Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (366)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (366)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau dairysimės "Gėlių" kvartale esančios Alyvų gatvės 4-ajame name, kuriame gyveno Kudzevičių šeima, užauginusi net du kapitonus - Drąsutį ir Steponą, 1989 metais jachta "Lietuva" įveikusius Atlantą, o paskui perplaukusius ir kitus pasaulio vandenynus.

NESITIKĖJO. "Lietuvos" jachtos buriuotojai, susirengę įveikti Atlantą, tokios pagerbimo "audros" nei šiapus, nei anapus Atlanto tikrai nesitikėjo. Nuotraukos dešinėje - kapitonas Drąsutis Kudzevičius ir jau Anapilin iškeliavę "Lietuvos" įgulos nariai Robertas Tikuišis, Steponas Kudzevičius, Rimas Dargis.

Labai dažnai nutinka taip, kad renkant informaciją apie vieną objektą, šiuokart apie Klaipėdoje gyvenusią Kudzevičių šeimą, išlenda netikėti faktai, rišantys krūvon pasaulio vandenynus ir kontinentus. Ir, žinoma, žmones.

Lietuviški lašinukai

Kai pagal JAV lietuvių bendruomenės sudarytą planą jachtą "Lietuva" Drąsutis Kudzevičius iš Niujorko plukdė į Baltimorę, po jos burėmis "plazdėjo" ir tuokart "Amerikos balso" redakcijoje dirbusi, o dabar Australijoje, Sidnėjuje, gyvenanti žurnalistė Rita Baltušytė.

Štai ką ji parašė: "Po kelionės jachta iki Baltimorės "Lietuvos" buriuotojai įdavė man duonos, lašinių ir net agurkų nunešti kolegoms į "Amerikos balso" lietuviškąją redakciją. Parsigavusi padėjau tas lauktuves ant stalo, ant kurio prieš laidą paprastai išsidėliodavome lapus su žiniomis. Pakvipo visas didžiulis kambarys. Ir net koridoriuje per blogai užsidarančias duris tvyrojo uoslę nuo vaikystės glostęs kvapas. Mano kolega Kasparas pareiškė, kad lašiniuose labai daug cholesterolio, kiti pritardami palinksėjo. Aš labai apsidžiaugiau: man vienai viskas liks... Ir nuėjau prie teletaipo (toks tarsi telegrafas stuksintis įrenginys, kuriuo pareidavo rulonai popieriaus su pačių įvairiausių pasaulio agentūrų pranešimais - Autor. past.) pasiimti daugiau žinių. Grįžusi radau tik kelis trupinius duonos. Visas cholesterolis buvo dingęs, tik "sveikuolių" smakrai įtartinai blizgėjo."

Tekila

"Tuos lašinukus aš pats pirkau Klaipėdoje, Senajame turguje. Dabar tokių nebeliko... Įdomus nutikimas, kad lašinukai iš Klaipėdos turgaus netikėtai atsidūrė "Amerikos balso" redakcijoje. Tokio scenarijaus nebuvau numatęs. Didelė garbė tam gyvulių augintojui ir rūkyklai. Bet kur dingo tie gardūs lietuviški mėsos produktai, kur tas "cholesterolis"?" - sakė "Lietuvos" įgulos narys žurnalistas Gediminas Pilaitis. Būtent JAV jis ir kiti buriuotojai, "pramušę skylę" geležinėje uždangoje, paragavo neregėto negirdėto gėrimo - tekilos. Kadangi lietuviams iš "anapus" ji labai patiko, tai išplaukiantiems atgal buriuotojams dar tos tekilos ir kelionėn parūpino.

BALZEKIUKAI. Čikagoje brolius kapitonus Kudzevičius ypač globojo jų pusseserės sūnus Robertas bei duktė Kerol.

Na, o Čikagoje, apie kurią jau užsiminta ankstesniuose rašiniuose, buriuotojus drauge su lietuvių bendruomene išskėstomis rankomis ir atlapa širdimi pasitiko didis Lietuvos bičiulis Stenlis Balzekas. Pasirodo, jis Drąsučio ir Stepono Kudzevičių giminaitis: 1915 m. Kudzevičių mamos sesuo Vincenta Varnaitė iš Šiluvos emigravo į JAV. Šios Drąsučio ir Stepono tetos duktė ištekėjo už Stenlio. Ir jis lietuviškumu užsikrėtė taip, kad net lietuvybės muziejų Čikagoje įsteigė. O šiaip jis stambus verslininkas tuomet, 1989 m., buvęs - automobilių gamybos gigantų "Ford" ir "Chrysler" prekybos atstovas.

Kudzevičius jis apgyvendino dangoraižio nuosavuose apartamentuose 87 aukšte.

"Čia lentynose buvo gėrimų iš viso pasaulio. Bet apsistojome prie labiau "patikimo" - lenkiškos trauktinės", - prisiminė Drąsutis. Daugelis kitų gėrimų klaipėdiškiams iš Alyvų gatvės buvo tiesiog nepažįstami...

Kelionė kabrioletu

Dabar kam pasiūlius pasivėžinti kabrioletu, šis nė kiek nenustebtų. O štai 1989-aisiais Drąsučiui ir Steponui važiuoti kabrioletu per Čikagą - sapnas, pasaka. O kai Stenlio duktė Kerol išsitraukė "dėžutę" ir pasiūlė paskambinti į namus Klaipėdoje, broliams ir išvis žandikauliai atkaro.

Kerol surinko ir vieno, ir kito brolio namų telefonų numerius. Kai šie savo žmonoms Nijolei ir Angelinai atraportavo skambiną iš "dėžutės" važiuodami kabrioletu, šios pamanė, kad jų vyrams JAV "pačiuožė stogai"...

Iki pirmųjų "mobiliakų" pasirodymo Lietuvoje buvo likę dar keleri metai.

Poilsis dvare

S. Balzekas giminaičius brolius kapitonus pasikvietė paviešėti ir savo dvare prie Mičigano ežero Čikagos priemiestyje. Jie čia buvo apgyvendinti, kad pailsėtų. O šie be darbo negali. Aptikę neveikiančius traktoriuką ir žoliapjovę, ėmė ir sutaisė. Ir dar žolę nupjovė. Iš darbo parvažiavęs Stenlis amo neteko, ir Drąsučiui su Steponu buvo pasiryžęs rankas bučiuoti. Kai vakare Stenlio dvare susirinko svečių, jis tik apie auksarankius iš Lietuvos ir tekalbėjo.

Žinoma, broliai Mičigano ežere ir paburiavo. O jachtoje buvo dvi žavios amerikietės - Kerol ir jos draugė. Pro šalį praskuodę vandens motociklais, kurių klaipėdiškiai irgi nebuvo regėję, jaunikaičiai riktelėjo, kad jiems "paskolintų" tas paneles. Kol vyrai galvojo, ar tai - moralu-nemoralu, panelės sulipo į prie jachtos prisišvartavusį motociklą. Jis bemat pradingo už horizonto.

"Mes jau pradėjome nerimauti, graužtis, kad paleidom paneles. Ir viskas atlėgo, kai jos, pasivėžinusios vandens slidėmis, buvo sugrąžintos į jachtą. Matyt, per tą laiką panelės jaunikaičiams išaiškino, iš kur mes, kas mes. Ir jie mums už "paskolintas" paneles į jachtą įkėlė gal 60 skardinių alaus. Jos mums buvo vėlgi nematytos ir neragautos", - prisiminė Drąsutis.

Bus daugiau

Anonsas

Kitą antradienį paskutiniame rašinyje apie Alyvų g. 4-ojo namo gyventojus - "Lietuvos" jachtos įgulos nuotykiai grįžtant į Lietuvą.

Prašymas

"Saga" apie Alyvų gatvės 4-ąjį namą ir jo gyventojus - trijų kartų kapitonus Kudzevičius - artėja į pabaigą. Jau pradėti rinkti faktai apie Liepų gatvės 29-35 namus, kuriuose šiandien veikia Prano Domšaičio galerija. Prašytume el. p. adresu: [email protected] arba tel. 493435 atsiliepti pokarinius 29-33 namuose gyvenusius, o 35-ajame lankiusius tuomet bene vienintelį Klaipėdoje veikusį vaikų darželį žmones.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., nuo 2014 m. išeina antradieniais. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder