Šalia senovinių vardų - augalų ir vietovardžių pavadinimai

Šalia senovinių vardų - augalų ir vietovardžių pavadinimai

Nors į populiariausių vardų dešimtukus grįžta primiršti senoviniai vardai, naujagimių tėvai stebina originalumu suteikdami negirdėtus ir net keistokus vardus mažiesiems. Naujagimiai krikštijami miestų, upių ir net augalų pavadinimais.

Praėjusiais metais klaipėdiečių šeimas itin gausiai lankė gandrai. Per metus buvo užregistruoti 1 184 berniukų ir 1 091 mergaičių gimimai. Palyginti su 2013 metais, pernai pasaulį išvydo net 80 kūdikių daugiau, o gimstamumo rodiklis auga kasmet.

Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyrio vedėja Zita Dapšienė pasakojo, jog pastaraisiais metais stebima tendencija vaikams suteikti senovinius ir kadaise populiarumą praradusius vardus. Ne išimtis - ir 2014-ieji metai.

Šiemet tarp populiariausių vardų berniukams buvo Matas, Dominykas, Lukas, Danielius, Jonas, Nojus, Arnas, Armandas, Domantas, Jokūbas, Emilis ir Kristupas.

Mergaitėms tėvai dažniausiai suteikė Emilijos, Amelijos, Gabijos, Liepos, Austėjos, Kamilės, Sofijos, Lėjos, Gretos, Ugnės, Emos, Marijos, Gabrielės, Elijos, Urtės, Elzės ir Evos vardus.

Populiariausi klaipėdiečių suteikti vardai nedaug skiriasi nuo visos Lietuvos tendencijų - praėjusį pusmetį mergaitėms daugiausiai buvo suteikiami Emilijos, Liepos ir Austėjos, o berniukams - Mato, Luko, Nojaus, Dominyko, Emilio ir Jokūbo vardai.

Palangoje mergaitėms dažniausiai teko Augustės, Emilijos, Patricijos, Amelijos, Gretos, Godos ir Sofijos vardas, o daugiausia berniukų gavo Nojaus, Arno, Jokūbo, Dominyko, Lauryno, Igno, Mato ir Gusto vardus.

Tėveliai, kaip ir kasmet, civilinės metrikacijos darbuotojus stebino išskirtiniais ir negirdėtais vardais. Štai vienam iš naujagimių buvo pakrikštytas Oksfordu, kiti tėveliai savo sūnų pavadino Reinu. Tarp negirdėtų vardų - Figaras, Atanas, Deimomas, Dorianas, Deiras, Devinas, Etvitas, Elajus, Girius, Noelis, Osanas, Sruogis, Tairas, Vaivardas ir kiti. Mergaitėms tėvai skyrė neįprastus Arnetos, Arjetės, Andretos, Bruknės, Bazilės, Ditės, Edilijos, Edvitos, Estėjos, Guntės, Joelės, Nikolinos, Vilnės, Versavijos vardus.

Palangos tėveliai taip pat nenusileido originalumu: mažiesiems buvo suteikti Matėjos, Anabelės, Lani, Milos, Lunos, Luknės, Audrinos, Safyros, Dolanos, Dovilo ir Emeto vardai.

Z. Dapšienė akcentavo, kad kartais skyriaus darbuotojoms tenka bendrauti su mažylių tėvais, kurie nusprendžia suteikti neįprastą ar net lietuvių kalbos taisyklių neatitinkantį vardą.

"Tenka šnekėtis, bet mes negalime primesti savo nuomonės, tik patarti", - pasakojo vedėja, pridūrusi, kad tėvams primena, kad dėl neįprasto vardo jų vaikus gali pravardžiuoti, lyginti su panašaus pavadinimo daiktais, vaikai gali turėti kitų nepatogumų.

Skyriaus darbuotojai stengiasi nevaržyti tėvų teisės patiems parinkti norimą vaiką mažyliui, tačiau darbuotojai kartais priversti atsisakyti suteikti vienokį ar kitokį vardą, kuris neatitinka lietuvių kalbos reikalavimų: yra be galūnės, rašomas nelietuviškai, su lietuviškoje abėcėlėje nesančiais ženklais ir panašiai. Kilus nesutarimams specialistėms net tenka kreiptis į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją, kuri išaiškina, ar vardas atitinka galiojančias taisykles.

Vadovė pridūrė, kad suteikiami vardai vaikams neretai sąlygojami ir tėvų mentaliteto: pavyzdžiui, kai kurie savo vaikus nori vadinti kino filmų, literatūros kūriniuose esančių veikėjų vardais, bet ne visada šiuos tėvų norus pavyksta įgyvendinti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder