Rimantas Šadžius: kol kas naujų mokesčių neplanuojame, gerinsime esamų surinkimą

Rimantas Šadžius: kol kas naujų mokesčių neplanuojame, gerinsime esamų surinkimą

Lietuvoje kol kas nesvarstoma įvesti naujų mokesčių, ką savo rekomendacijose patarė Europos Komisija (EK), tačiau numatoma gerinti jau esamų surinkimą.

"EK mato tą mūsų šalies viešųjų finansų ypatumą, kurį mes matome ir patys, kad mokestinės pajamos sudaro bene mažiausią procentą nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), palyginti su kitomis 27 Europos Sąjungos šalimis. Priežasčių čia gali būti daug. Mūsų mokesčių tarifai nėra patys mažiausi Europoje, tačiau šešėlinė ekonomika yra pakankamai rimta problema, kurią reikia spręsti", - sakė finansų ministras Rimantas Šadžius antradienį po susitikimo su Prezidente Dalia Grybauskaite.

Kaip teigiamą pavyzdį, kur jau yra pasiekta rezultatų, finansų ministras pateikė dyzelino akcizo surinkimą.

"Pagerėjo surinkimas dyzelino akcizo, nors jo tarifas nesikeitė, bet mokesčio surinkimas pagerėjo gana rimtai todėl, kad buvo imtasi tam tikrų priemonių, matuojant ir deklaruojant įvežamo į šalies teritoriją dyzelino kiekį ir atitinkamai kontroliuojant išvažiuojančius automobilius, kiek jie kuro išsiveža. (...) Tokiu būdu mes padarėme tam tikrą poveikį šešėlinei dyzelino rinkai, tas poveikis kol kas yra ribotas, bet mes imsimės ir kitų priemonių, aktyvinsime šitą darbą. Manau, kad čia galime pasiekti rimtų rezultatų", - sakė R. Šadžius.

Tuo tarpu naujų mokesčių įvedinėti neskubama. Pasak ministro, tokia galimybė kol kas nesvarstoma.

"Naujų mokesčių įvedimo kol kas mes nesvarstome, bet tai yra politinio apsisprendimo dalykas. Mokesčių sprendimus priima Seimas. Pirmas rezervas - ir mes tą deklaruojame ir EK, ir Europos centriniam bankui, kai kalbame apie euro įvedimą ir Lietuvos ekonomikos ir viešojo sektoriaus perspektyvas, - iki galo dar nenuveiktas namų darbas yra mokesčių surinkimo gerinimas", - teigė R. Šadžius.

EK pirmadienį pateiktose rekomendacijose Lietuvai rekomenduoja stiprinti biudžetines priemones, kad nebūtų nukrypta nuo Stabilumo ir augimo pakte numatytų taisyklių. Taip pat stiprinti fiskalinę sistemą, visų pirma nustatant privalomas viršutines išlaidų ribas, kad būtų pasiektas vidutinės trukmės laikotarpio struktūrinio biudžeto deficito tikslas.

Rekomenduojama tęsti mokesčių sistemos peržiūrą ir apsvarstyti galimybę padidinti tuos mokesčius, kurie mažiausiai kenkia ekonomikos augimui, tarp jų periodinius turto ir aplinkos mokesčius, kartu toliau gerinant mokestinių prievolių vykdymą.

Lietuvai pateikiamose rekomendacijose ypač didelis dėmesys skiriamas socialinei sričiai. Lietuvai rekomenduojama priimti ir įgyvendinti teisės aktus dėl visapusės pensijų sistemos reformos. Ypač suderinti pensinį amžių su gyvenimo trukme, apriboti ankstyvo išėjimo į pensiją galimybę, nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles ir skatinti papildomus taupymo planus. Rekomenduojama stiprinti pensijų reformą priemonėmis, kurios skatintų vyresnių žmonių įsidarbinimą.

Rekomendacijose patariama numatyti tikslines darbo rinkos priemones asmenims, kurie turi mažai įgūdžių ir jau ilgą laiką yra bedarbiai. Siūloma peržiūrėti nedarbo pašalpų skyrimo sistemą, skatinti mokymąsi visą gyvenimą, o siekiant pagerinti galimybes įsidarbinti jaunimui - plėtoti ryšius su verslo sektoriumi ir skatinti praktikos galimybes.

EK drąsina Lietuvą ir toliau, kaip suplanuota, vykdyti valstybinių įmonių reformą, ypač atskiriant komercines ir nekomercines veiklas, skiriant dėmesį vykdomųjų valdybų profesionalumui. Patariama vykdyti namų renovaciją, toliau diversifikuoti energetikos šaltinius, tiesiant energijos jungtis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder