- Ar realiai skamba regiono verslininkams idėja minimalią algą pakelti iki 500 eurų? - „Vakaro žinios“ paklausė trijų maisto prekių parduotuvių savininko, Jurbarko rajono verslininkų organizacijos tarybos pirmininko Gintario STOŠKAUS.
- Tikrai ne. Sunku net įsivaizduoti, kokių neigiamų pasekmių tai turėtų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Jurbarko rajone 2016 m. vidutinis atlyginimas buvo 495 eurai. Tai visas rajonas gautų minimalų atlyginimą? Nenormalu. O dar būtų kiršinami žmonės, kurie dabar gauna šiek tiek daugiau nei minimalus atlyginimas.
Jurbarke yra per 300 verslo įmonių, iš kurių per 150 įmonių užsiima prekybine veikla. Labai daug parduotuvių jau dabar merdėja, dirba vos po kelias valandas. Minimalaus atlyginimo padidinimas įstums į tokią padėtį verslininkus, kad jie bus priversti užsidaryti. Jurbarke štai rugsėjo 1 d. užsidarė pačiame centre dirbusi didelė baldų parduotuvė. Žinoma, jie tikina, kad baldus bus galima užsisakyti ir toliau, tik internetu. Pasirinkimas platus, bus pristatymas, tačiau ten dirbę 3 ar 4 darbuotojai jau lieka be darbo.
Kitas pavyzdys - viena seniausiai veikiančių kepyklų Tauragės mieste. Iki šiol veikusi kepykla iš viso uždarė 18 savo turėtų parduotuvių. Kiekvienoje parduotuvėje juk buvo bent po kelis darbuotojus. Štai tokia tikra verslo realybė regione. Ir visa tai vyksta esant 380 eurų minimaliam atlyginimui. Jau dabar iš regiono nemažai žmonių net su darbo stažu išvyksta į užsienį prižiūrėti senelių.
- Nepykdo susiklosčiusi praktika, kad minimalus atlyginimas keliamas progomis, užuot jį skaičiavus pagal mokslininkų pateikiamas formules neiškreipiant rinkos ir nekiršinant didžiųjų miestų su regionais?
- Tik taip ir turėtų būti. Ir dabar matome specialistų viešus pasisakymus, kad minimali alga turėtų neviršyti 40 proc. vidutinio šalies atlyginimo, nes priešingu atveju prasideda regresiniai procesai, o verslas ima trauktis arba pereina į šešėlį. Taip ir turėtų būti.
Turėtų atsirasti ir diferenciacija pagal regionus. Pavyzdžiui, pagal pateikiamus duomenis, Tauragės rajono išsivystymas šiuo metu atitinka Brazilijos pragyvenimo lygį. Nors bankų ruporai nuolat sako, kad viskas turi būti suvienodinta. Bet suvienodinti neišeina. Jei bankų ruporas vakarienei valgo gerą jautienos kepsnį už 25 eurus, o vegetuojantis verslininkas raugintus kopūstus, tai suvienodinus galima sakyti, kad abu vakarienei valgė kepsnį su kopūstais? Negali taip būti.
Nejau valdžia mano, kad verslininkai nenori ir patys išlaikyti savo darbuotojų? Juk kiekvienas nori turėti galimybę sumokėti savo darbuotojams, kad jie nesikeistų, nenorėtų pabėgti į užsienį. Štai šią savaitę Trišalėje taryboje buvo svarstyta idėja pakelti minimalią algą iki 400 eurų. Galime paskaičiuoti, jeigu aš turiu 6 darbuotojus, man per mėnesį jų atlyginimams reikia 120 eurų daugiau, arba 1342 eurų papildomų pajamų per metus. Iš kur man jų paimti, kai rajone per metus sumažėja daugiau kaip 1000 gyventojų. Bet ką padaryčiau, kad tik žmonės eitų pas mane ir pirktų. Jei žinočiau, kad galiu suprekiauti ir tam žmogui dorą atlyginimą išmokėti, aš kiaurą parą prekiaučiau.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą