Nekilnojamojo turto mokesčio neišsigando

Nekilnojamojo turto mokesčio neišsigando

Nuo sausio galiojantis įstatymas, įpareigojantis šeimas, kurių bendras turtas viršija milijoną litų, susimokėti nekilnojamojo turto mokestį, pasak Registrų centro, didelio nepasitenkinimo nesulaukė. Manyta, kad padaugės norinčiųjų ginčyti mokestines vertes. Tačiau šįmet tokių prašymų sulaukta maždaug penktadaliu mažiau nei pernai.

Šįmet Registrų centras sulaukė beveik 2 šimtų prašymų pervertinti turtą – daugiausia Vilniuje. Per šimtą iš jų – fizinių asmenų, kuriems nuo sausio privaloma mokėti procento dydžio mokestį už brangesnį nei milijonas litų visą turimą nekilnojamą turtą.

„Ta naujoji grupė taip pat teikia apeliacijas, tačiau jų nėra daug ir fizinių asmenų tame kiekyje yra šiek tiek daugiau negu šimtas, o jeigu žiūrėtume pagal turto vertę, tai turto, brangesnio kaip milijonas, kad būtų vienas objektas, irgi nėra daug“, – sako Registrų centro direktoriaus pavaduotojas Arvydas Bagdonavičius.

Pasak Registrų centro atstovų, asmenys, kurie turi vieną būstą (namą ar butą), vertinamą daugiau nei milijonu litų, dėl mokesčio neprieštarauja. Tokių Lietuvoje – per 700.

Turtą pervertinti nori asmenys, kurių gyvenimo sąlygoms pasikeitus, pavyzdžiui, sukūrus šeimą ar paveldėjus nekilnojamojo turto, bendra jo vertė išauga iki milijono. Tačiau, pasak specialistų, turtą pervertinus mokesčio išvengti pavyks ne visiems.

„Tiek, kiek mes peržiūrėjom tų pirmųjų apeliacijų, kurių gavom, tai apie trečdalį mes visgi nepripažįstame, nes ataskaitos nebūna pakankamai pagrįstos, o apie du trečdaliai yra pakeičiama tų verčių“, – teigia A. Bagdonavičius.

Individualiai turtą vertinančioms bendrovėms, pasak jų atstovų, naujasis mokestis papildomų klientų neatnešė. Esą Registrų centro masinio vertinimo sistema – labai palanki mokesčių mokėtojams.

„Susimažinti dar labiau, t. y. susirasti vertintoją, kuris vertintų mažiau jeigu tas turtas nepasižymi kažkokiais esminiais trūkumais, kurių nemato masinio vertinimo sistema, tikrai nėra daug galimybių. Manau, susimažins vertę tik tie žmonės, kur sistema padarė kažkokią klaidą ar kažko nepastebėjo, o taip kad turtas vertas tiek, o vertintojai sumažins mažiau negu rinkos vertė, to tikrai nebus“, – sako bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.

Individualūs vertintojai gali padėti, kai masinio vertinimo sistema nemato tokių trūkumų, kaip neracionalus išplanavimas ar nepalanki kaimynystė. Kitais atvejais, galimybių, kad turto vertė pasikeis, esą beveik nėra. Be to, įstatyme numatyta, kad turto vertę leidžiama mažinti tik tuo atveju, jeigu individualiai vertinant nustatyta, kad turto kaina – mažiausiai penktadaliu žemesnė, nei kad įvertino masinė sistema.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder