"Vaidiloje" - ikikarinių motociklų muziejus

"Vaidiloje" - ikikarinių motociklų muziejus

Maždaug po 8 mėnesių, o ne po kelerių metų, tikimasi, pradėti buvusio kino teatro "Vaidila" pastato pertvarkymo darbus. Bene įdomiausias dalykas tai, kad jame bus įkurtas moto muziejus. Šio projekto užsakovas ir mecenatas kolekcininkas Albinas Monstavičius pastatą įsigijo maždaug prieš du mėnesius. Miesto Savivaldybė džiaugiasi, kad pagaliau Klaipėdoje atsiras naujas traukos centras.

Buvusio "Vaidilos" pastato, kuris jau tris dešimtmečius nenaudojamas pagal paskirtį, atnaujinimo projekto autorius vilnietis architektas Mantas Maziliauskas dirba kartu su uostamiesčio bendrove "Klaipėdos komprojektas".

Architektas tikisi, kad parengti projektiniai pasiūlymai bus priimtini visuomenei ir architektų bendruomenei, su kuria ketina netrukus susitikti. Jeigu jie bus sklandžiai suderinti, darbus, kurie, ko gero, truks mažiausiai metus, bus galima pradėti po kokių 8 mėnesių.

"Tikiuosi Klaipėdoje netrukus atsiras naujas ryškus kultūros reiškinys. Smagu, kad projektą norima įgyvendinti iš karto, o ne kažkada. Dėkinga situacija, kad kaip tik dabar prie "Vaidilos" baigiama tvarkyti visa aikštė, tad labai gražu, kad joje nebestovės senas apleistas vaiduoklis", - sakė M. Maziliauskas.

"Su projektuotojais aptarėme, kuo miestas galėtų padėti vystant "Vaidilos" projektą. Savivaldybė suinteresuota, kad šitas kompleksas būtų atgaivintas, jai rūpi, kaip tas atnaujintas pastatas įsilies į visą kompleksą", - sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėja Mantė Černiūtė-Amšiejienė.

Viduje - magiškos erdvės

M. Maziliauskas sako, kad svarbiausia unikali pastato lokacija ir naujos išskirtinės jo galimybės tiek turinio, tiek ir išraiškos atžvilgiu.

"Vaidila", kaip ir daugybė kitų analogiškų sovietmečio šio tipo kino teartų, 1966 m. buvo suprojektuota "Mosprojekt" institute, Maskvoje. Prieš pusšimtį metų talentingai suformuotoje erdvėje (architektai A. G. Tiškus, K. ir G. Balėnai) naudojant tipinius pastatus, M. Maziliausko teigimu, vertintinas pastato originalus ansambliškumas, todėl tūriniai jo sprendiniai minimalūs. Jo esminiai tūriai nesikeis, užstatymo perimetras liks toks pat, tik bus pristatytas nedidelis vieno aukšto antstatas, kuriame įsikurs konferencijų centras.

Pastatas bus rekonstruojamas suteikiant jam naują originalų architektūrinį "rūbą". Visi keturi jo fasadai bus atverti žmonėms. Pastato viduje naudojant taurias ir natūralias medžiagas bus bandomos sukurti erdvės magiškos ir netikėtos, persiliejančios iš šviesos į tamsą ir atgal, iš nedidelių žemų erdvių peraugančias į plačias ir aukštas.

Muziejuje - 300 eksponatų

Projektuojamas ikikarinių motociklų muziejus, užimsiantis didžiąją pastato dalį ir turėsiantis daugiau kaip 300 originalių ir veikiančių eksponatų. Be motociklų, bus ir keli šimtamečiai automobiliai. A. Monstavičius jau yra įkūręs panašų, bet daug mažesnį muziejų netoli Telšių. Pasak architekto, jo požiūris į motociklų kolekciją labai rimtas, atranka giežta, tad toks muziejus Klaipėdoje turėtų būti išskirtinė vertybė ne tik Lietuvoje.

"Man tai labai gražus, tikrai didelės pagarbos vertas žingsnis, kai viską pastato vienas žmogus ir tuo pasidalija su visais. Tai gal antras tokio formato mecenatystės atvejis (Vilniuje turime D. ir V. Butkų "MO" muziejų). Žinoma, pastatas lieka privatus, bet jis tampa miesto ir valstybės kultūros židiniu, tai dovana visiems", - mano M. Maziliauskas.

Be keturių aukštų muziejaus, pastate dar bus 144 vietų kino salė, anstate 300 vietų konferencijų centras su didele perimetrine terasa parodoms, restoranas, turėsiantis originalią virtuvę, pietinė panoraminė terasa į naujai tvarkomą aikštę, parodų erdvė, motociklų parduotuvė, interaktyvi erdvė-lauko terasa ir kt. Kolekcininko požiūris - motociklai turi būti būtų veikiantys, todėl muziejuje veiks tecnikos taisymo ir restauravimo dirbtuvėlės.

Prie pastato atsiras ir vaikų žaidimo aikštelės, 60 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, planuojamas gausus teritorijos apželdinimas.

Sidebar placeholder