Kartu rašte prašoma stabdyti "Valstybinės saugaus eismo automobilių keliais 2005-2010 m. programos Susisiekimo ministerijos įgyvendinimų priemonių viešinimo paslaugų pirkimo“ atvirą konkursą bei kreipiamasi į Viešųjų pirkimų tarnybą, o taip pat į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK) prašant paaiškinti, ar lėšų skyrimas Rusijos propagandos ruporu Baltijos šalyse laikomam televizijos kanalui neprieštarauja nacionalinio saugumo koncepcijai. Atkreipiamas dėmesys, kad efektyvesnei veiklai Europos Sąjungoje ir Baltijos šalyse užtikrinti PBK buvo perregistruotas Jungtinėje Karalystėje, tačiau tai nekeičia esmės, tai - Rusijos politikos ir ideologijos sklaidos kanalas.
"Mus gerokai nustebino konkurso sąlygos, kuriose vienareikšmiškai nurodyta, kokiuose televizijos kanaluose turi būti transliuojama reklama, kuri yra apmokama iš valstybės biudžeto lėšų. Tai kelia didelių abejonių dėl atitikimo Viešųjų pirkimų įstatymui“, - teigia asociacijų interesus atstovaujantis advokatas Laimonas Markauskas.
"Sąlygose nurodytas imperatyvus reikalavimas numatyti reklamos transliavimą per PBK, kuris skleidžia Kremliaus suformuotą informacinę politiką. Juk tai – tiesioginė Lietuvos valstybinės institucijos parama Rusijos interesų sklaidai Lietuvos mokesčių mokėtojų lėšomis“, – pasipiktinimo neslepia Lietuvos skaitmeninių televizijų asociacijos vadovas Eimuntas Akromas.
To paties konkurso sąlygose šalia PBK įvardinti ir kai kurie Lietuvos nacionaliniai televizijos kanalai, tačiau visiškai diskriminuojami kiti nacionaliniai transliuotojai, nekalbant apie regionines ar kabelines televizijas.
"Paklausti dėl tokių sprendimų motyvų, Susisiekimo ministerijos pareigūnai tikriausiai atsakytų, kad pasirinkimą lėmė TV reitingai; bet niekam ne paslaptis, kad galiausiai televizijų reitingus lemia jų biudžetas. Kokie motyvai skatina skirti mūsų valstybės lėšas rusiškai televizijai, kuri ne tik nėra Lietuvos įmonė, bet būtent valdančiųjų partijų atstovų nuolat minima kaip propagandinis kanalas? Akivaizdu, kad turėtume remti savo, smulkesnes nacionalines ir regionines bei vietines televizijas, jau ir taip vos kvėpuojančias šiuo sunkiu metu“, – sako Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos prezidentė Vaiva Žukienė.
Asociacijų teigimu, toks selektyvus ministerijos biudžeto paskirstymas atskleidžia įsišaknijusią sistemą: asignavimai, paskirstomi pagrindinėms televizijoms, užtikrina saugų politinį prieglobstį nuo nepatogių ministerijos veiklos reikalų viešinimo. Esą lėšas gavę televizijos kanalai stropiai vykdo nerašytą politikų ir žiniasklaidos susitarimą: "Gavai – viešumoje gerai arba nieko!“.
Be to, asociacijų atstovų nuomone, artėjantys vietos savivaldos rinkimai susisiekimo ministrą Eligijų Masiulį verčia "kruopščiai planuoti mokesčių mokėtojų pinigų "perskirstymą“ savo bendrapartiečių interesams pridengti".
Pasak asociacijų atstovų, televizijos bendruomenėje atvirai įvardijamos ir kitos šio "savitarpio supratimo“ ydos: esą neatsitiktinai skaitmeninės televizijos įvedimą ir nemažas viešinimo lėšas kuruojanti Susisiekimo ministerija "supratingai“ įsiklauso į pagrindinių komercinių televizijų puoselėjamą siekį dėl analoginės televizijos išjungimo datos atidėjimo kiek įmanoma vėlesniam laikui – neva technologiniai skaitmeninės televizijos pranašumai, leidžiantys objektyviai nustatyti žiūrovų auditorijas, neabejotinai perraikys televizijos rinkos pyragą ir, suprantama, gaunamų reklamos lėšų pasiskirstymą.
Rašyti komentarą