"Pusiau nėščia" ekstremali situacija: vieni - namuose, kiti - linksmintis?
"Pusiau nėščia" ekstremali situacija: vieni - namuose, kiti - linksmintis?

Klaipėdos mieste iki kovo 27 d. nebus išduodami nauji leidimai masiniams renginiams, atšaukti visi renginiai ir susibūrimai. Taip pat buvo svarstoma galimybė apriboti ir viešojo maitinimo įstaigų darbo laiką, tačiau tokį sprendimą jau priėmė Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Klaipėdos miesto savivaldybėje penktadienį vėl rinkosi Ekstremalių situacijų komisija, kuri aptarė konkrečius veiksmus, kurių bus imamasi siekiant apriboti galimą koronaviruso plitimą.

Į kavines - iki 22 valandos

Nuspręsta iki kovo 27 d. nebeišduoti naujų leidimų renginiams Klaipėdoje, o beveik visi suplanuoti renginiai jau atšaukti ar bus atšaukti artimiausiu metu. Planuojama, kad dar galės įvykti du numatyti renginiai po atviru dangumi - orientacinės varžybos miške, nes ten bus galima užtikrinti keliamus saugumo reikalavimus.

Vis dėlto pripažinta, kad Vyriausybės sprendimuose yra dviprasmybių, kurios palieka vietos interpretacijoms. Pavyzdžiui, uždraudžiami renginiai, bet žmonės vis dar gali lankytis baruose, kavinėse.

"Vienareikšmiškai pritariame renginių apribojimui, nes didžiausia grėsmė ten ir yra, kur daugiausia žmonių. Didžiausias nerimas mums kyla dėl naktinių barų, privačių naktinių klubų, kur nemažai žmonių renkasi. "Pusiau nėščia" situacija – vieniems leidžiam, kitiems neleidžiam. Turime maksimaliai sugriežtinti judėjimus ir masinius pasibuvimus. Nuo to prasideda atsakomybės ribos", - įsitikinęs Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas.

Jo teigimu, pandemija ir ekstremalios situacijos verčia imtis griežtesnių priemonių.

"Jei vieniems uždrausime, o kitiems leisime, tada tas saviizoliacijos tikslas bus nepasiektas. Mūsų pozicija yra tokia, žinoma, nevaržant laisvių žmonėms pavakarieniauti, pabūti, norėtume šiek tiek varžyti vakarinius, naktinius pasilinksminimus naktiniuose baruose. Jei taikome analogiją krepšiniui, futbolui ar koncertams, kurie yra uždraudžiami arba atšaukiami, manau, ir vakarinis gyvenimas irgi turėtų būti šiek tiek ribotas, ypač masinių renginių prasme", - komentavo policijos viršininkas.

Jei nebūtų priimtas toks sprendimas, pareigūnai neturėtų pagrindo taikyti įvairias sankcijas.

A. Motuzui antrino ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento vadovas Antanas Bauža, pateikęs siūlymą riboti maitinimo įstaigų veiklą iki 22 val. Esą tai yra laikas, iki kurio žmonės į viešojo maitinimo įstaigas eina valgyti.

"Žmonės maitinasi iki maždaug 9-10 valandos vakaro. Kaip matome iš pasaulio informavimo priemonių, Italijoje jau apsikrėtė ne tik vyresni žmonės, bet ir jaunimas, todėl manome, kad šiuo metu turi būti ribojimas veiklų, kavinių, pasilinksminimo vietų, kur yra viešasis maitinimas su naktiniais didžiuliais susibūrimais. Apskritai rekomenduojama kuo mažiau lankytis tose vietose, kur yra didesnis susibūrimas. Rekomenduojame gal geriau gaminti maistą namuose ir kiek įmanoma daugiau būti namuose, bendrauti su šeima, kad neapsikrėstumėm ir nesusirgtumėm", - kalbėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento vadovas.

A. Baužos teigimu, maitinimo įstaigos turi būti pasirūpinusios dezinfekcinėmis priemonėmis visiems lankytojams, taip pat turėtų būti ir instrukcijos, kaip teisingai plautis rankas.

Vis dėlto, pasak Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Kristinos Vintilaitės, galimybės apriboti įstaigų veiklą Savivaldybė šiuo metu neturi. Tad ketinama pasidomėti centrinės valdžios, ar esant dabartinėms aplinkybėms uostamiestis galėtų savo nuožiūra reguliuoti maitinimo įstaigų darbo laiką.

"Geriau perteklinis draudimas, nei laisvumas, galintis virsti pasekmėmis, kurių niekas nenori", - nuomonę išsakė ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Tiesa, penktadienį vakare Sveikatos apsaugos ministerija išplatino informaciją, kad naktiniai klubai, barai ir kitos naktinio pasilinksminimo vietos nuo kovo 14 d. iki kovo 27 d. galės dirbti tik tuo atveju, jei ribos žmonių srautus, užtikrinant, kad patalpose tarp žmonių būtų ne mažesnis nei vieno metro atstumas.

Kita svarbi sąlyga – klientams privalės būti sudarytos galimybės tinkamai pasirūpinti rankų higiena. Be to, numatyta, kad tokios įstaigos šias dvi savaites turės riboti savo darbo laiką – galės dirbti ne ilgiau nei iki 22 val.

Visiems restoranams, kavinėms, valgykloms ir kitoms viešojo maitinimo paslaugas teikiančioms įstaigoms ministerija taip pat nurodo rūpintis tinkama rankų ir patalpų higiena.

Joms, kaip ir naktinio pasilinksminimo vietoms, nuo kovo 14 d. iki kovo 27 d., teks riboti savo darbo laiką – galės dirbti ne ilgiau nei iki 22 val.

 

Į darželius - tik išimties atveju

Artimiausioms dviem savaitėms vaikui prižiūrėti tėvai gali gauti nedarbingumą, pasiimti atostogas ar dirbti nuotoliniu būdu. Vis dėlto A. Verygos sprendimu šalies savivaldybių administracijoms pavesta privalomai užtikrinti vaikų priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu to neįmanoma padaryti namuose.

Klaipėdos savivaldybė skubiai atliko švietimo įstaigų apklausą, kokie praktikoje galėtų būti tie išimtiniai atvejai. Sutarta, kad išimtiniams atvejams turėtų būti prilyginami spec. tarnybų darbuotojų bei medikų vaikų priežiūros klausimai. Tačiau nurodyta, kad ši sąvoka dar gali būti tikslinama, atsižvelgiant į konkrečius atvejus.

Nutarta, kad nepertraukiamai dirbs lopšelis darželis "Atžalynas" arba lopšelis-darželis "Puriena". Juose būtų sudarytos galimybės ugdyti vaikus, kurių tėvai atitinka išimtiniams atvejams keliamas sąlygas. Penktadienį popiet suskaičiuota, kad tokios paslaugos reikėtų 463 vaikams.

Savivaldybė nurodo, kad vaikai į minėtas ugdymo įstaigas gali būti priimami jau nuo antradienio (kovo 18 d.). Informacija, koks konkrečiai darželis bus laikinai priskirtas vaikui, kiekvienai šeimai bus pateikta atskirai.

Laivų laukia su nerimu

Komisija aptarė ir artėjantį kruizinių laivų sezoną.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos Uosto režimo ir technologijų departamento direktorius Egidijus Kuzmarskis informavo, kad šiemet į Klaipėdą turėtų atplaukti 66 laivai. Pirmasis laivas su Portugalijos vėliava, gabensiantis beveik 400 keleivių, į Klaipėdą turėtų atplaukti kovo 31-ąją. Antrojo laivo atvykimas numatytas balandžio 18 d.

Uosto direkcija jau prašė, kad būtų pateikta informacija, kokie uostai įtraukti į laivų, atvyksiančių į Lietuvos uostamiestį, maršrutus.

E. Kuzmarskis teigė, kad Estija ir dalis Norvegijos uostų priėmė sprendimą visai stabdyti kruizinę laivybą iki gegužės 1 d. Lietuvoje tokį sprendimą galėtų priimti Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija. Pats uostas neįsileisti laivų, jei juose nėra infekuotų asmenų, negali.

"Daug dėmesio skirta lėktuvams, traukiniams ir automobilių transportui, deja, segmentas, liečiantis kruizinius laivus ir nuolatiniais maršrutais plaukiančius keleivinius laivus, liko už dėmesio zonos. Dėl to, natūralu, kyla daug klausimų. Ypač pirmiausia kalbant apie keltus iš Vokietijos. Be abejo, tai jautri situacija, bet reglamentavimas, nors jis yra, jis daug kam neaiškus. Kalbant apie kruizinius laivus, reikalingas Vyriausybės sprendimas, kuris aiškiai nurodytų, ar galima, negalima, jei galima, kuriais atvejais, kokias sąlygas ir aplinkybes užtikrinant", - kalbėjo V. Grubliauskas.

Pasak jo, toks nekonkretumas trukdo adekvačiam ir efektyviam situacijos sprendimui.

Atkreiptas dėmesys, kad nėra apibrėžta, kaip vyks keltų ir kruizinių laivų keleivių patikra, taip pat neaišku, ką daryti su laivų įgula. Svarstoma siūlyti, kad įgulų nariai nesant dideliam poreikiui visai nepaliktų laivų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas pabrėžė, kad šiandien sunku pasakyti, kas bus rytoj, poryt ar po savaitės.

"Esame pasiruošę ir pasipraktikavę ir popieriuje, ir nepopieriuje, bet priklausys, nuo to, iš kur tas kruizas, kokia situacija. Gal tas laivas net neužplauks pas mus. Situacija keičiasi, o jai pasikeitus sprendimai gali būti visai kiti", - svarstė R. Grigaliūnas.

Teigiama, kad Pasaulio sveikatos organizacija yra parengusi specialias sveikatos korteles kruiziniais laivais keliaujantiems keleiviams. Jas bus privaloma pildyti kiekvienam keliaujančiam. Pagal numatytą tvarką, laivui prisišvartavus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojas turėtų tas korteles surinkti ir stebėti, kokia situacija, kaip žmonės vertina savo būklę.

"Jei būtų įtariamas žmogus, būtų galima rasti kontaktinius asmenis", - sakė R. Grigaliūnas.

Galiausiai nutarta kreiptis į Vyriausybės ekstremalių situacijų komisiją, kad ši pateiktų aiškius sprendimus dėl kruizinių laivų ir keltų priėmimo.

Vengti kontakto

Vadovaujantis Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimu, visoms valstybės ir savivaldybių institucijoms, įstaigoms ir organizacijoms pavesta maksimaliai teikti gyventojams aptarnavimo paslaugas nuotoliniu būdu, vengiant tiesioginio kontakto.

Klaipėdos policijos pareigūnai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai prašo miestiečių kreiptis telefonu ar elektroniniu paštu.

Vis dėlto A. Motuzas patikino, kad nuotoliniu būdu dirbs tik vadinamieji kabinetiniai pareigūnai, o į pranešimus ir iškvietimus bus reaguojama ir vykstama įprastai. Tačiau prašoma į komisariatą vykti tik tuo atveju, jei pareigūnai negali padėti kitomis priemonėmis.

Aplinkos apsaugos inspekcija kol kas nevykdys planinių patikrinimų, o artimiausiu metu bus apsispręsta, kaip reaguoti į žmonių skundus. AB "Klaipėdos energija" ir AB "Klaipėdos vanduo" nusprendė uždaryti bendrą klientų aptarnavimo centrą. Žmonių taip pat prašoma kreiptis internetu ar telefonu.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija galutinai apsispręsti dėl darbo sąlygų ketina pirmadienį. Vis dėlto žadama, kad gyventojams reikalingos paslaugos bus teikiamos.

Informacija

Nuo kovo 13 d. ryto iki kovo 27 d. visoje Klaipėdos teritorijoje nuspręsta uždrausti visus tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse organizuojamus sporto, kultūros, laisvalaikio, pramogų bei kitus renginius.
Taip pat nuspręsta dviem savaitėms uždrausti kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymą ir fizinį lankytojų aptarnavimą (tame tarpe - koncertai, sporto salės, baseinai ir kt.). Uždrausta ir veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose.
Nuo šiol iki kovo 27 d. leidimai renginiams Klaipėdos mieste nebus suteikiami.
Taip pat nuspręsta nuo kovo 16 d. privalomai stabdyti ugdymo ir vaikų priežiūros procesą ir švietimo veiklą visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose. Nuo kovo 13 d. Klaipėdoje, kaip ir visoje šalyje, dviem savaitėms Klaipėdos bendrojo ugdymo mokyklose paskelbtos mokinių atostogos. Per šias dvi savaites švietimo įstaigoms nurodyta pasiruošti taikyti ugdymo procesą nuotoliniu būdu. Nuo kovo 13 d. sustabdyta veikla ir Klaipėdos neformaliojo vaikų švietimo įstaigose, o ikimokyklinėse ugdymo įstaigose veikla stabdoma nuo kovo 16 d., tačiau jau šiandien, esant galimybei, tėvams buvo rekomenduota nevesti vaikų į darželius. Ugdymo procesas Klaipėdoje stabdomas iki kovo 27 d. su galimybe pratęsti terminą.
Lankytojų aptarnavimas Klaipėdos miesto savivaldybės administracijoje nebus nutrauktas, tačiau jis bus organizuotas taip kaip nurodyta - vengiant tiesioginio kontakto.

Sidebar placeholder