Klaipėdos gėlynai kinta iš lėto

Klaipėdos gėlynai kinta iš lėto

Kaip ir kiekvieną rudenį reprezentacinėse Klaipėdos miesto viešosiose erdvėse vėl pražydo našlaitės. Spalvingos, tačiau trumpaamžės gėlės, kurioms nuvytus vėl bus sodinami kiti žiedai. Kodėl uostamiestyje vis dar sunkiai prigyja daugiamečiai gėlynai, natūraliu grožiu džiuginantys akį visus metus?

Kartu su natūralizmo banga Europos miestų viešosiose erdvėse vienmetes gėles keičia daugiamečiai augalai. Šios tendencijos akivaizdžios ir pasivaikščiojus po Vilniaus, Kauno viešąsias erdves. Daugiamečių augalų gėlynai prieš trejus metus pasodinti Kretingos miesto centrinėse aikštėse, šiais metais pradėtas kryptingai kurti daugiametis žaliasis drabužis ir Klaipėdos rajono centre Gargžduose.

"Žmonės nori žiedų"

Klaipėdoje akis užkliūva už spalvingų gėlių žiedų: mėlynais našlaičių žiedais apsipylęs laivelis Atgimimo aikštėje, rausvi žiedeliai, priderinti prie paminklo "Arka", o Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui dedikuotas "100", pasvirai išskustas ant Liepų gatvės viaduko, iš tolo rėkia geltonai. Centrinėje miesto dalyje, senamiestyje dominuoja vienmečių gėlių gėlynai.

ŠIMTMEČIUI dedikuotas gėlių "100" ant viaduko. Nepasviręs - nesuprasi.

Šią vasarą naujos pastatomosios tūrinės gėlių kompozicijos buvo pastatytos Teatro, Debreceno aikštėse, atnaujintoje Žardės aikštėje. Nuolat keičiamos vienmetės gėlės žydi Atgimimo, Karlskronos, Neringos aikštėse, žiede prie Senojo turgaus, Skulptūrų parke ir kitose viešosiose erdvėse.

"Šiais metais Klaipėdoje buvo pasodinta 31 tūkst. vienetų našlaičių, 55 tūkst. vienetų narcizų, jacintų, krokų, tulpių svogūnėlių", - skaičius pažėrė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė.

Greta ryškių vienmečių gėlių, anot I. Šakalienės, mieste sodinami daugiamečiai augalai. Šiais metais Klaipėdoje buvo atnaujinti rožynai Atgimimo aikštėje, prie "Meridiano", Puodžių gatvės skvere ir kitose centrinės miesto dalies bei senamiesčio erdvėse.

"Rožės - nepigus malonumas, tačiau tai daugiametė, ilgai žydinti gėlė, kuri visiems patinka. Tad mes su malonumu į jas investuojame. Kitų daugiamečių augalų žydėjimo laikas labai trumpas, džiugina jie trumpai, tinka nebent labai didelėse erdvėse. Žmonės nori leisti laiką prie žydinčių gėlių, todėl dažnai renkamės kombinuotą variantą ir daugiamečius augalus deriname su spalvingais vienmečiais. Tokio tipo gėlynas kitais metais bus įrengtas prie geležinkelio viaduko Herkaus Manto gatvėje", - sakė I. Šakalienė.

Anot pašnekovės, Klaipėdoje šiais metais buvo 26 teritorijos su stacionariais gėlynais, 68 vazos su tūrinėmis gėlių kompozicijoms, 156 vienetai gėlių vazonų, pakabinamų ant apšvietimo stulpų, tvorų ir pan. 2 280 kvadratinių metrų miesto buvo apsodinta vienmečiais ir 3 500 kvadratinių metrų - daugiamečiais augalais. Klaipėdos gėlynams puoselėti išleista daugiau kaip 140 tūkst. Eur.

PRABANGA. Lapkričio viduryje Klaipėdoje vis dar žydi rožės. Ar sulauks šios gėlės kitų metų, neparuoštos iškęsti žiemą, ir iki šiol energiją skiriančios žydėjimui?

Gėlės reprezentacijai

Dendrologė, kraštovaidžio specialistė Rita Goliakovienė, vertindama Klaipėdos miesto gėlynus, pažymėjo, jog pastaraisiais metais gėlynai tvarkomi vis geriau ir profesionaliau, nes atsiranda vis daugiau daugiamečių augalų.

"Nors labai mažas, tačiau labai gražiai įrengtas daugiamečių augalų gėlynas prie įėjimo į Poilsio parką", - pavyzdį pateikė R. Goliakovienė.

Anot kraštovaizdžio specialistės, ryškūs vienmečių gėlių gėlynai daug kam seniai atsibodę ir šiuolaikinio apželdinimo tendencijos diktuoja natūralesnes apželdinimo spalvas bei įvairesnes formas.

"Kretingos Rotušės aikštėje įrengti gėlynai galėtų būti pavyzdys, tačiau jie taip pat sulaukė daug kritikos. Mes, deja, vis dar bėgame paskui traukinį, bijome originalesnių kraštovaizdžio sprendimų. Sukurti jaukią viešąją erdvę galima ir be gėlių, o formuojant landšaftą, priderinant meno kūrinius. To Klaipėdai trūksta", - sakė R. Goliakovienė.

Pašnekovės nuomone, uostamiestyje daugiausiai dėmesio skiriama senamiesčiui, centrinei miesto daliai gražinti, tačiau nėra bendros miesto žaliojo rūbo koncepcijos, sistemos.

VIENMETĖS gėlės - ryški, bet brangi ir trumpalaikė miesto puošmena. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Man atrodo, kad galėtų būti daugiau žydinčių ir kvepiančių gėlynų miesto parkuose, kuriuose žmonės leidžia laisvalaikį, močiutės ant suoliukų sėdi, o ne ant asfalto gatvėse. Taip pat norėtųsi, kad gėlynai atsirastų ne tik viešosiose, reprezentacinėse erdvėse, bet ir gyvenamuosiuose rajonuose, prie daugiabučių namų, vaikų žaidimų aikštelių. Dabar juos mieste pagal savo supratimą ir skonį formuoja tik pavieniai klaipėdiečiai", - samprotavo R. Goliakovienė.

Vieniems - kičas, kitiems - menas

Kita uostamiesčio kraštovaizdžio specialistė, Klaipėdos valstybinės kolegijos Mokslo taikomosios veiklos centro vadovė dr. Jurga Kučinskienė mano, jog gėlynai ir želdynai gražiai ir darniai puoselėjami visose miesto dalyse.

"Manau, kad Klaipėdoje išlaikyta vienmečių ir daugiamečių augalų pusiausvyra ir jie pritaikyti pagal aplinką, kas kur labiau dera. Žinia, kad vienmetes gėles nuolat keisti yra brangiau, daugiametės - ilgalaikė investicija, tačiau neretai perlenkiama lazda formuojant vien daugiamečių augalų erdves. Netinkamai juos susodinus ar blogai prižiūrint toks gėlynas tampa panašus į šiukšlyną.

Suderinti vienmečių gėlių spalvas ir daugiamečių augalų faktūrą - kraštovaizdžio menas. Jį kuriant reikia atsižvelgti ir į visuomenės nuomonę. Man, kaip specialistei, Atgimimo aikštėje stovintis laivelis, apsodintas našlaitėmis, atrodo kičas, bet eiliniam miestiečiui ši kompozicija - tarsi pirmas pavasario pranašas. Daug kas prie jos fotografuojasi ir džiaugiasi", - svarstė specialistė.

RAJONE. Daugiametis gėlynas Gargžduose. Erlando PAPLAUSKIO nuotr.

Kuria žalią drabužį

Su aršiu visuomenės pasipriešinimu naujovėms susidūrė ir Kretingos ir Klaipėdos rajonų savivaldybės, kurios reprezentacinėse miestų erdvėse įrengė daugiamečių augalų gėlynus.

"Miestas turi turėti žalią drabužį, kuris būtų savas, atpažįstamas ir sykiu išskirtinis. Žalias drabužis - medžiai, krūmai, gėlių deriniai. Klaipėdos rajono savivaldybė seniai parengė planą, kaip tas drabužis turėtų atrodyti, tačiau jis taip ir nebuvo įgyvendintas. Prieš trejus metus dar buvo patvirtinta metodika, kaip sukurti apželdinimo sistemą, tačiau dokumentus įgyvendinti labai sunku. Tik pastaraisiais metais pagaliau pajudėta pasirinkta kryptimi. Įrengti daugiamečiai gėlynai reprezentacinėse aikštėse prie Turizmo informacijos centro, Savivaldybės, prie prekybos centro "Senukai", - pirmaisiais pasiekimais pasidžiaugė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius.

Anot pašnekovo, naujoves įgyvendinti sudėtinga todėl, kad yra žmonių, kurie mano, jog gražiausios yra ryškių spalvų vienmetės gėlytės.

"Kaip jiems paaiškinti, kad auksinė grandinėlė ant sportinių marškinėlių yra beskonybė, o ne prabanga?" - vaizdingą palyginimą pateikė pašnekovas, argumentuodamas, kodėl reprezentacinėse Gargždų erdvėse nuspręsta įrengti daugiamečius gėlynus, kurie atitinka šiuolaikinio apželdinimo tendencijas.

DERMĖ. Daugiametis gėlynas dera su šiuolaikiniu menu MO muziejaus kiemelyje Vilniuje. Andriaus LAUCIAUS nuotr.

Natūralumo tendencija

Modernius kraštovaizdžio sprendimus Lietuvoje populiarinančios, apželdinimo kursus organizuojančios sostinės įmonės "Geltonas karutis" direktorė Lina Liubertaitė pasidžiaugė, kad Klaipėdos rajono seniūnijų darbuotojai prieš savaitę dalyvavo apželdinimo kursuose.

"Pajutome, kad žmonėms labai trūksta žinių, kaip formuoti daugiamečius gėlynus, kad jie atrodytų estetiškai visus metus. Tikimės, kad po praktinių mokymų Klaipėdos rajone atsiras daugiau natūralesnių, pigesnių ir tvaresnių gėlynų", - vylėsi pašnekovė.

Daugiametis gėlynas Kretingoje. Linos Liubertaitės nuotr.

Anot L. Liubertaitės, kartu su natūralizmo, ekologijos mada atėjo ir naujos daugiamečių gėlynų tendencijos, nes vienmečių gėlių gėlynas - tai neekologiškas ir neekonomiškas sprendimas. "Savivaldybės išleidžia dideles sumas pinigų vienmetėms gėlėms, o daugiametis gerai prižiūrimas daugiametis gėlynas dauginasi ir kasmet sukuria sodinukų naujiems gėlynams. Jis sukuria didesnę bioįvairovę, nes traukia ne tik įvairių rūšių vabzdžius, bites ir drugelius, bet ir įvairialypė jo šaknų sistema - terpę įvairioms vabalų, kirminų rūšims veistis", - daugiamečio gėlyno tvarumą akcentavo L. Liubertaitė. Pašnekovė pažymėjo, jog daugiamečius gėlynus yra paprasčiau prižiūrėti nei vienmečius gėlynus ar veją, taigi sutaupoma pinigų ir žmogiškiesiems ištekliams. Specialistės teigimu, pavyzdinis šiuolaikiškas daugiametis gėlynas yra Kretingos Rotušės aikštėje. Jis žavi augalų įvairove, spalvų, formų, faktūrų derme. Rudenį ir žiemą jame džiugins varpiniai augalai, o pavasarį gražiausiai mėlynuos šilagėlės.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder