Įdomūs faktai apie pinigus, finansus ir investavimą

Įdomūs faktai apie pinigus, finansus ir investavimą

Norint susikurti stabilų finansinį pagrindą ir užsitikrinti stabilią bei sėkmingą finansinę ateitį, visuomet yra patariama kuo anksčiau pradėti investuoti. Tačiau sėkmingam investavimui reikia ir pakankamos patirties bei žinių. Todėl siekdami praplėsti jūsų akiratį pateikiame ne vieną faktą apie finansus, kurių daugelis investuotojų nežino.

1. Billas Gatesas savo Harvardo universiteto profesoriams buvo sakęs, kad iki 30 metų jis bus milijonierius. Milijardieriumi jis tapo būdamas 31 metų.

2. Amsterdamo birža pirmą kartą kotiravo akcijas 1602 m. Pirmosios akcijos, kuriomis turėjo būti prekiaujama, buvo Nyderlandų Rytų Indijos bendrovės, tarptautinės megakorporacijos, kuriai Nyderlandų vyriausybė suteikė prekybos su Azija monopolį, akcijos. Bendrovė veikė beveik du šimtmečius ir beveik visą laiką mokėjo 18 proc. metinių dividendų.

3. Legendinis ir visame pasaulyje puikiai žinomas bei vertinamas investuotojas Warrenas Buffettas pristatinėdamas laikraščius vos 14 metų įsigijo 14 akrų ūkį ir sutaupė 1200 JAV dolerių (tuo metu tai buvo didžiulė pinigų suma).

4. 1791 m. sausio 1 d. JAV nacionalinė skola sudarė 75 mln. JAV dolerių. O 2011 m. rugpjūčio 28 d. oficiali JAV vyriausybės skola sudarė apytiksliai 15,9 trln. JAV dolerių! JAV Federalinio biudžeto komiteto duomenimis, pirmoji JAV skolos viršutinė riba buvo nustatyta 1917 m. ir sudarė 11,5 mlrd. JAV dolerių. Verta paminėti, kad didžiulės paskolos iš centrinių bankų yra daugumos išsivysčiusių ekonomikų problema.

5. Warrenas Buffettas teigia, kad blogiausia jo kada nors atlikta investicija buvo 1993 m., kai jis įsigijo „Dexter Shoes“. Nuostolis „Berkshire“ akcininkams siekė net 3,5 mlrd. JAV dolerių. Savo laiške akcininkams jis citavo gerai žinomo JAV dainininko Bobby Bare dainos žodžius, kuriais paaiškino savo nusivylimą prasta investicija: „Aš niekuomet į lovą neatsiguliau su negražia moterimi, tačiau esu tikras, kad su ne viena negražia moterimi buvau prabudęs.“

6. 1930 m. Al Capone bandė pakeisti savo viešąjį įvaizdį Didžiosios depresijos metais atidarydamas sriubos virtuvę Čikagoje. Čikaga buvo vienas labiausiai per Didžiąją depresiją nukentėjusių JAV miestų, kadangi šis miestas tiesiogiai priklausė nuo gamybos ir jį reikšmingai paveikė vietinė fiskalinė krizė. 1933 m. Čikagos nedarbo lygis siekė beveik 50 proc.

7. Herbertas Hooveris 1930 m. kovo mėn. pareiškė, kad JAV „blogiausia jau praeityje“. Tačiau iš tikrųjų „blogiausia“ buvo tik prasidėjusi. 1929–1932 m. JAV žlugo daugiau nei 100 tūkst. įmonių, verslui nebebuvo suteikimos paskolos, bankai užsidarė stulbinamu greičiu – apytiksliai 200 per mėnesį, o BVP nuo 81 mlrd. JAV dolerių sumažėjo iki 49 mlrd.

8. Statistika rodo, kad vidutiniškai vienas amerikietis turi 3,5 kredito kortelės. Tai yra iš tiesų labai didelis finansinių įsipareigojimų skaičius, atsižvelgiant į tai, kad kredito kortelių palūkanos yra pakankamai aukštos. Lietuvoje kreditinės kortelės nėra populiarios, tačiau jas atstoja kreditai internetu, kurie taip pat dažnai būna skuboti ir kainuoja brangiau.

9. Pirmoji savo jėgomis milijoniere JAV tapusi moteris buvo C. J. Walker. Ir tai įvyko XX a. pradžioje. Ji sukūrė ir valdė kosmetikos imperiją, orientuotą į afroamerikietes moteris.

10. Kalbant apie 100 JAV dolerių banknotus – beveik 80 proc. JAV valiutos sudaro būtent 100 JAV dolerių banknotai. Tačiau iš tikrųjų yra pakankamai sudėtinga pamatyti žmones atsiskaitant 100 JAV dolerių banknotais, dažniausiai atsiskaitoma kur kas mažesnės vertės kupiūromis.

11. Labiausiai padirbinėjamas banknotas JAV yra 20 dolerių kupiūra. Po jos – 100 JAV dolerių kupiūra.

12. Šiaurės Korėja yra didžiausia pinigų padirbinėtoja pasaulyje. Ji jau seniai yra įvaldžiusi JAV valiutos klastojimo meną ir gali suklastoti bene tobulas 50 ir 100 JAV dolerių kupiūrų kopijas. Jų klastotės yra tokios geros, kad imtos vadinti superdoleriais, o joms atpažinti prireikia specialios Federalinio rezervo naudojamos įrangos.

13. XXI a. pradžioje Zimbabvė patyrė hiperinfliaciją, kuri 2008 m. pasiekė patį aukščiausią tašką. Vos vienas JAV doleris tuo metu buvo vertas 2,621,984,228 Zimbabvės dolerio. Todėl tuo metu turėdamas vos vieną JAV dolerį žmogus galėjo būti milijardierius. Žinoma, tik teoriškai, kadangi duonos kepalas kainavo 10,487,936,912 Zimbabvės dolerio.

14. Tik 8 proc. pasaulio valiutos yra realūs fiziniai pinigai. Turbūt galvojate, kad visa kita yra bitkoinai? Jūs klystate. Dauguma sandorių yra atliekami skaitmeniniu būdu, tokiu atveju išvengiant fizinės valiutos mainų. Ir tai yra visiškai natūralu – tereikia pagalvoti, kaip dažnai už prekes ar paslaugas jūs atsiskaitote kreditine ar debeto kortele.

15. JAV kartą sukūrė 100 tūkst. JAV dolerių kupiūrą. Tai buvo didžiausia kada nors pagaminta kupiūra, kuri naudota tarp bankų (o ne tarp žmonių).

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder