Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (590)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (590)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien vėl žingsniuosime į Liepų gatvę (pokariu Maksimo Gorkio g. 16) toliau landžioti Centrinio pašto ne tik paradiniuose gražiuosiuose pastatuose, bet ir "antraeiliuose".

O viename iš pašto kiemo namų M. Gorkio g. 16A 1945 m. buvo apsigyvenusi dabar ne tik Klaipėdoje žinomo kinematografijos aso, organizuojančio ir kino festivalius, Kęstučio Meškio šeima.

Keliais sakiniais priminsiu Klaipėdos pašto atidarymo iškilmių detales. Plačiau apie pašto statybas ir anuometines technines galimybes galite paskaityti ankstesnėse "Akvarelėse".

Pašto atidarymas buvo labai iškilmingas

Rausdamasi Klaipėdos pašto istorijos dokumentuose, tikėjausi rasti jo atidarymo iškilmėse dalyvavus ir Prūsijos karalių, Vokietijos imperatorių Vilhelmą II. Deja, aukščiausias rangu buvo Vokietijos pašto sekretorius su palyda. Atidarymo iškilmės vyko 1893 m. spalio 16 d. Lygiai 12 val. pasirodė atvykusieji svečiai, tribūnoje sakę kalbas. Svarbiausias ceremonijos momentas - pašto raktas, paleistas per rankas. Antrojoje dienos pusėje "Viktorijos" viešbučio salėje pašto atidarymo iškilmės tęsėsi. Žinoma, su tostais ir palinkėjimais. Klaipėdos paštas tapo svarbia pašto siuntų arterija, o ir Klaipėdos miesto architektūrinė puošmena.

O šiandien atkeliausime į Klaipėdos paštą pokariu.

SU PAŠTININKU. Gerokai vyresnis brolis Vytautas Maliorius iš mamos pirmosios santuokos Meškių pagrandukui Kęstučiui buvo tikras angelas sargas. Kartu ir pašto darbuotojas.

Iš Gruzdžių - į Klaipėdą

Meškių šeima iš Gruzdžių buvo viena pirmųjų, įsikūrusių jau pokarinėje Klaipėdoje. Meškiai, laikę arbatinę Papilėje, neturėjo ramybės: besikeičiant santvarkoms ir okupantams, susilaukdavo pačių įvairiausių priekaištų - įvairių spalvų ir atspalvių politinių pažiūrų papiliškiai vis "tarkuodavo" šeimininkus - kodėl į arbatinę įsileidžia tuos ar anuos, bandydavo "pešti" ir informaciją - kas ten toks, su kuo jis sėdi ir panašiai. Neramu buvo šeimininkams, visai netroškusiems tapti informatoriais - skundikais. Nusprendė savo verslą baigti. Ir išsikraustė į Gruzdžius Šiaulių apskrityje. O Gruzdžiuose kas? Arbatinės pakartoti neišėjo, o iš ko gyventi? Pradžioje Jonas Meškys sargavo Gruzdžių mokykloje, turėjo žemės sklypelį ir arklį. Vos pasibaigus karui, Meškiai pradėjo sukti galvas, kur dėtis, ką veikti.

Jų sūnus Kęstutis Meškys, gimęs jau Klaipėdoje, negalėtų įvardinti aplinkybių, lėmusių pasirinkimą - Klaipėda. Bet žino tiek, kad tėvas buvo komandiruotas čia dirbti. Į paštą. Ką gi, pasikinkė arklį, įsimetė maišą miltų, kelias paltis lašinių, susodino tuomet dar tik keturias Meškytes (Klaipėdoje vėliau gimė dar viena) ir Meškienės sūnų iš pirmosios santuokos Vytautą Maliorių, susėdo patys - ir pirmyn. Pirmyn į nežinią. Pakeliui sulūžo vežimas, neatlaikęs mantos. Ką daryti? Dalį mantos priglaudė pažįstami. Gausi šeima tris naktis nakvojo šieno kaugėse, laukdami traukinio į Klaipėdos pusę. Nesulaukė... Ir, perkėlus likusios mantos dalį į pažįstamų vežimą, į Klaipėdą teko keliauti pėsčiomis per Gargždus, per Sendvarį, nes ta kryptimi buvo sovietų kariuomenės suręstas medinis tiltas per Dangę.

JAUNAVEDŽIAI. Per Maliorių skyrybas teisme Kristina susipažino su teismo raštininku Jonu Meškiu. Netrukus už jo ir ištekėjo. Tuomet pora atrodė taip.

Įspūdį padarė išlikę miesto pastatai ir tikro vakarietiško miesto vaizdas su parduotuvių reklamomis, tramvajais ir visa miesto infrastruktūra... O ten, prie to Sendvario, šeima įsiminė ir riogsantį didžiulį vokiečių transporto lėktuvą. Vėliau paštininkas J. Meškys ne kartą ėjo nuo jo lupti kaučiuko, iš kurio virdavo klijus ir klijuodavo vaikams batus.

Klaipėdos griuvėsiai

Nors pokario Klaipėda vietomis buvo tik griuvėsių krūvos, tačiau Meškiams, atvykusiems iš Gruzdžių, kaip jau minėta, ji padarė didelį įspūdį. Dar didesnį įspūdį toji Klaipėda padarė, kai Meškiai susikraustė į vieną pašto komplekso namų: "To namo antrasis aukštas atiteko mūsų šeimai, o apačioje - tikrų tikriausias garažas su duobėmis mašinoms remontuoti. O mašinų tai juk nėra. Tik vėliau atsirado trofėjinis sunkvežimis "Ford", kuris nuolat gesdavo. Garaže buvo laikomi arkliai ir karvė. Jos pienas buvo tiekiamas pašto viršininkui Jerochinui. Visas pašto gyvenimas vyko pašto kieme. Jame,be mūsų raudonų plytų namelio, dar buvo barakas su parketu ir plytelėm, veterinarijos ambulatorija. Ji buvo skirta arkliams, kurie čia buvo laikomi iki Pirmojo pasaulinio karo ir dar kurį laiką po jo. Vėliau ji naudota pašto siuntoms sandėliuoti.

PAŠTO DARBUOTOJAI. Paštininku tapęs Vytautas Maliorius su kolegomis. (1951 m.)

Savo bute turėjome dujinę viryklę, vonią ir tualetą. Skirtingai nuo daugelio kitų Klaipėdos namų, viskas puikiausiai veikė. Kieme augo vyšnių, slyvų medeliai, buvo įrengta lauko teniso aikštelė. Žinoma, aš daug ką esu "pramirksėjęs", nes jau Klaipėdoje gimiau ir buvau per mažas atsiminti. Bet gerokai vyresnis brolis Vytautas piešė tokius vaizdus: menkiausiai nukentėjusi nuo bombų ir kitokių sprogmenų Klaipėdoje buvusi Sportininkų gatvė. Biržos tiltas buvo sugriautas. Jį atstojo dvi baržos ir lentos ant jų.

Kiek toliau nuo Biržos tilto baldų fabriko link buvo ant lynų pakabintas beždžionių tiltas. Bet jis buvo suręstas gal 1950 metais", - pasakojo dabar puikiai klaipėdiečiams ir ne tik jiems pažįstamas kinematografijos žinovas ir kino festivalių rengėjas Kęstutis Meškys.

Beje, apie to beždžionių tilto katastrofą, kai jis dar kabėjo maždaug toje vietoje, kur dabar stovi "Meridianas", per spalio šventes nutrūko neatlaikę plūstančios minios iš šventinio parado svorio, labai nedaug kas žinoma. Ar buvo žuvusiųjų? Kiek sukritusių į Dangę žmonių buvo vežti į ligoninę? Atsiliepkit tie klaipėdiečiai, kurie galėtumėte ką nors apie tai papasakoti.

PRAŠYMAS

Prašytume atsiliepti Klaipėdos pašte dirbusius ar pašto komplekso namuose gyvenusius žmones el. p. [email protected] arba parašyti žinutę feisbuke Gražinos Juodytės profilyje.

ANONSAS

Kaip atrodė karo nusiaubtas paštas? Pagalbiniai pastatai nebuvo nukentėję. O štai pašto širdis - centrinis rūmas buvo gerokai nusiaubtas. Kas jį atstatė? Kokios buvo Jono Meškio pareigos ir kas atvažiuodavo inspektuoti Klaipėdos paštą? Atsakymus į šiuos klausimus ir dar daugiau skaitykite kitą penktadienį.

Bus daugiau. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje galite rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder