"Aterna" gyventojų dėl krematoriumo neperkalbėjo

"Aterna" gyventojų dėl krematoriumo neperkalbėjo

(1)

Vakar laidojimo paslaugas teikianti UAB "Aterna" visuomenei pristatė savo planus statyti krematoriumo įrenginį Joniškės gatvėje esančiuose laidojimo namuose. Žmonės atėjo į susitikimą su medicininėmis kaukėmis ir plakatais. Tramdydami vieni kitus jie išklausė specialistų informaciją ir išsiskirstė reikalaudami statyti tokį objektą kitur. Šiuo metu jau surinkta daugiau nei 3 tūkst. parašų reikalaujant nestatyti krematoriumo uostamiestyje.

Pajūrio tyrimų ir planavimo institutas atliko planuojamos kremavimo linijos oro taršos ir triukšmo tyrimus, kuriais naudojosi Aplinkos apsaugos agentūra. Pastaroji dar tikrino instituto rezultatus.

Instituto direktorius Feliksas Anusauskas susirinkusiems žmonėms teigė, kas viskas apskaičiuota laikantis visų reikalavimų. Jo teigimu, padidintos taršos nebus, ji net nepriartėja prie ribinių verčių. Direktorius patarė gyventojams ieškoti kitų argumentų, kodėl toje vietoje negali būti statomas krematoriumas. Pasak jo, nė vienas ekspertas nepasakys, kad jis neleistinas dėl galimos taršos.

Ispanijos bendrovės "Kalfrisa", turinčios 40 metų kremavimo krosnių gaminimo patirties, atstovai išsamiai papasakojo, koks įrenginys bus gaminamas "Aternai". Jų krematoriumai pastatyti Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Rusijoje.

Anot įrenginio gamintojų, Lietuvoje yra tik vienas krematoriumas, tad jiems suprantamas žmonių nerimas. Jie detaliai pasakojo, kaip vyksta procesas, kokios apsaugos priemonės taikomos, kokių būtų imamasi priemonių avarijos atveju, palygino taršą su automobilių išmetamosiomis dujomis ir netgi aiškino, kad rūkaliai kur kas labiau teršia orą Klaipėdoje nei planuojamas krematoriumas.

Įrenginio gamintojai rodė nuotraukas, kur miestuose statomi krematoriumai. Gdanske (Lenkija) prie krematoriumo pastatyti pastatai, kuriuose įrengti prabangūs apartamentai, ir juos žmonės noriai perka. Ispanijos Bilbao mieste krematoriumas stovi per 100 metrų nuo miesto rotušės.

"Aternos" valdybos pirmininkas Vitas Griūnas priminė laidojimo namų istoriją, 2011 metais patvirtintą detalųjį planą, kuriame aiškiai apibrėžtas žemės sklypo pobūdis, leidžiantis statyti krematoriumą. Jis tikino, kad nebus jokios smarvės, jokios taršos, jokių juodų dūmų.

Gyventojai sakė nesantys nusistatę prieš patį krematoriumą, bet jis turi būti kitoje vietoje. Jie jau daug metų gyvena prie kapinių. Tačiau jos - ramybės vieta, o krematoriumas esą yra visai kas kita, neva tie, kurie nežino, koks procesas vyksta deginimo krosnyje, galbūt ir gali gyventi prie krematoriumo.

"KAS KITA". Į piketą susirinkę žmonės sakė jau daug metų gyvenantys prie kapinių, tačiau jos - ramybės vieta, o krematoriumas esą yra visai kas kita. Eimanto Chachlovo nuotr.

Žmonės sakė netikintys jokiais pažadais, nes esą jie pamirštami, kai pradedami įgyvendinti projektai. Gyventojų teigimu, rodyti krematoriumų pavyzdžiai šalyse, kuriose klesti korupcija. Jie nemano, kad tai nebus taršus objektas turint omenyje, jog kaimynystėje padidėsiantis autotransporto srautas.

"Jūs apie žmones kalbate kaip apie malkas", - piktinosi moteris.

Beje, architekto, projektavusio laidojimo namus, vadinamąją šermeninę, Gyčio Tiškaus dukra Eglė Tiškutė sakė, kad jos tėvo aliuzija buvo į bažnyčią, o ne į krematoriumą. (Laidojimo namuose norima panaikinti dvi šarvojimo sales, kurios buvo papildomai įrengtos, ir jų vietoje statyti kremavimo liniją).

"Miesto bendrajame plane krematoriumo nėra"

Judita SIMONAVIČIŪTĖ, Klaipėdos vicemerė

Verslas laukiamas Klaipėdos mieste, tačiau turi atlikti visas procedūras, numatytas įstatymo. Laidojimo namai nėra krematoriumas. Tai - pastatas su įrenginiu žmogaus palaikams kremuoti. Kad jūsų pastatas taptų krematoriumu, atlikote pirmą procedūrą, t. y. poveikio aplinkai įvertinimą. Niekas nesako, kad meluojate, taršos skaičiai maži.

Mes, Lietuvos žmonės, save nuvertinome, nes metodikos, koks bus statomo objekto socialinis poveikis, t. y. turto nuvertėjimas, psichologinis momentas ir kt., neturime. Prie žydo palaikų negalima prisiliesti, o liuteronai nepyksta, kad palaikai perlaidojami. Žmonės vertina viską skirtingai. Bendro tokio vertinimo nėra.

Esminis dalykas, kad su tokiu dalyku kaip krematoriumas mes nesame dar susigyvenę. Ir tai natūralu, nes Lietuvoje yra tik vienas krematoriumas. Kai pirma benzino kolonėlė buvo statoma mieste, gyventojai irgi priešinosi.

Po poveikio aplinkai vertinimo turi vykti kitos procedūros. Be detaliojo plano ir krematoriumo atsiradimo detaliajame plane, joks įrenginys negali būti pastatytas. Šiandien Klaipėdos miesto bendrajame plane krematoriumo nėra numatyta. Savo detaliajam planui pakeisti jūs tiesiog negausite miesto Savivaldybės leidimo.

Taip, aš tvirtinau detalųjį planą, tačiau tada buvo prašoma keturių dalykų - parkavimo vietų, gėlių paviljono, vietų kolumbariumui ir dviejų garažų. Tokį leidimą jūs gavote. Tačiau tame patvirtintame detaliajame plane krematoriumo nėra. Todėl jūs turite atlikti detaliojo plano korektūrą, tačiau miesto bendrasis planas krematoriumo nenumato. Niekas šiuo atveju nieko neapgavo.

"Tie dalykai turės būti sutvarkyti teismine tvarka"

Vitas GRIŪNAS, UAB "Aterna" valdybos pirmininkas

Mes krematoriumo nepastatysime tol, kol negausime leidimo. Pradėjome pirmiausia nuo apskaičiavimų, ar ta įranga neterš aplinkos. Pirmus žingsnius padarėme, dabar turime eiti toliau. Bendrąjį planą piešia administracijos atstovai. Detaliajame plane ten, kur yra "Aternos" žemė, pažymėta žalia spalva ir laikoma, kad tai yra kapinių žemė. Kai 2006 metais žemė buvo parduota, tada plane buvo užrašyta K2, tai reiškia leidžiama statyti krematoriumą. Visą medžiagą atidaviau advokatui. Jeigu reikės, šitie dalykai turės būti sutvarkyti teismine tvarka. 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder