Prezidentūrą neramina situacija darbo rinkoje

Prezidentūrą neramina situacija darbo rinkoje

Atsigaunanti pasaulinė ekonomika turės teigiamos įtakos ir Lietuvai, bet turime galvoti, kaip pagerinti situaciją darbo rinkoje, kur trūksta darbo jėgos, ir susigrąžinti emigrantus, teigia Prezidentės vyriausioji patarėja ekonomikai ir socialinei politikai Lina Antanavičienė. 

"Labiausiai neramina situacija darbo rinkoje - nedarbas siekia apie 8 procentus, tai yra mažesnis nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis, (...) ir jaunimo nedarbas, kur visa Europa verkia, kad jauni žmonės bedarbiai, pas mus taip pat yra šiek tiek mažesnis. Tačiau, iš kitos pusės mums trūksta darbo jėgos. Neseniai skaičiau, kad daugiau kaip 13 procentų įmonių tiesiai sako - mums trūksta kvalifikuotos darbo jėgos", - sakė L. Antanavičienė antradienį interviu "Žinių radijui". 

Pasak šalies vadovės vyriausiosios patarėjos, dėl darbo jėgos trūkumo algos keliamos sparčiau nei kyla darbo našumas ir prarandamas konkurencingumas lyginant su partneriais. 

Iš kitos pusės, pasak jos, "yra pliusų" - kylant algoms "žmonės daugiau vartoja, pinigai sukasi". Šiek tiek daugiau vartoti pajėgs ir mažiausiai uždirbantieji, kurie gaus daugiau pajamų dėl padidėjusio neapmokestinamo pajamų dydžio. Taip pat - ir apie 600 tūkst. pensininkų, kuriems nuo šių metų vidutiniškai 20 eurų didėja pensijos. 

"Natūralu, norėtume didesnio augimo ir greitesnio atsigavimo, bet reikia tikėti, kad stabilus augimas, kurį matėme po krizės Lietuvoje, nebuvo didžiulis, bet buvo stabilus. Ir tas stabilumas irgi yra mūsų pasiekimas", - kalbėjo L. Antanavičienė. 

Vienu iš pavojų darbo rinkai Prezidentūros atstovė įvardijo ir emigraciją, bet ji nesitiki, kad šį procesą būtų galima suvaldyti per trumpą laiką - pusmetį ar metus. 

"Neišradinėkime dviračių, reikia dirbti su tais, kurie išvyko, ir reikia, natūraliai keliant ekonomiką, kuriant darbo vietas, stengiantis pritraukti kuo daugiau investicijų, stabdyti, kad nebeišvyktų nauji", - sakė L. Antanavičienė. 

Pasak Prezidentės vyriausiosios patarėjos reikia keisti požiūrį į investicijų pritraukimą. 

"Jeigu prieš kelerius metus mums atrodė, kad investicijų pritraukimas yra savaiminis procesas, (...) tai dabar mes visi puikiai suprantame, kad investicijas reikia medžioti ir tą turi daryti pasirengę profesionalai, tam turi būti specialios institucijos, taip dirba visas pasaulis", - sakė L. Antanavičienė. 

Taip pat, pasak jos, turi būti dirbama su emigrantais, siekiant juos grąžinti į Lietuvą. 

"Akivaizdu, kad šiaip sau tie žmonės, kad čia gražus oras ir kažkiek paaugo mūsų ekonomika, negrįš, su jais reikia dirbti, juos reikia rasti, kurie jauni, kurių jau vaikai tokio amžiaus, kad tėvai pradeda galvoti, gal leisti į lietuvišką mokyklą. Taip dirba ir kitos valstybės - Airija, Estija, yra įkuriamos agentūros, valstybė investuoja į tai, kad dirbtų su išvykusiais ir juos gražintų atgal", - sakė L. Antanavičienė. 

Kalbėdama apie šalies ekonomines perspektyvas Prezidentės vyriausioji patarėja buvo optimistiška. 

"2016 m. rodo, kad yra šioks toks ekonomikos atsigavimas, pasaulio ekonomika auga - apie 3 proc., 2017 m. po truputėlį atsigauna ir Europa, ir eurozona, tai - ne tie skaičiai, kurių normaliai norėtume, bet po truputėlį šalyse mažėja nedarbas, (...) auga darbo užmokestis, vadinasi, po truputėlį atsigauna vartojimas. Mums, kaip labai atvirai, į eksportą orientuotai ekonomikai, tai yra be galo svarbu", - sakė L. Antanavičienė. 

Prezidentės vyriausioji patarėja pasidžiaugė, kad pernai šiek tiek kritęs eksporto augimas, šiemet, tikimasi, jau pora procentų atsigaus. 

"Labai svarbu, kad net ir praėjusiais metais augo mūsų lietuviškos kilmės eksporto apimtys, tai labai džiugina, (...) randame ne tik tradicines rinkas (...), bet atsiranda ir naujos - tokios kaip Jungtiniai Arabų Emyratai, kur, jei neklystu, eksportas augo keturis kartus, Saudo Arabija, Pietų Korėja", - sakė L. Antanavičienė. 

Taip pat Prezidentės vyriausioji patarėja pagyrė Vyriausybę už planus aktyviau dirbti su savivalda. 

"Kalbama apie tai, kad savivaldai reikia suteikti daugiau teisių, paskatinti juos pačius būti suinteresuotais, kad į konkrečią savivaldybę ateitų investicijos, įtraukti, kad jie būtų ne stebėtojai iš šono, bet aktyvūs dalyviai, kurie patys dirbtų ir patys pajaustų naudą", - kalbėjo L. Antanavičienė. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder