Vaikų vasaros atostogoms reikia ruoštis visus metus

Vaikų vasaros atostogoms reikia ruoštis visus metus

Jau kitą savaitę Klaipėdoje turėtų prasidėti dalybos, kas šiemet už miesto pinigus galės rengti vaikų stovyklas. Šiemet iš biudžeto tam planuojama skirti 20 tūkst. eurų - 5 tūkst. daugiau nei pernai.

Visgi šių lėšų tikrai nepakaks, kad būtų užtikrintas visų norinčiųjų pigiau pailsėti vaikų laisvalaikis. Tad tėvai jau intensyviai dairosi, ką siūlo stovyklų organizatoriai.

Daugelis jų pripažįsta, kad išsiųsti vaiką į privačią stovyklą - neretai piniginei itin skausmingas sprendimas. Kai kurių vasaros stovyklų kaina Lietuvoje tokia didelė, jog atrodo, kad net į užsienį tam pačiam laikotarpiui vaiką galima išsiųsti už perpus mažesnę sumą.

Laukimas

Savivaldybės lėšomis remiamos stovyklos - išganymas daugeliui mažesnes pajamas gaunančių klaipėdiečių. Tačiau vasara jau ant nosies, o iki šiol dar nėra aišku, kas organizuos stovyklas, kada ir kiek laiko jos vyks.

Tiek tėvai, tiek stovyklų organizatoriai norėtų, kad pinigai būtų skirstomi kur kas anksčiau, pavyzdžiui, kovo mėnesį.

"Bėda yra ta, kad nėra tęstinumo ir iki pat vasaros negalime žinoti, ar turėsime galimybę organizuoti dienos stovyklą miesto vaikams. O tėvai prie gero pripranta. Kone žiemą skambina ir klausia, ar šiemet ir vėl bus ta, jų vadinamoji "geroji stovykla". Nieko jiems negalime pasakyti. Mano nuomone, Savivaldybė pinigus turėtų jau paskirstyti kovo mėnesį, o ne gegužės pabaigoje, nes tėvai vaikų poilsiu pradeda rūpintis anksti pavasarį", - svarstė Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro vadovas Aleksas Bagdonavičius.

"Kitais metais taip ir darysime. Konkursą skelbsime vos tik bus patvirtintas miesto biudžetas. Tiesiog šiemet taip susiklostė situacija, kad mūsų skyriuje kurį laiką nebuvo darbuotojo šiai sričiai kuruoti", - su pastabomis sutiko Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė.

Tačiau ji žadėjo, kad birželio pradžioje tėvai jau tikrai galės rinktis, kur šią vasarą leisti savo vaiką.

"Tiesiog raginame paraiškų teikėjus nelaukti birželio 1 d. ir paraiškas teikti jau kitą savaitę, jas iškart ir vertinsime", - žadėjo L. Prižgintienė.

Suksis greitai

Tiesa, praėjusios vasaros patirtis parodė, kad tie vaikai, kurie nepriklauso nė vienai pinigų dalybose dalyvavusiai organizacijai ir nelanko būrelių visus metus, turi kur kas mažiau šansų patekti į Savivaldybės remiamas stovyklas.

Bent jau tokią išvadą leido daryti pernai "Vakarų ekspreso" žurnalistų atliktas eksperimentas. Klaipėdos savivaldybė pernai vaikų poilsio programoms organizuoti skyrė beveik 14,5 tūkst. Eur. Ši suma buvo paskirstyta penkiolikai vasaros stovyklų. Pabandžius į Savivaldybės lėšomis remiamas stovyklas užregistruoti jokio būrelio paramą gavusiose įstaigose nelankančią mergaitę, su tam tikromis išlygomis būtų pavykę užsiregistruoti nebent į pusę jų.

Valdininkai tikisi, kad šiemet tokių nesusipratimų nebus.

"Akcentuojame, kad į šias stovyklas turi būti priimami viso miesto vaikai. Prioritetą teiksime tiems projektams, kur bus užimta kuo daugiau vaikų", - minėjo L. Prižgintienė.

Pernai už miesto lėšas pailsėjo 2 300 mažųjų klaipėdiečių.

Tiesa, pernai ne visos valdiškomis lėšomis remiamos stovyklos buvo nemokamos. Anot kai kurių stovyklų organizatorių, Savivaldybės skirtų lėšų užteko tik prizams, staigmenoms, ledams ir vaisiams nupirkti, tad tėvai turėjo primokėti.

Kainų įvairovė

Neturintiesiems kantrybės aiškintis, kur ir kada prasidės registracija į vieną ar kitą Savivaldybės remiamą programą, lieka didžiulė pasiūla pačių įvairiausių vaikų vasaros stovyklų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tik šiuo atveju į kišenę ranką kišti reikės gerokai giliau.

Kelialapių pardavėjai, lygindami šių ir praėjusių metų stovyklų kainas, sako nepastebintys esminių pokyčių. Esą vienos stovyklos šiek tiek pabrango, kitos - atpigo.

"Tačiau taip yra ne dėl šalyje vykstančių ekonominių procesų, bet dėl stovyklų organizatorių daromų programų korekcijų - vienos stovyklos šiemet siūlo ilgesnes ar turiningesnes pamainas, kitos atvirkščiai - yra jas sutrumpinusios. Būtent todėl vyksta šiokie tokie kainų svyravimai", - minėjo vieno kelionių organizatoriaus, kuris teigia turintis didžiausią stovyklų pasiūlą Lietuvoje, atstovas Povilas Pinelis.

Peržvelgus daugybę skelbimų interneto portaluose, ko gero, pigiausia, ką pavyko rasti, - 17 eurų mokestis už vieną stovyklos dieną. 5 dienų stovykla gali kainuoti nuo 80 iki 200 eurų ir daugiau. Ir tai - ne riba. Pavyzdžiui, savaitę vykstanti nardymo stovykla Plateliuose šią vasarą vienam vaikui gali atsieiti 420-450 eurų, tokios pat trukmės burlenčių bei jėgos aitvarų vasaros stovykla - 320 eurų, vandens sporto - 350 eurų, ne ką mažiau kainuos ir teniso, robotikos užsiėmimai.

Kainų rekordininkėmis galima tituluoti kai kurias Lietuvoje rengiamas tarptautines anglų kalbos stovyklas. Pavyzdžiui, už dviejų savaičių trukmės stovyklą kai kurie organizatoriai prašo 660-750 eurų.

Įdomumo dėlei galima palyginti kainas užsienio stovyklose. Brangiausia, ką pavyko rasti, - 11 dienų stovykla Italijoje, kainuojanti 536 eurus, už 10 d. stovyklą Kroatijoje prašoma 505 eurų. Išsiųsti vaiką pailsėti į Slovakiją 9 dienoms galima už 327 Eur, 8 dienoms į Bulgariją - už 454 Eur.

Nepigios stovyklos ir kaimyninėse valstybėse. Estijoje už 14 dienų stovyklą prašoma 670 Eur, Latvijoje už panašų laikotarpį - 690 Eur.

Kruopščiai planuojantiems pajamas reikia nepamiršti, kad papildomai dar reikėtų numatyti ir nuvykimo į stovyklą bei grįžimo išlaidas, nes daugeliu atvejų tuo reikia pasirūpinti patiems.

Taigi, jei šeimoje auga ne vienas, o keli mokyklinio amžiaus vaikai, vasaros stovyklos dažnam lietuviui šiais laikais taip ir lieka neįgyvendinama svajonė.

Visgi ir patys tėvai pripažįsta, kad stovyklas rinktis remiantis vien maža kaina nėra protingas sprendimas. Klaipėdietė Dalia prisiminė karčią praėjusios vasaros patirtį, kai dukra, praleidusi savaitę nemokamoje stovykloje, kurią laimėjo už gerą mokymąsi, grįžo ne pailsėjusi, o suirzusi.

"Šiuolaikiniai vaikai jau ne tokie, kuriems tinka lauko tualetas, kiauros namelio sienos, durys be rankenų ir pridulkėjusios senos lovos", - pagrindinę priežastį, kas vaikui nepatiko nemokamoje stovykloje, įvardijo mama.

Užtat visai kitokios nuotaikos mergaitė grįžo iš kitos 5 dienų trukmės stovyklos, už kurią tėvams pernai teko sumokėti 210 eurų.

"Nors ir toje stovykloje dukra guodėsi, jog kartais stigdavę duodamo maisto, visgi užsiėmimai, aplinka ją taip sužavėjo, kad į šią stovyklą nori grįžti ir šiemet. Brangu, bet geros emocijos svarbiau", - pasakojo klaipėdietė.

Rinktis yra iš ko

Mokamų stovyklų pasirinkimas labai platus. Ko gero, lengviau būtų išvardinti, kokių stovyklų nėra. Stovyklų organizatoriai, siekdami išsiskirti originalumu, siūlo pačių neįtikimiausių idėjų vaikų poilsiui.

Kaip ir pernai, šiemet, be tradicinių sporto bei poilsio stovyklų, yra ir sukarintų stovyklų, kur jaunimui žadamas ne vien tik kareiviškos košės valgymas, maisto gaminimo mokymo, jogos, kino, buriavimo, jodinėjimo, senųjų amatų mokymosi ar išgyvenimo stovyklos. Beje, rašoma, kad pastarojoje jau nėra vietų.

Siūlomos ir tokios stovyklos, kuriose laikas bus leidžiamas haskių apsuptyje arba prie kompiuterio, nes vaikai stovykloje kurs kompiuterinius žaidimus. Kitos stovyklos žada išmokyti fotografuoti po vandeniu ar net "užkoučinti" vaiką taip, kad jis iš stovyklos grįš puikiai suvokdamas, kaip modeliuoti savo svajonių ateitį.

P. Pinelio duomenimis, populiariausios yra patriotinės - sukarintos, sportinės ir užsienio kalbų lavinimo stovyklos. Nemažai populiarumo esą sulaukia ir kūrybinės, asmenybės tobulinimo stovyklos.

"Tėveliai kreipiasi labai anksti. Pirmieji kelialapiai yra užsakomi dar balandį, o gegužė yra ypač intensyvus laikotarpis. Matant išaugusį užsakymų skaičių šių metų gegužę galima daryti dvi išvadas: vis daugiau tėvų supranta stovyklų teikiamą vertę jų vaikams. Antra priežastimi laikytume tėvelių išmoktą pamoką, kad, norint patekti į vaikui tinkamiausią stovykla, kelialapiu reikia pasirūpinti iš anksto", - sakė P. Pinelis.

Pasak jo, stovyklos populiarumą kur kas labiau lemia stovyklos programos kokybė nei maža kaina.

"Žinoma, kaina turi reikšmės, tačiau didžiausią dėmesį tėvai skiria kokybiškam savo vaikų užimtumui - jie rūpinasi, kad stovykloje praleistas laikas būtų naudingas, suteiktų praktinių ir socialinių įgūdžių, kurie jų vaikui pravers ateityje", - minėjo P. Pinelis.

Užimti visus metus

Beje, pastebima tendencija, kad tie vaikai, kurie mokslo metais lanko įvairius būrelius, paprastai neturi bėdų dėl užimtumo ir vasaros metu.

"Klaipėdos buriavimo mokyklą lankančių vaikų tėvams nereikia sukti galvos, ką jų vaikas veiks visą vasarą. Vos tik atšyla orai, vaikai kiekvieną dieną vežami į Dreverną ir ten buriuoja. Vasarą išvažiuoja 10 ryte ir grįžta tik pavakare įdegę ir laimingi. Reikia tik maisto įdėti. Puikiausia vasaros stovykla. Svarbiausia - už tą patį 30 eurų mokestį, kurį mokame ir mokslo metais, kai užsiėmimai vyksta tik keliskart per savaitę", - kaip išsprendžia vaiko užimtumą vasaros metu, pasakojo klaipėdietis Gediminas.

"Tėvų, būrelių vadovų, trenerių bendras reikalas rūpintis vaikų užimtumu. Ir ne tik artėjant vasarai, o visus metus. Nes jeigu lauksi, kol valdžia pasirūpins tavo vaiko užimtumu - jis visą vasarą prasėdės prie kompiuterio ar televizoriaus namuose", - įsitikinęs Darius Čiužauskas.

Jo sūnus Vilius lanko Klaipėdos futbolo mokyklą, kurios auklėtiniams praktiškai visa vasara jau suplanuota. Be įprastinių treniruočių, numatyta daugybė futbolo turnyrų, kurie vyks po keletą dienų ir Lietuvoje, ir užsienyje, taip pat - dvi stovyklos - viena Lietuvoje, kita Švedijoje.

Pasibaigus mokslo metams, visiškai atsipalaiduoti negali ir baseiną Klaipėdos "Gintaro" sporto centre lankantys klaipėdiečiai. Pasak centro vadovo Valentino Vytauto Šepučio, baseinas atostogoms uždaromas tik rugpjūtį, tad ir birželį, ir liepą daugelis vaikų dar lankys treniruotes, juolab kad dalis jų ruošiasi įvairioms varžyboms.

"Be to, mūsų auklėtiniams organizuojame vasaros stovyklas Plateliuose ir Kintuose. Tiesa, jos bus mokamos ir jose bus užimta tik dalis vaikų", - minėjo V. Šeputis.

Kur kas ramiau vasaros laukia ir tie klaipėdiečiai, kurių vaikai lanko būrelius Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centre.

"Dauguma mūsų būrelių lankytojų bus įtraukti į įvairias veiklas ir vasaros metu. Kas dalyvaus Dainų šventėje, kas festivaliuose, taigi reikės eiti repetuoti. O repeticijos vasarą vyksta linksmiau, beveik kaip stovykloje. Dailės, teatro būrelių vadovai taip pat žada organizuoti dienos stovyklas savo auklėtiniams. Žodžiu - veiksmas suksis visu tempu", - apie vasaros planus pasakojo centro vadovas A. Bagdonavičus.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder