Uostamiesčio Kaziuko mugėje – ir indėnų, ir ateivių motyvai

Uostamiesčio Kaziuko mugėje – ir indėnų, ir ateivių motyvai

Šeštadienį vidurdienį surasti vietą mašinai pasistatyti netoli Teatro aikštės, kurioje šurmuliuoja jau 24-oji Kaziuko mugė, buvo nelengva. Kiemai, gatvės, aikštelės buvo prigrūsti automobilių.

Kad pačioje mugėje būtų sausakimša žmonių vidurdienį, nepasakytum. Daugiausia šmirinėjo pagyvenusių žmonių ir mamyčių su vaikais. Tradiciškai labiausiai perkamos buvo verbos, riestainiai, pinti daiktai. Populiariausia kaina – 2 eurai.

Prekės mugėje, galima sakyti, tradicinės, kažko labai nauja nepamatysi – kalnai megztų vilnonių kojinių, šlepečių ir visokių niekučių, pavyzdžiui, iš kankorėžių padarytų gulbių, kainavusių 2 eurus.

Verbos perkamiausios

Verbos kainuoja nuo 2 iki 12 eurų. Šiemet yra verbų ir su keistomis viršūnėlėmis - iš medinių kiaušinių padarytais avyčių ar zuikučių snukučiais. Klaipėdietė Larisa stengiasi kasmet ateiti į mugę ir dairosi ko nors neįprasto. Tik atvykusi tuojau nusipirko gražią verbą už 3 eurus.

„Šiemet mugė puiki. Verbas žmonės labai gerai perka. Labiau renkasi natūralesnių spalvų. Pati verbas darau tik antri metai. Išmokau iš savo mamos“, - prisipažino prekeivė Alma iš Kretingos. Į Klaipėdos mugę ji atvyko pirmą kartą, iki tol prekiaudavo Kretingoje ir Palangoje. Jos verbos kainavo 1 iki 5 eurų. Moteris sakė nesigailinti, kad atvyko į uostamiestį, bet sekmadienį jau neketino prekiauti.

Pakalbinti dar vienos gražių verbų pardavėjos nepavyko: buvo sutrikusi, mat ką tik moteriai prie jos prekystalio pavogė piniginę, kurioje buvo 100 eurų. Ką gi, tradicinis reiškinys - kur tik žmonių susibūrimas, ten ir vagys.

Mediniais šaukštais po 2 ir daugiau eurų prekiaujantys latviai iš Ventspilio sakė į Kaziuko mugę Klaipėdoje atvykstantys jau 7 kartą. Jie patenkinti, jų šaukštus klaipėdiečiai perka. O štai austais kaklairaiščiais vyrams, kurių vienas kainavo 8 eurus, daug besidominčių nebuvo. Moteris džiaugėsi ir vieną pardavusi.

Medinius beržinius kiaušinius - ir paprastus, ir dažytus, ir pūstus, ir dvigubus, ir laistytus - iš viso 11 rūšių – pardavinėjanti po 1-3 eurus tautodailininkė Birutė iš Šilutės guodėsi, kad pernai turėjo prastą vietą prie tualetų, tad prekyba nekaip sekėsi. Šiemet vieta pasirūpino iš anksto, kainą nuleido puse euro, tai reikalai šiek tiek geresni. Kiek perka, kiek ne, bet žiūrinčių yra. Jai apmaudu, nes ji viena Lietuvoje daro laistytus kiaušinius (speciali dažymo technika), bet žmonės kažkodėl jų neperka.

Beje, mugėje buvo galima už 20 eurų nusipirkti ir dirbtinių litų rinkinį. Prekeiviai iš Skuodo turėjo platų vantų asortimentą – ir beržinės, ir ąžuolinės, ir kadaginės, ir tik po 1,3 euro. Kalvystės dirbiniai, pavyzdžiui, gėlytė metaliniu koteliu ir moliniu žiedeliu kainavo 5, nedidelis pintas krepšys – 20, o visai miniatiūrinis – 3, inkilėlis varnėnams – 3, o zylutėms – 8 eurus.

“Nepataikiau į vagą“

Keista buvo matyti Teatro aikštėje rūkstantį dūmelį. Čia savo rūkyklėlę pasistatė Valdas iš Kintų. Viena rūkyta skumbrė – 3, ešerys – 4 eurai. Paklaustas, kaip sekasi, Valdas atsakė: „Jeigu dirbi, tai ir sekasi, jeigu lovoje guli – tai ne.“

Netoli jo Vinetu kaimą, indėnų gyvąjį muziejų, simbolizavo jurta su lauželiu viduje. Čia buvo prekiaujama indėnų papuošalais po 10 eurų.

Ponas Vytautas iš Gargždų atsivežė savo paties padarytą motociklą, skirtą ateivių delegacijai lydėti, prie kurio dirbo 14 mėnesių, ir pasistatė Teatro aikštės centre. Nei Lietuvoje, nei Europoje tokio nėra. Vytautas manė, kad žmonės norės ant jo fotografuotis savo mobiliaisiais telefonais už 2 eurus. Bet iki 13 val. jam pavyko uždirbti tik 8 eurus, tad sekmadienį Gargždų įžymybės mugėje nebeišvysime. „Nepataikiau į verslo vagą. Visų akys išpaikintos“, - guodėsi ponas Vytautas.

Reikia košės

Žinoma, mugėje gausu rūkytų mėsos gaminių: 1 kg šoninės – 4,7 euro, medžiotojų dešrerlių – 5,2 euro. Be abejo, smagiau pirkti, kai tau siūlo paragauti. 1 kg kibirėlis medaus kainavo 5, riestainių kilogramas – 2,5 , krienų pundelis – 1,5, vidutinis krakmolo saldainis – 0,5, vištienos šašlykas – 5, fry bulvytės – 2, cepelinai – 4, karštas vynas – 2 eurai.

Viena jauna močiutė džiaugėsi suradusi anūkams labai skanių grybukų su rožinėmis kepurėlėmis – skanūs ir ne per saldūs, bet to, keli jų kainuoja tik 2 eurus. Vis dar populiarios ant iešmo keptos bulvytės, anksčiau kainavusios 5 Lt, dabar kainuoja 2 eurus.

Ponia Nijolė košės dubenėlį nusipirkusi už 1,5 euro. „Nėra labai skani. Bet tradiciškai reikia per mugę košės suvalgyti“, - sakė moteris.

“Gerai gyvename“

„Prisimenu tas pirmąsias mugęs, kurias organizavome prieš 23 metus. Tuo metu Kazimierų draugijos vadas buvo Kazimieras Vizbaras. Pas mus atvažiuodavo Kazimierai iš kitų didžiųjų miestų. Ta šventė augo augo ir šiandien ji jau yra neatskiriama mūsų miesto kultūrinio ir ekonominio gyvenimo dalis. Verslininkai turi kur pasireikšti, žmonės daug ką naujo pamatyti, pabendrauti“, - sakė mugėje sutiktas Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Benediktas Petrauskas. Jis pridūrė, kad rūmai globoja smulkiuosius verslininkus, kurie prekiauja mugėje.

B. Petrauską šiemet nustebino kiškučiai, padaryti iš šieno. „Man tie labai smagūs zuikiai buvo naujas atradimas“, - sakė jis. Beje, didelis toks zuikis kainavo 17 eurų. Rūmų prezidentas pasidžiaugė, kad mugėje galima buvo galima ir skaniai pavaldyti. „Visko turime, gerai gyvename, vadinasi, gyvenimo lygis kyla į viršų“, - prie tokios išvados, apsilankęs mugėje, priėjo B. Petrauskas.

Nuotaiką mugėje kėlė griežiančios ir dainuojančios kapelos. Kažkodėl įstrigo tokie dainos žodžiai: „Atšalę barščiai - tai ne „patrova“, o sena merga – tai ne „zabova“.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder