Abiturientų išleistuvės - ties išnykimo riba

Abiturientų išleistuvės - ties išnykimo riba

Pastebima, kad vis daugiau moksleivių atsisako dalyvauti abiturientų išleistuvių šventėje. Šiemet Klaipėdoje kai kuriose mokyklose jau įvykusią išleistuvių šventę ignoravo net pusė baigusiųjų.

Svarstoma, kad atsisakyti vienos svarbiausių gyvenimo švenčių verčia ne tik dažną gąsdinančios renginio kainos, bet ir silpnėjantis ryšys tarp bendraklasių.

Nedalyvaujančiųjų argumentai

Daugelis vyresnės kartos atstovų iki šiol prisimena, kaip patys stumdė stalus mokyklos aktų salėje išleistuvių vakarėliui ir krimsdami mamų suneštas vaišes smagiai šėlo su bendraklasiais iki pat saulės patekėjimo. Dabartinių abiturientų (o gal jų tėvų?) poreikiai kitokie. Išleistuvėms nuomojamos prabangios sodybos, salės, limuzinai, pageidautina, kad vakarą vestų žinomas vedėjas ir būtinai koncertuotų nors viena Lietuvos žvaigždė. Blogiausiu atveju pasitenkinama didžėjaus paslaugomis. Visa tai išleistuvių sąmatas užaugina iki tokių aukštumų, kad toli gražu ne visi gali sau leisti šį malonumą.

Pakalbinus abiturientus vis dažniau tenka išgirsti atsakymą, kad jie neketina dalyvauti išleistuvėse.

"Nedalyvausiu išleistuvėse dėl kelių priežasčių. Pirmiausia man atrodo neprotinga taškyti tokius pinigus, o be to, nejaučiu jokių sentimentų daugeliui savo bendraklasių. Pasakysiu dar daugiau - daugelio jų net nepažįstu, eidavome į skirtingas pamokas, tad gimnazijoje tiek ir matėmės", - sakė vienas šiemet dvylika klasių baigęs klaipėdietis.

Jam pritarė ir kita dvyliktokė, taip pat atsisakiusi dalyvauti išleistuvių vakarėlyje.

Mergina pasakojo, kad net ir tie, kurie atsisakė dalyvauti išleistuvėse, vis tiek turėjo sumokėti 40 eurų, už kuriuos buvo pirkta dovana mokyklai, gėlės ir t. t.

"O nusprendusieji dalyvauti ir išleistuvių šventėje dar turėjo sumokėti 80 eurų, taigi iš viso - 120 eurų. Daugeliui tai yra dideli pinigai, nes mūsų mokykloje yra ir tokių abiturientų, kurie gyvena skurdžiose šeimose, kai kurie jau nuo 16 metų gyvena vieni patys, dirba ir save išlaiko. Tačiau į tai niekas nekreipė dėmesio. Dvi "supermamytės" pareiškė, kad vaikams nereikia leisti organizuoti šventės, ir pačios ėmėsi iniciatyvos. Matyt, pačios gyvena pasiturinčiai, tad viską darė pagal savo standartus - prabangiai. Paskui dar telefonu terorizavo tuos, kurie nenorėjo tokios šventės", - pasakojo išleistuvių šventės atsisakiusi mergina.

Ji neslėpė, kad nedalyvauti išleistuvėse ją paskatino ne tik aukšta kaina, bet ir tai, kad jai nėra jokio noro švęsti su žmonėmis, kurių daugeliui nejaučia jokių draugiškų jausmų.

"Susvetimėjusi visuomenė"

Nors išleistuvių bumas dar tik prasideda, kai kuriose uostamiesčio gimnazijose ši šventė jau įvyko. Ją jau atšventusios "Varpo" gimnazijos masiniame renginyje dalyvavo tik pusė abiturientų.

"Manau, kad tokį mokinių apsisprendimą lėmė keli faktoriai. Galiu iš savo gyvenimiškos patirties pasakyti, kad mano pačios vaikai didesnius sentimentus jaučia tiems bendraklasiams, su kuriais mokėsi iki aštuntos klasės. Gimnazijose per ketverius metus jie nespėja "susiklijuoti" ir netampa tuo klasės kolektyvu, kuris norėtų švęsti kartu. Pastebėjau, kad ir paskutinio skambučio šventės metu daugelis abiturientų šventė grupelėmis. Kai kurie šventė su buvusiais bendraklasiais iš progimnazijos laikų", - pasakojo "Varpo" gimnazijos direktorė Rasa Mašurinienė.

Ji svarstė, kad išleistuvės kaip masinis reiškinys ilgainiui gali ir nunykti.

"Gal ir bus klasių, kurios norės švęsti ir patys vaikai susiorganizuos sau nedidelę šventę. Beje, tokių apraiškų yra ir dabar. Tie, kurie atsisako eiti į visos gimnazijos išleistuvių vakarėlį dažnai surengia alternatyvų pasibuvimą mažesniame ratelyje", - minėjo direktorė.

Pasak jos, nėra ko stebėtis tokiomis tendencijomis, kai visa visuomenė yra susvetimėjusi ir persmelkta konkurencijos. Kartu neabejojama, kad atsisakyti išleistuvių kai kuriuos abiturientus skatina ir finansinis aspektas.

"Išleistuvės dabar tikrai yra brangus malonumas. Kainos labai užkeltos. Kainuoja ir patalpų nuoma, ir vedėjai, ir limuzinai, apranga. Tikrai ne visi gali sau leisti tiek išlaidauti. Mūsų gimnazijoje per išleistuves buvo užsakyti limuzinai ir jais buvo leista važiuoti visiems, net ir tiems, kurie atsisakė dalyvauti šventiniame vakare. Buvo matyti, kad daugelis vaikų nori dalyvauti, bet ne visų galimybės yra vienodos. Gal iš tiesų reikėtų daryti kur kas kukliau, bet masiškiau", - svarstė gimnazijos direktorė.

Kviesis Liną Adomaitį

Nuo 3 iki 10 tūkst. eurų - tokias sąmatas vardijo kelioms uostamiesčio mokykloms išleistuvių šventes šiemet organizuojantis Nerijus Ivanauskas ir pabrėžė, kad į šią kainą neįtrauktos maitinimo išlaidos. Papildomai kainuoja ir šventiniai drabužiai, galbūt net šukuosenos, makiažas.

"Mano skaičiavimu, šiemet tendencijos tokios, kad vienam abiturientui išleistuvių šventės vakarėlio organizavimui reikia sumokėti 80-100 eurų, o svečiui - 30-50 eurų. Labai yra pabrangusios pramogų pasaulio paslaugos. Kainos pakilo maždaug 30-40 procentų. Anksčiau į išleistuvių vakarėlį išgalėdavo pasikviesti po 2-3 žinomus atlikėjus, o šiemet jau tenkinasi vienu", - pasakojo N. Ivanauskas.

Nepaisydami kylančių kainų dalis klaipėdiečių kartelės nenori nuleisti. Pasak N. Ivanausko, prašoma kuo aukštesnės kokybės, profesionalių vedėjų, dažnai norima, kad vakaro dalyviai būtų aptarnaujami prie stalų kaip aukštos klasės restorane.

"Viskas priklauso nuo turimo biudžeto. Turime vienus užsakovus Klaipėdoje, kur per išleistuves dainuos Linas Adomaitis, kitur - Martynas Kavaliauskas, treti tenkinsis didžėjaus paslaugomis", - pasakojo N. Ivanauskas.

Jis sakė pastaraisiais metais pastebėjęs dar vieną keistą tendenciją, kai moksleiviai iš mažesnių mokyklų svečio teisėmis (už atitinkamą mokestį) nori patekti į daugiau mokinių turinčio mokyklos išleistuvių vakarėlį. Šis faktas esą taip pat leidžia manyti, kad atsisakyti išleistuvių dažnai skatina ne pinigų stygius, o susvetimėjimas.

"Ašarų, bendraklasių apsikabinimų, kaip mano laikais, dabar retai per išleistuve pamatysi", - minėjo N. Ivanauskas.

Mažiau geriančiųjų

"Šiemet ne tik išleistuvių, bet ir visoje kitoje renginių rinkoje pastebiu, kad užsakovai yra linkę pataupyti. Euras suveikė. Pernai dar taškėsi, o šiemet dažnas prašo pigesnių alternatyvų, atsisako įvairių ugnies šou ar kitų anksčiau madingų šventės atributų. Man atrodo, kad šiemet išleistuvėms dažnas rinko net mažesnes pinigų sumas nei pernai", - kitokį įspūdį yra susidaręs renginių organizatorius Remigijus Žiogas.

Tačiau, pasak jo, visgi daugelis dar neįsivaizduoja išleistuvių be tokių atributų kaip apsauga, fotosienelė, vakaro vedėjas ir atlikėjas arba didžėjus.

R. Žiogas sakė siūlantis abiturientams įvairesnių atrakcijų, kurioms nereikia išleisti krūvos pinigų.

"Man patinka Šiauliuose esanti tradicija, kai tėveliai ruošia vaikams muzikinę dovaną. Repetuoja ir išleistuvių metu pademonstruoja savo gebėjimus. Jau septynerius metus Šiauliuose įvairiose mokyklose rengiame išleistuves ir kone visada tėvai daro tokią dovaną. Gaila, kad Klaipėdoje nėra tokios tradicijos. Kaune, mano žiniomis, iš viso nerengia išleistuvių šventės, jie labiau švenčia paskutinio skambučio metu", - pastebėjimais dalijosi R. Žiogas.

Paprašytas pavardinti šiemetines kainas, renginių organizatorius minėjo, kad atlikėjui tenka sumokėti nuo 1 iki 2 tūkst. eurų, vakaro vedėjo ir didžėjaus paslaugos atsieina dar 1,5 tūkst., salės nuoma ir maistas - 70 eurų žmogui, automobilių nuoma - 600-800 eurų.

"Mokyklos aktų salėje niekas išleistuvių seniai nebedaro. Čia tas pats, kaip ir lavono savo namuose niekas nebešarvoja. Kai tik atsirado įstatymas, kad mokyklose negalima vartoti alkoholinių gėrimų, niekas mokyklose ir nebešvenčia. Beje, pastebiu vieną gerą tendenciją, kad išleistuvėse vis mažiau girtaujama. Niekas nebelaksto su "maišeliais" nežinia kur, nežinia ko. Anksčiau visokių cirkų prisižiūrėdavome, padauginę abiturientai ir tėvams gėdos pridarydavo. O pastaruosius dvejus metus galiu pasidžiaugti, kad jaunimas kur kas mažiau geria. Matyt, nori atsiminti savo šventę", - pasidžiaugė R. Žiogas.

"Sunkiausia surinkti pinigus"

Nežinia, ar taupumo sumetimais, ar iš kitų paskatų kai kuriose gimnazijose tėvai patys rengia išleistuvių vakarėlį. Turintieji tokios patirties tikina, kad viskas įmanoma, tik patartina viskuo pradėti rūpintis kone spalį, mat vėliau tiesiog visos geros vietos ir atlikėjai būna užimti.

Viena klaipėdietė, kartu su kitomis mamomis sutikusi suorganizuoti paskutinio skambučio ir išleistuvių šventes sūnaus lankomoje gimnazijoje, pasakojo, kad iš kiekvieno vaiko reikėjo rinkti po 150 eurų. Kiekvienas tėvas dar turės už save sumokėti po 40 eurų.

"Nemanau, kad tai brangu. Juolab kad viskas bus aukštos kokybės", - pasakojo mamytė.

Pasak jos, sunkiausia užduotis buvo surinkti iš visų tėvų pinigus.

"Didžiausias susipriešinimas buvo dėl alkoholio. Vieni visiškai jo nevartoja, kiti norėjo, kad būtų. Beje, ne visi tėvai dalyvaus. Ir iš vaikų buvo abejojančiųjų, kiti piktinosi, kad neleidžiame atsivesti antrųjų pusių, bet galų gale įtikinome, kad tai labai svarbi šventė jų gyvenime. Juk tai vienintelis vakaras, kai gali su mokytoju pabendrauti neformalioje aplinkoje. Tikimės, kad dalyvaus didžioji dalis", - pasakojo dvyliktoko mama.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder