Stos gamykla Baltarusijoje, stos ir BKT

Stos gamykla Baltarusijoje, stos ir BKT

Vakar iki pietų oficialiai patvirtintos informacijos, kad Baltarusijoje streikuoja kalio trąšų gamyklos darbininkai, dar nebuvo. Tačiau gandas apie tai jau pasiekė Klaipėdos uosto krovos kompanijos Nr. 1, t. y. daugiausia krovinių kraunančios kompanijos - UAB Birių krovinių terminalo (BKT) generalinį direktorių Vidmantą Dambrauską. Jeigu gandas pasitvirtins, bendrovė dirbs tris keturias dienas, o paskui stos.

V. Dambrauskas vakar teigė negavęs jokios oficialios informacijos, nes neturintis su gamykla ryšio. Tik sklando gandai, kad "Belarus kalio" darbininkai paskelbė streiką. "Šio gando negaliu nei paneigti, nei patvirtinti", - sakė jis.

"Be abejo, tokiu atveju mes nukentėtume. Jeigu gamykla stovės, stovėsime ir mes. Jos žmonės negaus atlyginimų, mūsiškiai taip pat. Taip greitai persiorientuoti mes, aišku, negalėsime. Mums belieka tik laukti kokių nors įvykių. Kai niekas nuo tavęs nepriklauso, kas iš to, kad šokinėsi ir stresuosi. Ekstremaliose situacijose visada reikia ramybės ir šalto proto", - kalbėjo BKT vadovas.

Paklaustas, ar neturima trąšų atsargų sandėliuose, kad būtų galima išlaikyti krovą bent kelias dienas, kol vyks streikas, V. Dambrauskas atsakė: "Ne. BKT dirba tokiu tempu, kad 300 tūkst. t trąšų sandėliuose iškraunama per 4-5 dienas. Taip, šiuo metu nežinia ir nerimas. Tačiau gyvenime visko būna. Tai verslas. Kai kas mano, kad verslininkams lengva, jiems viskas gerai sekasi. Niekada taip nebuvo. Visada buvo įvairių didesnių ar mažesnių iššūkių. Kokie nors sprendimai tikrai bus rasti. Stovės gamykla, stovėsime ir mes, ji pradės dirbti, pradėsime ir mes. Nukentėsime visi, bet nieko nepadarysi."

Vakar krova BKT vyko, sandėliuose buvo produkcijos, buvo atplaukę laivų. V. Dambrauskas teigė, kad bendrovė dirbs dar keturias dienas.

Vakar susisiekėme ir su pagrindiniu BKT ir "Ferteksos transporto" akcininku Igoriu Udovickiu. Jis situacijos nekomentavo, teigė neturintis objektyvios informacijos. Jo gaunamos žinios iš gamyklos yra prieštaringos, situacija kol kas neaiški.

Be jokios abejonės, jeigu streikai Baltarusijoje užsitęs, nuostolių patirs visas Klaipėdos valstybinis jūrų uostas. Baltarusiški kroviniai bendrojoje uosto krovoje sudaro per 30 proc.

2017 metais baltarusiškų krovinių krauta 14,2 mln. t (33 proc. nuo bendros 43,2 mln. t krovos), 2018 m. - 14,9 mln. t (32 proc. nuo bendros 46,6 mln. t krovos), 2019 m. - 14,1 mln. t (30,5 proc. nuo bendros 46,3 mln. t krovos).

Be trąšų, svarbus, su Baltarusija susijęs segmentas - nafta ir naftos produktai.

2019 m. "Lietuvos geležinkelių" duomenimis, trąšos, atgabenamos geležinkeliu iš Baltarusijos, sudarė 78 proc. visų balatarusiškų krovinių. Antroje vietoje - naftos produktai - 10 proc. visų baltarusiškų krovinių.

Baltarusija per Klaipėdos uostą veža prekes ir konteineriuose, ir autotreileriuose. Šių krovinių paskirties šalys nefiksuojamos Uosto direkcijos dokumentuose, tai daro muitinė. Manoma, kad Baltarusijos prekių dalis Klaipėdos uosto apyvartoje sudaro apie 40 procentų.

Jeigu gamykla stovės, stovėsime ir mes. Jos žmonės negaus atlyginimų, mūsiškiai taip pat.

Vidmantas DAMBRAUSKAS, Birių krovinių terminalo vadovas

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder