Kritiniu atveju elektra apsirūpintume ir kūrendami mazutą

Kritiniu atveju elektra apsirūpintume ir kūrendami mazutą

Net ir tuo atveju, jei Lietuvai būtų sustabdytas elektros bei dujų tiekimas iš Rusijos ir kartu sutriktų Suskystintų gamtinių dujų terminalo veikla, šalies elektros vartojimo poreikį pajėgtų užtikrinti mazutu kūrenamos elektrinės.

Tokią išvadą, apžvelgęs žiemos sezono elektros energetikos sistemos adekvatumo analizę, daro elektros perdavimo sistemos operatoriaus "Litgrid" valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Daivis Virbickas.

Pasak "Litgrid" vadovo, elektros tiekimo sustabdymas iš Rusijos įmanomas tik fiziškai atjungus laidus, tačiau tokia tikimybė labai menka. Lengviau įsivaizduoti, kad iš Rusijos nebūtų vykdomas komercinis elektros tiekimas - dėl šios priežasties, tikėtina, išaugtų elektros rinkos kaina.

Susidūrus su kitomis sunkiomis sąlygomis, pavyzdžiui, neprieinama elektros generacijos galia dėl dujų tiekimo nutraukimo, šalies elektros poreikių užtikrinimo funkciją perimtų mazutu kūrenamos elektrinės. Jos visiškai užtikrintų, kad elektros būtų pagaminta tiek, kiek reikia vartojimo poreikiams patenkinti, tikina D. Virbickas.

"Litgrid" skelbia, kad artėjantį sezoną Lietuvos elektros energetinė sistema pajėgi apsirūpinti elektra net ir kilus jos gamybos ir tiekimo sutrikimams dėl didelių šalčių, avarijų ar kitų nenumatytų aplinkybių. Reikiamas vartoti elektros energijos kiekis bus užtikrinamas vietiniais generacijos pajėgumais ir importuojant elektrą iš kaimyninių šalių. Importo dalis sudarys apie 60 proc. vartojamos elektros.

"Tinklo pralaidumo atžvilgiu galėtume importuoti ir daugiau nei 60 proc. vartojimui reikalingos energijos, bet taip pat naudosime ir vietinių šiluminių elektrinių, kurios žiemą gamina šilumą miestams, pagaminamą elektrą", - sako "Litgrid" vadovas.

"Litgrid" vertinimu, žiemą didžiausias elektros poreikis - 1800 MW - numatomas ketvirtąją sausio savaitę.

Šalyje esančių elektrinių bendra galia siekia beveik 4300 MW, tačiau šis potencialas rinkoje neišnaudojamas, nes didžiojoje dalyje elektrinių deginamas iškastinis kuras (dujos ir mazutas), tad jų gaminama elektros energija būtų gerokai brangesnė nei importuojama. Tačiau, anot "Litgrid", negalima nuvertinti šių elektrinių svarbos palaikant galios rezervus.

Lietuvoje vidutiniškai per metus importuojama 60-63 proc. vartojimui reikalingos elektros. Lietuvos energetikos sistema tarptautinėmis jungtimis yra sujungta su Latvijos, Baltarusijos ir Rusijos elektros energetikos sistemomis.

Po 2016 m. sausio 1 d., pradėjus eksploatuoti naujas tarptautines jungtis, sistemos adekvatumas dar pagerės, atsiras galimybė elektros mainams su Skandinavijos ir Vakarų Europos elektros sistemomis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder