"Snoro" kreditoriai - skaitykite, žiūrėkite ir žinokite savo vietą

"Snoro" kreditoriai - skaitykite, žiūrėkite ir žinokite savo vietą

Ekspertai.eu jau skelbė, kad bankrutavusio „Snoro“ banko įmonei „Snoras Media“ priklausančių „Lietuvos ryto“ akcijų pirkime konkurencija buvo tik imituojama, o tikrasis pardavimas vyko „po stalu“, visiškai nesirūpinant gauti kuo daugiau pinigų, kurių laukia „Snoro“ kreditoriai.

Finalinis šio proceso veiksmas „Snoro“ tinklalapyje aprašytas taip:

Užbaigtas bankrutuojančio banko „Snoras“ antrinės įmonės „Snoras Media“, valdančios 34 % „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės akcijų, pardavimo sandoris. Penktadienį, spalio 11 d., banko „Snoras“ bankroto administratorius Neilas Cooperis pasirašė pirkimo ir pardavimo sutartį su UAB „BIG group“, antrine UAB „Fragrances International“ įmone. Už 100 % „Snoras Media“ akcijų pirkėjas bankui sumokėjo 10 mln. litų.

Be to, neatskleidžiant detalių paminėta, kad „iki sandorio užbaigimo banko bankroto administratorius sutvarkė bendrovę ir kapitalizavo skolas bankrutuojančiam bankui“.

Informaciją apie pirkinį, atitekusį verslininko Beno Gudelio įmonei, žiniasklaida kiek papildė: „spalio pradžioje 10 mln. litų – iki 10,1 mln. litų – buvo padidintas „Snoras Media“ įstatinis kapitalas“, o anot „sandoriui artimų šaltinių, B. Gudelis įsigijo visiškai „švarią“ įmonę, neturinčią skolų bankui, – pusė iš maždaug 20 mln. litų paskolų – 10 mln. litų – buvo kapitalizuota, o likusios nurašytos į blogų paskolų eilutę“.

O dabar pažiūrėkime į iliustraciją, kuriai suprasti nereikia aukštojo finansinio išsilavinimo.

Obuolys kairėje – tokia UAB „Snoras Media“, kokią buvo siūloma pirkti pavasarį paskelbto konkurso dalyviams, obuolys dešinėje – tokia, kokią ją prieš savaitę pirko B. Gudelis.

Net nebūnant dideliu finansų specialistu akivaizdu, kad tai, ką įsigijo B. Gudelis, kaip diena nuo nakties skiriasi nuo to, kas buvo pardavinėjama. Pardavinėta didelės skolos slegiama mažos vertės įmonėlė, o B. Gudelis nusipirko daugiau nei 10 milijonų litų vertės įmonę be jokių skolų.

Kaip toks stebuklas įmanomas ir kiek jis kainuoja bankrutavusio „Snoro“ kreditoriams, vis dar neprarandantiems vilties atgauti savo pinigus?

Atsakome: šis stebuklas gali būti kriminalinės prigimties. Jo esmė: „Snoro“ bankroto administratorius Neilas Cooperis dėl finansine logika sunkiai paaiškinamų priežasčių nurašė milžinišką UAB „Snoras Media“ skolą, nors galimybės atgauti šiuos pinigus buvo visiškai realios. Rezultatas: B. Gudeliui pateiktas prašmatnus pirkinys už santykinai nedidelę kainą – 10 milijonų litų, o „Snoro“ kreditoriai patyrė mažiausiai 10 milijonų litų nuostolį.

Įstatyme pasakyta, kad tas, kuris žino apie įvykdytą nusikaltimą, bet apie jį nepraneša, pats daro nusikaltimą. Todėl ekspertai.eu kreipiasi į Valstybės kontrolę, Seimo Antikorupcijos komisiją, STT, FNTT ir net Generalinę prokuratūrą (sandoris įvykdytas neseniai, todėl yra vilties, kad prieš sueinant šios bylos senaties terminui prokuratūros būklė pagerės).

Komentaras

Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:

Tiems, kuriems gyvenime netenka dažnai susidurti su finansiniais reikalais, paaiškinsiu.

Dar kartą įdėmiai pažvelkime į iliustraciją viršuje.

Kairėje matome į tris dalis padalintą obuolį. Tai UAB „Snoras Media“ balansas 2012 m. gruodžio 31 d., kai ši įmonė deklaravo turinti 110 894 Lt nuosavo kapitalo ir 20 016 274 Lt mokėtinų sumų bei įsipareigojimų. 20 000 000 Lt sudarė paskola iš AB „Snoras“ UAB „Lietuvos rytas“ 34 procentų akcijų paketui įsigyti. Jos grąžinimo terminas – 2014 m. gegužės mėnuo.

Kad būtų dar aiškiau, pasakysiu liaudiškai: tai buvo mažos vertės įmonėlė, kurią slėgė didelė 20 milijonų litų skolos našta. Tokios būklės įmonę „Snoro“ bankroto administratorius Neilas Cooperis ir siūlė potencialiems pirkėjams, dalyvavusiems pavasarį paskelbtame pardavime.

O dabar pažvelkime į obuolį dešinėje. Taip atrodė UAB „Snoras Media“, kai ją nusipirko B. Gudelis: įmonės įstatinis kapitalas – jau ne 100 000 Lt (tokio įstatinio kapitalo dydžio įmonės pardavimui buvo skelbtas konkursas), o 10 100 000 Lt, be to, ji neturi jokių skolinių įsipareigojimų.

Už taip gražiai sutvarkytą įmonę B. Gudelis turi būti dėkingas „Snoro“ bankroto administratoriui N. Cooperiui, kuris prieš pasirašydamas pirkimo ir pardavimo sandorį visiškai panaikino UAB „Snoras Media“ paskolą: jos dalį 10 mln. Lt sumai kapitalizavo (tokia suma padidino įstatinį įmonės kapitalą), o likusius maždaug 10 mln. Lt nurašė į blogų paskolų eilutę.

Kaipgi atrodo B. Gudelio įsigytos UAB „Snoras Media“ balansas įsigijimo dieną?

Kadangi įmonei nebereikės grąžinti 10 mln. Lt paskolos, šie pinigai priskirtini grynajam įmonės pelnui (paskola gauta realiai, o grąžinti jos nebereikia). Dėl kapitalizavimo procedūros padidėjo UAB „Snoras Media“ kapitalas – jis sudaro 10 100 000 Lt. Taigi UAB „Snoras Media“ nuosavo kapitalo dydis – 20 100 000 Lt (suma koreguotina atsižvelgiant į 2013 metais vykdytos veiklos sąnaudas).

Tai oficialūs Registrų centro duomenys.

Ir šią įmonę, kuri dokumentuose turi 20 100 000 Lt vertės turto, B. Gudelis nusipirko už 10 000 000 Lt... Be to, reikia nepamiršti, kad jai dar priklauso ir 34 procentai UAB „Lietuvos rytas“ akcijų.

Įmonės duomenys tokie puikūs, kad B. Gudeliui net nebūtų reikalingi nuosavi pinigai jos akcijoms įsigyti: turint preliminarius pirkimo ir pardavimo dokumentus, bet koks bankas finansuotų 10 mln. Lt dydžio paskolą UAB „Snoras Media“ akcijoms pirkti.

Belieka paklausti, kodėl „Snoro“ bankroto administratoriaus komanda nusprendė, kad 10 mln. Lt dydžio paskolą reikia nurašyti į blogų paskolų eilutę?

Oficialiame pranešime apie sandorį rašoma, kad jis „buvo sudėtingas“, nes žiniasklaida patiria „sunkius laikus“. Bet toks motyvas, švelniai tariant, labai keistas.

Keistas todėl, kad UAB „Snoras Media“ priklauso 34 procentai UAB „Lietuvos rytas“ akcijų. Ši įmonė taip pat pateikė savo veiklos metinį balansą už 2012 metus. Jo duomenimis, 2012 m. gruodžio 31 d. UAB „Lietuvos rytas“ turėjo apie 26 mln. Lt nepaskirstyto pelno. Taigi UAB „Snoras Media“ priklausytų apie 8,8 mln. Lt.

Be to, atkreipsiu dėmesį, kad UAB „Lietuvos rytas“ priklauso 100 procentų UAB „Lietuvos ryto“ spaustuvės akcijų. Šios įmonės finansiniai duomenys rodo, kad ji veikia pelningai – per 2012 metus deklaravo daugiau nei 6 mln. Lt pelno, taip pat turėjo daugiau nei 12 mln. Lt nepaskirstyto pelno.

Kokiu pagrindu „Snoro“ bankroto administratorius nusprendė, kad 10 mln. Lt dydžio paskola yra beviltiška ir nurašytina net nepabandžius jos atgauti, kai galimybės sugrąžinti šią nemenką sumą buvo visiškai realios? Tuo labiau, kad paskolos grąžinimo terminas dar anaiptol nėra pasibaigęs.

O dabar realybė paprasta: tie 10 mln. Lt, kuriuos N. Cooperis neįtikėtinai paprastai nurašė kaip beviltišką paskolą, – suma, kurios nebeatgaus bankrutavusio banko kreditoriai.

Malonės, kurią N. Cooperis padarė B. Gudeliui, kaina – sumažėjusios žmonių viltys susigrąžinti prarastus pinigus.

Žinant, kad Generalinė prokuratūra šiuo metu atvirai kontroliuojama ir valdoma kriminalinių grupuočių atstovų, šios žmonių viltys, bent jau kol kas šiuo atveju, yra lygios nuliui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder