anot atlikėjų teises ginančios organizacijos vadovės, verslininkai iki šiol linkę vadovautis sovietiniu šūkiu, kuris teigė, kad menas priklauso liaudžiai. "Šis įsitikinimas dar gajus ir jį pakeisti reikia laiko. Kitose pasaulio šalyse už intelektinę nuosavybę mokėti įprasta", - sakė A. Masalskytė.

Ji taip pat pateikė pavyzdį, kad viena taksi firma Vilniuje pati pageidavo mokėti už teisę legaliai klausytis radijo savo firmos automobiliuose.

Neringiškiai palaiko

Palangiškių kolegų pasipriešinimas naujam mokesčiui sužavėjo ir neringiškius, kurie įsitikinę, kad kambariuose stovinčių televizorių apmokestinimas yra nelegalus biznis.

"Neringoje susiduriame su ta pačia problema. Aš asmeniškai dėl šventos ramybės tuos televizorius iš kambarių išnešiau ir šios paslaugos poilsiautojams neteikiu. Svečių atsiprašau, užtat mokėti nereikia", - "Vakarų ekspresui" sakė Irma Baltrušaitienė, Neringos turizmo ir verslo asociacijos pirmininkė.

Anot jos, kai kurie jos kolegos turi sudarę sutartis tiek su AGATA, tiek su LATGA (autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacija), todėl kai kurie jų esą moka po 100, o kai kurie - po 200 litų kasmet.

"Neringiškių yra mažiau, todėl jie ir klusniai pasirašo tas sutartis. O palangiškius gerbiu, jie moka skaičiuoti savo pinigus, todėl ir kariauja", - juokavo I. Baltrušaitienė.

Jos manymu, valstybės suteikta teisė privačiam ūkio subjektui rinkti pinigus yra netoleruotinas veiksmas. Juo labiau, kalbėjo I. Baltrušaitienė, kad neaišku, kaip panaudojami surinkti pinigai.

Tegu bylinėjasi

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas siūlo abiem pusėms konfliktą spręsti teisme, kuris esą ir nustatys, privatus būstas, kuris išnuomojamas poilsiautojams, yra vieša vieta, ar ne. "Mano manymu, už viešą kūrinių naudojimą reikėtų mokėti. Jei aš namuose žiūriu televizijos laidas ar klausausi muzikos, tai mokėti neturėčiau. Tačiau jei iš to gaunama nauda, mokėti vis dėlto reikėtų. Siūlyčiau kreiptis į teismą, kuris išklausęs abiejų pusių argumentus ir nustatys, ar vieša vieta privatus būstas

"Vakarų ekspreso" žiniomis, AGATA 2012 m. surinko 6,8 mln. litų, o atlikėjams išdalijo 5,33 mln. Lt. Apie 25 proc. surinktos sumos išleista užmokesčio administravimui. Asociacija LATGA 2012 m. surinko 14,9 mln. Lt, išdalijo autoriams - 12,4 mln. litų, 2,5 mln. litų skirta lėšoms administruoti.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder