Pajamų deklaravimas: ką reikia žinoti?

Pajamų deklaravimas: ką reikia žinoti?

Nuo šiandien gyventojai gali deklaruoti praėjusių metų pajamas, susimokėti mokesčius ir susigrąžinti permokas. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) praneša, kad deklaravimas šiemet vyks tik nuotoliniu būdu. Gera žinia, kad susigrąžinti permokas galės daugiau žmonių.

Trumpai:

  • Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) pajamų deklaravimas vyks nuo kovo 3 iki gegužės 3 d.
  • Teikti pajamų deklaracijas privalo individualią veiklą vykdantys gyventojai, taip pat tie asmenys, kurių metinių pajamų suma viršijo 84 vidutinio darbo užmokesčių sumą (104 277,6 Eur) bei kitų pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, gavę gyventojai.
  • Deklaruoti pajamas turi gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, jei buvo taikytas per mažas NPD.
  • Taip pat deklaracijas teikia norintieji pasinaudoti GPM lengvatomis ir susigrąžinti dalį mokesčių dėl patirtų išlaidų (būsto kredito palūkanas, studijų ar gyvybės draudimo įmokas ir kt.).
  • Dėl 2020 m. užimtų pareigų turto deklaracijas turi pateikti politikai, valstybės tarnautojai ir kt.
  • Dalį mokesčių už studijas gali susigrąžinti ir studijuojantys ne pirmą kartą, nepaisant to, koks mokslinis laipsnis įgyjamas, taip pat – už profesinio mokymo išlaidas.
  • Pagalba teikiant deklaracijas teikiama telefono numeriu 1882, o Klaipėdos apskrities gyventojams - ir telefonais (8 46) 474 419, (8 44) 440 253.

 

Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) pajamų deklaravimas vyks nuo kovo 3 iki gegužės 3 d.

Klaipėdos apskrities VMI viršininkas Audrius Morkūnas informavo, kad į EDS jau yra sukelta daugiau kaip 2,3 mln. gyventojų duomeny apie pajamas, kuriuos pateikė tretieji asmenys. Daugeliui jų, apie 1,7 mln., užteks jas tik patvirtinti ir pateikti jau suformuotą deklaraciją.

Klaipėdos regione iš anksto metines pajamų deklaracijas už praėjusius metus jau pateikė beveik 41 tūkst. žmonių, iš jų per 10,4 tūkst. – Klaipėdos miesto gyventojų. Praėjusiais metais 2019 m. pajamas e. būdu deklaravo iš viso apie 265 tūkst. Klaipėdos krašto gyventojų (apie 74, 6 tūkst. Klaipėdos miesto gyventojų), turto deklaracijas pateikė 27,8 tūkst. gyventojų (per 7,4 tūkst. klaipėdiečių).

Apie 161 tūkst. Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių gyventojų, pernai laiku pateikusių pajamų deklaracijas,  susigrąžino per 33, 4 mln. eurų GPM permokų. Klaipėdiečiai iš viso susigrąžino per 10,8 mln. eurų.

Klaipėdos apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė teigė, kad šiemet deklaravimas vyksta nuotoliniu būdu, deklaruojant pajamas internetu. Jei to nepavyksta padaryti savarankiškai ar žmogus neturi galimybės naudotis internetu, padės VMI konsultantai.

„Esame paruošę per 360 konsultantų, kurie šiuo metu dirba prie telefonų. Klaipėdos apskrityje tai darys per 70 konsultantų. Tikimės, kad pavyks visiems konsultacijas suteikti laiku", - sakė L. Mačernienė.

Taip pat raginama pasinaudoti autentifikavimo pagal telefono numerį paslauga. Tokią paslaugą užsisakius "Mano VMI" paskyroje, skambinant konsultantams, gerokai pagreitėja žmogaus identifikacija, todėl konsultacijos galima sulaukti greičiau dėl teikiamos pirmenybės.

Praėjusiais metais tik 14 proc. deklaravusiųjų nuotoliniu būdu kreipėsi į VMI pagalbos. Dauguma atvejų, kai prireikė specialistų pagalbos pildant deklaracijas, buvo dėl sudėtingų nekilnojamojo turto objektų sandėrių.

Pagalba teikiant deklaracijas teikiama telefono numeriu 1882, o Klaipėdos apskrities gyventojams - ir telefonais (8 46) 474 419, (8 44) 440 253.

Yra ir naujovių - dalį mokesčių už studijas gali susigrąžinti ir studijuojantys ne pirmą kartą, nepaisant to, koks mokslinis laipsnis įgyjamas, taip pat – už profesinio mokymo išlaidas. Anksčiau buvo galima susigrąžinti dalį mokesčių tik už pirmąją aukštojo mokslo kvalifikaciją ar pirmąją profesinę kvalifikaciją. Taigi, atgauti dalį sumokėtų mokesčių galės daugiau žmonių.

Kitas naujas dalykas, kad išlaidų pranešimus (PRC912) už 2020 m. suteiktas būsto, automobilio remonto ar auklių paslaugas galima pildyti nauju Pranešimo apie išlaidas vedliu. Jame pateikta informacija bus įtraukta į deklaraciją ir papildomai duomenų įvesti nereikės.

VMI primena, kad deklaruoti ir sumokėti mokesčius gyventojai turės iki gegužės 3 dienos, pavėlavus bus pradėti skaičiuoti delspinigiai.

Pirmieji gyventojai sugrąžinamas permokas į savo sąskaitas turėtų gauti balandžio viduryje, paskutiniai – iki liepos 31 d.

Deklaracijas pateikę žmonės gali skirti 1,2 proc. jau sumokėto Gyventojų pajamų mokesčio ir paremti norimas organizacijas, politines partijas, profsąjungas ar meno kūrėjus. Tai padaryti galima taip pat iki gegužės 3 d.

Svarbu, kad šiais metais paskutinį kartą bus priimamos ir popierinės GPM skyrimo paramai formos – nuo kitų metų tai bus galima padaryti tik internetu.

Pernai Klaipėdos regiono gyventojai 3,1 mln. eurų paramos gavėjo statusą turinčioms organizacijoms, 158 tūkst. eurų politinėms partijoms, 85,8 tūkst. eurų profsąjungoms.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder