Krabų verslas sumenkino Lietuvos vėliavą

Krabų verslas sumenkino Lietuvos vėliavą

Lietuvos žvejybiniuose laivuose, Barenco jūroje gaudančiuose krabus, nelegaliai įdarbinami Rusijos piliečiai išnaudojami, verčiami dirbti prastomis sąlygomis, jiems nesumokami suderėti atlyginimai. Galiausiai Norvegijoje jie išvaromi iš laivų kaip nelegalai. Lietuvos valdžia ryžtingų veiksmų siekiant sustabdyti tokią neteisėtą ir šalies prestižą menkinančią veiklą iki šiol nesiėmė.

Tik Lietuvos saugios laivybos administracija jau kreipėsi į Norvegijos uosto kapitoną su prašymu neišleisti laivų išplaukti į jūrą, nes jiems išduoti Žvejybos laivų atitikties liudijimai yra netekę galios.

Trys Lietuvoje registruotos UAB "Arctic Fishing" laivai - "Karalius", "Jūros vilkas", "Žalgiris", plaukiojantys su Lietuvos vėliava, dar yra ir areštuoti tų laivų jūrininkų pageidavimu, nes darbdavys įguloms esą skolingas apie 1 mln. dolerių. Dėl jūrininkams nesumokėtų atlyginimų areštuotas ir ketvirtas "Arctic Fishing" laivas "Beam", plaukiojantis su vadinamąja patogia Sent Kitso ir Nevio vėliava. Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos (ITF) inspektoriaus, dirbančio Lietuvoje, Andrejaus Černovo teigimu, šiuo metu visi šie keturi laivai stovi Norvegijos Honingsvago uoste.

Su "Arctic Fishing" direktoriumi Giedriu Gruzdžiu pastaruoju metu susisiekti telefonu jau nebepavyksta.

Prašo valstybinio tyrimo

Į Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, Valstybinę darbo inspekciją, Lietuvos saugios laivybos administraciją (LSLA), Lietuvos jūrininkų sąjungą (LJS) įgulų vardu kreipėsi laivų "Karalius", "Žalgiris"," Jūros vilkas" kapitonai. Jie pranešė, kad tarptautiniu lygiu žeminamas Lietuvos, kaip jūrinės valstybės, prestižas.

Užsieniečiai žvejai prašo atlikti ne formalų, o deramą tyrimą valstybės lygiu dėl nelegalaus darbo ir jį sustabdyti, griežtai pareikalauti iš bendrovės vadovų ir akcininko atsakomybės už daugkartinius tarptautinių reikalavimų pažeidimus Lietuvos žvejybos laivuose, inicijuoti minėtų laivų licencijų sustabdymą, jų išbraukimą iš Lietuvos jūrų laivų registro.

Nežinojo esą nelegalai

"Arctic Fishing" verstis jūrine krabų žvejyba Barenco jūroje pradėjo 2014-aisiais. Minėtų laivų kapitonai praneša, kad nuo pat laivų įregistravimo Lietuvos registre 2014-ųjų pradžioje bendrovė iki šiol sistemingai ir sąmoningai naudojasi gerai apgalvota nelegalaus darbo sistema. Oficialiai deklaruojama, kad joje dirba 18 darbuotojų, tačiau kiekvieno iš minėtų laivų įgulą sudaro daugiau nei 25 nariai, nes su mažesne įgula laivas negali žvejoti. Laivai Barenco jūroje žvejoja ištisus metus.

Kapitonai įtaria, jog bendrovė įgulas samdo ne Lietuvoje, kad nereiktų jų drausti ir mokėti visų privalomų mokesčių. Ji sudarė sutartį su Rusijos bendrove "Olankam", kuri kaip jos agentas surasdavo įgulos narius ir su jais "Arctic Fishing" vardu sudarydavo sutartis.

"Mes, įgulų nariai, nežinojome, kad darbdavys mus apgaus, neįregistruos mūsų darbo sutarčių ir pavers nelegaliais darbuotojais. Bendrovės įgalioti asmenys įkalbėjo mus atvykti į laivus nurodydami, jog tai legalus darbas su visomis socialinėmis garantijomis, tačiau paaiškėjo, kad mes neturime teisės į laikiną darbą Lietuvoje. "Arctic Fishing" atskirą įgulą samdo kiekvienam krabų gaudymo reisui, trunkančiam kelis mėnesius. Paskui nesumoka jai suderėto atlyginimo, įbaugina ir išsiunčia iš Norvegijos kaip nelegalius darbuotojus. Įgulos nariai, dirbę sunkų darbą rizikuodami gyvybe, lieka be atlyginimų ir yra priversti bylinėtis. Visų trijų laivų įgulos nėra socialiai apdraustos", - rašoma jūrininkų kreipimesi.

Jame dar teigiama, kad "Arctic Fishing" nesilaiko Saugios laivybos įstatymo ir kitų su žvejyba susijusių reikalavimų ir sistemingai juos pažeidžia.

Žvejai mano, kad 2014 m. lapkričio 5 d. laive "Karalius" dėl saugumo reikalavimų nesilaikymo žuvo Rusijos pilietis 39 metų kapitono padėjėjas Genadijus Kiseliovas. Esą įvykis, siekiant išvengti sankcijų ir atsakomybės, buvo įvardintas kaip nelaimingas atsitikimas ir žuvusiojo jūrininko šeima negavo realių socialinių garantijų.

"Vakarų eksprese" jau rašėme, kad Lietuvos susisiekimo ministerijos jūrų laivų avarijų ir incidentų tyrimo vadovas Leonardas Vilimas likęs manyti, jog tai buvo savižudybė.

Anot rusų jūrininkų, visi minėti trys laivai techniniu atžvilgiu yra netvarkingi. Juose daug kartų buvo susiklosčiusios avarinės situacijos. Pavyzdžiui, vieno reiso metu esą neveikė laivo "Karalius" vairo mechanizmas ir jis buvo visiškai nevaldomas, laive "Žalgiris" neva sunkėsi vanduo, juos reikėjo nedelsiant grąžinti į krantą ir remontuoti, bet savininkas ir bendrovės direktorius uždraudė plaukti į uostą.

Pasak rusų jūrininkų, krabų produkcija gabenama nesilaikant higienos normų. Visos atliekos iš laivų esą išpilamos tiesiog į jūrą, teršiama aplinka. Pačiuose laivuose neva nebuvo laikomasi elementarių higienos reikalavimų ir sanitarinių normų.

"Nė vienas laivas neatlaikytų nepriklausomos tikrosios laivų techninės patikros", - savo nuomonę išsakė Rusijos jūrininkai.

Išvaromi iš laivų

Lietuvos laivų jūrininkai Rusijos piliečiai, reikalaujantys sumokėti atlyginimus, Norvegijos uoste padedant šios šalies policijai išvaromi iš laivų kaip nelegalai, palydimi iki Murmansko ir pametami likimo valiai. A. Černovo teigimu, laivo "Beam" jūrininkai pirmi buvo išvaryti iš laivo Norvegijoje.

Anot advokatės Lauros Čereškaitės-Kinčiuvienės, atstovaujančios šiems jūrininkams byloje dėl laivų arešto, kai vienas iš laivo įgulos narių bandė atkreipti dėmesį, kad į jūrą pilami fekaliniai vandenys, o laivų techninė būklė bloga, kitą rytą atvažiavo "Arctic Fishing" atstovas, "supakavo" tą įgulos narį ir palydėjo Murmansko link. Dėl panašaus nutikimo vienas kapitonas esą buvo atleistas iš darbo.

Minėtų trijų laivų kapitonai praneša, kad "Arctic Fishing" klastodama faktus deklaruoja, jog dalis įgulų narių, tarp jų ir kapitonai, yra Lietuvos piliečiai. Jų teigimu, nė viename laive niekada faktiškai kapitonu nėra buvęs Lietuvos pilietis, nors Lietuvos prekybinės laivybos įstatymas reikalauja, kad ne mažiau kaip du trečdalius įgulos narių sudarytų Lietuvos, ES, Europos ekonominės erdvės, Šveicarijos konfederacijos piliečiai arba nuolatiniai gyventojai, o kapitonas turi būti Lietuvos pilietis arba nuolatinis gyventojas.

Rusų kapitonų teigimu, didžioji įgulos narių dalis yra užsieniečiai, kurių įdarbinimo procedūros pažeistos nesilaikant užsieniečių įdarbinimo tvarkos Lietuvoje. Už Lietuvos įstatymo pažeidimą ši bendrovė apskritai nėra baudžiama. "Vakarų eksprese" apie tai jau rašėme.

Pakenkta šalies prestižui

Trijų laivų kapitonų teigimu, Lietuvos, kaip jūrų valstybės, prestižas yra sumenkintas.

"Mes nesame Lietuvos piliečiai, bet gerbiame savo darbą ir profesiją, tad tikimės, kad bus imamasi priemonių Lietuvos prestižui išsaugoti", - rašo Rusijos jūrininkai.

Jų manymu, tai, kad įsiteisėjusiais Lietuvos teismo sprendimais bendrovės direktoriui G. Gruzdžiui už nelegalų įdarbinimą ne kartą buvo skirta bauda, situacijos iš esmės nekeičia. Pati bendrovė nėra buvusi nubausta. Krabų gaudymo verslas esą labai pelningas, tad darbdaviui neva apsimoka mokėti baudas.

Rusijos jūrininkai įspėja, kad jeigu šiai bendrovei nebus panaikintos licencijos verstis jūrine žvejyba, nebus nubaustas jos vadovas ir savininkas, prasidės tarptautiniai procesai, kuriuose bus žeminamas Lietuvos vardas.

"Girdime užsienio jūrininkus kalbant, kad Lietuva bus paskelbta vadinamosios patogios vėliavos šalimi. Tai būtų didelis jūrinės valstybės nuosmukis tarptautinėje arenoje", - teigiama kreipimesi.

Lietuvos, kaip jūrinės valstybės, prestižas ir taip jau smuktelėjo šiemet - nuo liepos 1 d. mūsų šalies nebėra Paryžiaus memorandumo šalių baltajame sąraše, kuriame ji buvo nuo 2009-ųjų. Dabar ji pateko į pilkąjį sąrašą, atsidūrė 48 vietoje. Estija yra 33, o Latvija - 36 vietoje ir jos išliko minėtame baltajame sąraše, rodančiame valstybės prestižą, kad su jos vėliava plaukiojantys laivai laikosi priimtų tarptautinių reikalavimų.

"Bendrovės pozicija - nelegali veika"

Laura ČEREŠKAITĖ-KINČIUVIENĖ, advokatų kontoros "Averus" advokatė
Lietuvos teismų sprendimais pripažinta, kad tie jūrininkai dirbo "Arctic Fishing". Tai, kad ši bendrovė jų neįdarbino, yra neteisėta veika - nelegalus darbas. Pagal Lietuvos teisės aktus, kaip išaiškino teismai, ir pagal Lietuvos prekybinės laivybos įstatymą iš principo negali būti tokios situacijos, kad jūrininkai būtų įdarbinti kažkur kitur, o ne laivo savininko įmonėje.
Tai, kad bendrovė savavališkai išvaro jūrininkus iš laivų Norvegijoje, dar kartą patvirtina jos poziciją - ji vykdo nelegalią veiką imdamasi tokių drastiškų veiksmų.
Šiuo metu jūrininkų reikalavimų pagrindu laivai yra areštuoti. Priimdami nutartis dėl laivų arešto Norvegijos teismai lygiai taip pat patvirtino, kad jūrininkai dirbo "Arctic Fishing". Bendrovė labai priešinosi dėl laivų arešto, samdė Norvegijoje advokatus. Vadinasi, ji veiklą vykdo, bet savo įsipareigojimų, deja, - ne.
Laivai areštuoti spalio 15 dieną, bet bendrovė nesikreipė nei į mus, nei į jūrininkus, jokių pasiūlymų dėl darbo užmokesčio sumokėjimo nesulaukėme.

"Gėda Lietuvos vėliavai"

Andrejus ČERNOVAS, ITF inspektorius, Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas
Kai laivas "Jūros vilkas" dėl pažeidimų buvo nuplukdytas į Murmansko uostą, Lietuvos valdžia kėlė didelį skandalą. O kad Lietuvos bendrovė šitaip elgiasi su žmonėmis ir netgi ne su Lietuvos piliečiais, niekam neįdomu. Kur žiūri mūsų valdžia, kodėl leidžia tokioms įmonėms dirbti?
Anksčiau "Arctic Fishing" dar mokėdavo jūrininkams. Bet, matyt, pajuto, kad niekas nieko negali padaryti, tai paskutinį pusmetį nebemoka. Galbūt laivų savininkas jau išspaudė viską iš tų laivų, kiek galėjo, mes ir juos, ir jūrininkus, atsijungs telefonus, ir viskas.
Ką apie Lietuvą turi galvoti kitos šalies piliečiai? Kad Europos Sąjungos narės įstatymai kaip, beje, ir Norvegijos, leidžia nemokėti mokesčių, atlyginimų žmonėms už darbą, ateiti su teismo sprendimu ir išvaryti jūrininkus iš laivo? Gėda Lietuvos vėliavai.
Kaip visais įmanomais diplomatiniais Lietuvos kanalais buvo bandoma padėti "Arctic Fishing" atgauti laivą "Jūros vilkas", taip dabar mūsų valdžios atstovai turėtų padėti tai įmonei nutraukti veiklą ir nedaryti gėdos Lietuvos vėliavai. Kamčiatkos interneto svetainėje "Stop crab mafia" rusų žurnalistas Kirilas Mareninas jau rašo apie situaciją Lietuvos laivuose. Galima pagalvoti, kad Lietuva, pati to nežinodama, talkina krabų mafijai.
Šiuo atveju labiausiai stebina Lietuvos valdžios atstovų tyla. Nepatogu, kad tokie dalykai vyksta laivuose su Lietuvos vėliava? Juk ta bendrovė apgaudinėja ne tik kitos šalies jūrininkus, bet ir Lietuvos valstybę, nes nemoka mokesčių. Kur FNNT ir kitos institucijos?
Kas bus toliau? Mes eisime teisėtu keliu. Dabar laivai yra areštuoti, o vėliau, jeigu su jūrininkais nebus atsiskaityta, laivai bus parduoti iš varžytinių.

"Didžiulė žala įvaizdžiui"

Eligijus MASIULIS, Seimo narys, buvęs susisiekimo ministras
Daug pastangų dėta, kad Lietuvos laivai patektų į baltąjį Paryžiaus savitarpio supratimo memorandumo sąrašą, bet šiemet jau esame pilkajame. Dabar dar ir žvejybos laivuose, esančiuose Lietuvos jūrų laivų registre, vyksta tokie dalykai.
Lietuvoje yra kelios institucijos - ir Susisiekimo ministerija, ir Lietuvos saugios laivybos administracija, ir Žemės ūkio ministerija, ir Valstybinė darbo inspekcija ir kitos, kurios turėtų rimtai reaguoti į tokius dalykus. Tačiau tarnybos, kurios turėtų aktyviai veikti, tik imituoja darbą. Čia jau sukčiavimo atvejis, reikėtų kelti ieškinį reikalaujant patraukti baudžiamojon atsakomybėn tos bendrovės savininkus ir vadovus. Tik taip galime sustabdyti tokį procesą. Minimalios baudelės neužkerta kelio toliau sukčiauti.
Kad tai iki šiol nesustabdyta, yra visiškas apsileidimas. Trūksta aiškios politinės lyderystės ir atsakomybės. Kad ir susisiekimo ministras, juk tie laivai yra Lietuvos jūrų laivų registre, galėtų susikviesti atsakingas tarybas, trenkti kumščiu į stalą ir pareikalauti, kad būtų kreiptasi į prokuratūrą. Padaryta didžiulė žala Lietuvos įvaizdžiui, ir vėl nėra atsakingų už tai?

"Laivai negali būti eksploatuojami"

Linas KASPARAVIČIUS, Lietuvos saugios laivybos administracijos Laivybos kontrolės skyriaus vedėjas
Laivų "Karalius", "Žalgiris" ir "Jūros vilkas" priežiūrą pagal tarptautinių konvencijų ir nacionalinių teisės aktų reikalavimus vykdo ir atitinkamus laivo dokumentus išduoda LSLA bei Rusijos jūrų laivybos registras.
Prieš šiuos laivus įregistruojant Lietuvos jūrų laivų registre jų techninė būklė buvo patikrinta atlikus pirmines laivų apžiūras, kurias vykdė LSLA inspektoriai. Laivai "Karalius" ir "Jūros vilkas" buvo tikrinami Panamos uoste, "Žalgiris" - Alesundo uoste.
Išduoti laivo dokumentai patvirtino, kad laivų techninė būklė atitiko jiems taikomus reikalavimus, todėl jie buvo tinkami vykdyti žvejybos veiklą.
Šiuo metu visi laivai negali būti eksploatuojami, kadangi laivo valdytojas praleido periodinei apžiūrai vykdyti skirtus terminus, todėl laivams išduoti žvejybos laivų atitikties liudijimai yra netekę galios.
LSLA kreipėsi į Norvegijos Honingsvago uosto kapitoną su prašymu neišleisti laivų išplaukti į jūrą. Turimais duomenimis, laivai šiuo metu nežvejoja.
Jūrininkų prašymo atimti licenciją patenkinti neįmanoma, kadangi LSLA licencijų žvejybos veiklai neišduoda. (Reikėtų kreiptis į Žemės ūkio ministeriją. - Autor. past.)
Lietuvos jūrų laivų registre įregistruoti laivai išregistruojami pagal susisiekimo ministro patvirtintas jūrų laivų registravimo taisykles. Be to, jūrų laivai pagal Lietuvos civilinį kodeksą bei Lietuvos prekybinės laivybos įstatymą yra prilyginti nekilnojamiesiems daiktams. LSLA yra gavusi vienos advokatų kontoros, kuri atstovauja jūrininkų interesams, prašymą neatlikti jokių veiksmų, susijusių su laivų "Jūros Vilkas", "Karalius" ir "Žalgiris" išregistravimu ar perleidimu. Todėl šių laivų išregistravimo iš Lietuvos jūrų laivų registro klausimas šiuo metu negali būti svarstomas.
UAB "Arctic Fishing" nebaudžiama už tai, kad pažeidžia Lietuvos įstatymus turint omenyje laivo įgulos formavimą todėl, kad šiuo metu to nenumato Administracinių teisės pažeidimų kodeksas. Nuo 2016 m. balandžio 1 d. įsigaliosiančiame Lietuvos administracinių nusižengimų kodekse numatyta atsakomybė laivų valdytojams ir laivų kapitonams už laivo įgulos sudarymo reikalavimų pažeidimus.
Nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją Lietuvoje vykdo Valstybinė darbo inspekcija, Valstybinė mokesčių inspekcija, teisėsaugos institucijos. LSLA, gavusi informaciją apie galimai nelegaliai įdarbintus jūrininkus, ją perduoda atitinkamoms institucijoms pagal kompetenciją. Taip buvo pasielgta ir šiuo atveju.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder