Šildymo sezono pradži

Šildymo sezono pradžia - su rekordiškai mažomis kainomis

Jau ketvirtadienį klaipėdiečių namus pasieks šiluma. Trečiadienį šildymas bus įjungtas biudžetinėse socialinių paslaugų, ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose, o ketvirtadienį - visame mieste.

Daugelis uostamiesčio gyventojų atvėsus orams ėmė skųstis namuose besikaupiančia drėgme ir šalčiu. Nors pagal patvirtintą tvarką šildymo sezonas skelbiamas tik tada, kai tris paras vidutinė oro temperatūra yra žemesnė nei 10 laipsnių šilumos, tačiau Klaipėdos miesto savivaldybė, sekdama Kretingos rajono savivaldybės pavyzdžiu, šildymo sezono pradžią skelbia jau nuo trečiadienio.

"Trečiadienį šildymas bus įjungtas ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose, o ketvirtadienį - visame mieste. Įsivertinome ir pasižiūrėjome oro temperatūrą, nes prasideda atvėsimas, savaitgalį praneša lietų. Šildymo punktų įjungimas užtrunka maždaug tris dienas, tad pradėsime ketvirtadienį, kad jau savaitgalį didžioji dalis klaipėdiečių galėtų šiltai gyventi", - sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas taip pat pasirašė įsakymus, kuriais nustatė švietimo įstaigų ir gyvenamųjų pastatų šildymo sezono pradžią. Švietimo įstaigose šildymas pradėtas antradienį, o daugiabučiuose šildymo sezono pradžia nustatyta šiandien.

Rekordiškai mažos kainos

Pasak AB "Klaipėdos energija" atstovo spaudai Arūno Liubinavičiaus, įmonė tiekti šilumą miestui yra pasiruošusi. Tačiau šildymo sezono pradžios paskelbimas yra aktualus tik tiems, kurie gauna kompensacijas už šildymą arba yra miesto savivaldybei pavaldžios įstaigos.

"Klaipėdos energija" visus metus gamina šilumą, mes turime 24 katilines ir tik hidraulinių bandymų metu kai kurias iš jų atjungiame. Šiluma visada yra vamzdžiuose šalia namo, bet ar namas, darbovietė ir įstaigos tą šilumą įsileidžia, nusprendžia savininkai", - pasakojo A. Liubinavičius.

Esant poreikiui, daugiabučių namų gyventojai gali namus šildytis ir ištisus metus, tačiau tam pritarti turėtų daugiau nei 50 proc. butų savininkų.

Pagrindinė uostamiesčio šilumos tiekėja "Klaipėdos energija" šiemet šildymo sezoną žada pradėti rekordiškai mažomis kainomis.

"Šilumos kaina - 3,52 ct/kWh (be PVM), lyginant su pernai metų spalio mėnesiu - 4,74 ct/kWh (be PVM). Tai reiškia, kad dabar šiluma daugiau nei 25 proc. pigesnė nei prieš metus. Šildymas spalį žmonėms tikrai nebus brangus, o šilumos komfortas suteiks daugiau gyvenimo džiaugsmo", - tikino A. Liubinavičius.

Šilumos kaina, pasak A. Liubinavičiaus, perskaičiuojama kiekvieną mėnesį, tačiau planuojama, kad vidutinė šilumos kaina šildymo sezono metu išliks tokia pati kaip ir praėjusiais metais - 4,5 ct/kWh.

"Kuro tendencijos buvo tokios, kad biokuras šiemet atpigo, bet brango gamtinės dujos. Didžiausią įtaką šilumos kainai daro vis dėlto oras.

Jei žiemą bus dideli šalčiai, neišvengiamai miestui neužteks šilumos, pagaminamos iš biokuro ir nepriklausomų šilumos tiekėjų tiekiamos šilumos.

Jei reikės deginti gamtines dujas, natūralu, kad šiluma neišvengiamai brangs, nes gamtinės dujos yra beveik tris kartus brangesnės nei biokuras", - sakė A. Liubinavičius.

Lyginant šilumos kainas su 2010-2012 metais, dabar šiluma yra 30-40 proc. pigesnė. O už šilumą renovuotuose daugiabučiuose gyvenantys klaipėdiečiai sumoka gerokai mažiau, nei gyvenantys energetiškai netvarkinguose ar nesandariuose namuose.

"Siekiant už šildymą sumokėti mažiau, pirmas kelias yra renovuoti šildymo sistemas, sandarinti ir renovuoti patį namą, nes daugiau nei 60 proc. šilumos nerenovuotame name išeina pro kiauras sienas, langus ir stogą", - pasakojo A. Liubinavičius.

Klaipėdiečių nuomonė išsiskyrė

Socialiniame tinkle "Facebook" "Vakarų ekspresas" pasiteiravo savo skaitytojų, ar, jų nuomone, jau reikia įjungti šildymą uostamiestyje. Skaitytojų nuomonės išsiskyrė: vieni tikino, jog šildymą įjungti būtina, nes namuose šalta ir drėgna, o kiti sakė, kad dar nereikia.

ŠILUMA. Šiais metais šilumos kaina mažesnė daugiau nei 25 proc. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Tikiu, kad butuose jau nemalonu, ypač pirmame aukšte. Tik, manau, nereikia dar šildymo. Mokėsime kaip už pirties kūrenimą. Gal pigiau pyragus kepti ar elektriniu šildytuvu kiek pasišildyti", - komentavo skaitytoja.

Tarp skaitytojų buvo ir tokių, kurie siūlė į vidutinę oro temperatūrą nežiūrėti, o nustatyti konkrečią datą, kada visoje Lietuvoje būtų įjungiamas šildymas.

Spalis išlieka šiltesnis nei pernai

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Tyrimų ir plėtros skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas pasakojo, jog spalis šiais metais ir toliau numatomas vienu laipsniu šiltesnis nei įprastos daugiametės normos.

"Tendencijos yra tokios, kad pas mus vis dėlto yra klimato kaita, kuri paliečia mus visus. Faktas, kad klimatas šiltėja, o žiemos laikotarpis yra labiausiai šiltėjantis metų laikas. Jau spalio vidurys, o šildymo sezonas dar nepradėtas", - sakė dr. D. Valiukas.

Ugniagesiai skatina laikytis taisyklių

Šildymo sezono metu gyventojai daugiau laiko praleidžia namuose ir nuolat naudoja įvairius šildymo ar elektros prietaisus, o tai lemia, kad gaisrų skaičius gyvenamajame sektoriuje išauga.

Pernai Klaipėdos regione kilo 1 410 gaisrų, juose žuvo 7 žmonės, dar 26 patyrė traumas.


GAISRAI. Pernai Klaipėdos regione kilo 1 410 gaisrų, juose žuvo 7 žmonės. Asociatyvi "Adobe Stock" nuotr.

Dažniausiai gaisrai kyla dėl neatsargaus žmonių elgesio: ant viryklių ar krosnių paliekamų verdančių puodų, neatsargaus elgesio su žvakėmis ir kita atvira ugnimi, neatsargaus rūkymo, dėl elektros prietaisų ar instaliacijos gedimų, ir dėl netvarkingų krosnių, židinių ar dūmtraukių.

Būtina patikrinti, ar nuo krosnies krašto ir dūmtraukio iki degių pastato konstrukcijų yra reikiamas atstumas. Neretai būna taip, kad dūmtraukių ir krosnių sienelės liečiasi prie degių sienų ar lubų.

Būtina žinoti, kad namo perdangoje nuo vidinės kamino sienelės iki degių konstrukcijų turi būti ne mažesnis kaip 38 cm nedegios medžiagos tarpas, o tarp kamino išorinės sienelės ir namo stogo degių konstrukcijų - ne mažesnis kaip 13 cm nedegantis intarpas. Be to, reikia žinoti, kad į vieną dūmtraukį negali būti jungiamos daugiau kaip dvi krosnys.

Ugniagesiai gelbėtojai primena, kad dūmtraukius būtina tinkamai ir laiku prižiūrėti, o kilus gaisrui nedelsiant skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112 ir vykdyti pagalbos skambutį priėmusio pareigūno nurodymus. Primename, kad piliečiams už Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių reikalavimų pažeidimus gresia administracinė atsakomybė.

INFORMACIJA

pagrindinės taisyklės eksploatuojant šildymo įrenginius:
- prieš šildymo sezoną būtina sutvarkyti krosnis ir išvalyti dūmtraukius, o šildymo sezono metu tai daryti privaloma kartą per tris mėnesius.
- patariama neperkaitinti krosnių;
- kūrenti įrenginį tik jam pritaikytu kuru;
- patikrinti ar nėra įtrūkimų kaminų ar židinių sienelėse;
- prie krosnies įrengti nedegų pagrindą, kad iškritusios žiežirbos nesukeltų gaisro;
- nepalikti atvirų krosnies durelių;
- prakuroms nenaudoti degalų ar kitų greitai užsiliepsnojančių skysčių;
- nedžiovinti ir nelaikyti malkų bei kitų degių medžiagų, pavyzdžiui, rūbų, batų, namų apyvokos daiktų ant krosnies arba arti jos;
- sklendę visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti;
- nepalikti mažamečių vaikų be priežiūros, kai dega krosnis.

Šildymo sezonų pradžia Klaipėdoje:

 • 2002 m. - spalio 8 d.
 • 2003 m. - spalio 16 d.
 • 2004 m. - spalio 12 d.
 • 2005 m. - spalio 18 d.
 • 2006 m. - spalio 26 d.
 • 2007 m. - spalio 15 d.
 • 2008 m. - spalio 27 d.
 • 2009 m. - spalio 13 d.
 • 2010 m. - spalio 11 d.
 • 2011 m. - spalio 19 d.
 • 2012 m. - spalio 17 d.
 • 2013 m. - spalio 15 d.
 • 2014 m. - spalio 22 d.
 • 2015 m. - spalio 9 d.
 • 2016 m. - spalio 10 d.
 • 2017 m. - spalio 11 d.
 • 2018 m. - spalio 22 d.
 • 2019 m. - spalio 7 d.
 • 2020 m. - spalio 15 d.


Rašyti komentarą

Plain text

 • HTML žymės neleidžiamos.
 • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder