Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (591)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (591)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien žingsniuosime į Liepų gatvę toliau landžioti ne tik paradiniuose gražiuosiuose Centrinio pašto pastatuose, bet ir pagalbiniuose. O viename iš pašto kiemo namų 1945 m. buvo apsigyvenusi dabar ne tik Klaipėdoje žinomo kinematografijos aso, organizuojančio ir kino festivalius, Kęstučio Meškio šeima.

Kaip pokariu buvo organizuotas centrinių pašto rūmų atstatymas, kaip pristatydavo siuntas, kaip pokariu atrodė Meškių šeimos buitis, aiškinsimės šiandien.

Karo žaizdų gydymas

Frontui artėjant Klaipėdos link iš Rytų, vokiečiai tam tvarkingai ruošėsi - sprogdino svarbiausius pastatus arba juos užminuodavo. Buvo nuniokotas ir pašto centrinis pastatas, įskaitant ir bokštą bei stogą. Bokšto liekanos riogsojo kieme. Pašto atstatymo darbams nuo Tabako fabriko barakų atvarydavo trisdešimt vokiečių belaisvių. Iš pradžių su konvojumi, paskui jiems buvo suteikta teisė laisviau judėti, vadinasi, ir kažkokiu būdu prasimanyti maisto. Mat belaisvių lageryje gautas duonos gabaliukas beregint sutirpdavo burnose. Vokiečiams labai praversdavo kadaise įgyti amatininkų įgūdžiai: kuris šaukštus skaptuodavo, kuris imdavosi "perrengti" miestelėnų baldus, kuris vaikams sumeistraudavo kokius žaislus. Viskas - už sriubos lėkštę ar virtos mėsos gabaliuką. Vokiečiai belaisviai buvo sumeistravę ir sūpynes "Gulbė" Meškių vaikams. Kai šie suaugo, jos dar ilgai kabojo kaip prisiminimas.

"Mano tėvai, kaip ir daugelis kitų klaipėdiečių, irgi pamaitindavo belaisvius, nors mūsų, šeimos vaikų, burnų buvo gausu. Tėvai tyliai sielvartavo, kai vienas iš vokiečių belaisvių pasikorė pašto rūsyje. Mat NKVD pradėjo jį tampyti dėl to, kad užuodė tą žmogų tarnavus gestape", - pasakojo Meškių pagrandukas Kęstutis. Pasak jo, paštui atstatyti - pirmiausiai stogui uždengti - reikalingas medžiagas tempdavo iš susprogdintos Šv.Jono bažnyčios.

"Keista, bet telefono linijos nebuvo nuniokotos. Telefono stotis buvo puikios formos, galėjusi veikti iš karto. Bet... prasidėjo kažkokie diplomatiniai karai tarp SSRS ir JAV, netgi pasklido kalbos, kad sovietai turės nešdintis iš Klaipėdos krašto, ir tą "Siemens" stotį išgabeno į Maskvą ir Leningradą. Po pusmečio pašto vadovybė pradėjo ieškoti tos stoties pėdsakų, rado, susigrąžino ir sumontavo", - pasakojo K. Meškys, užaugęs ir subrendęs viename iš pašto komplekso namų.

ELEKTRIKAS. Jono Meškio darbo specifika aprėpdavo santykius su pačių įvairiausių pareigų pašto darbuotojais. Šiuo atveju - su elektriku Petraičiu. 1948 m.

Paštas elektra aprūpindavo visą Liepų gatvę

Paštas tikrai tapo labai svarbus miesto gyvenime dar ir dėl to, kad čia tebebuvo dar 1917 m. pastatytas generatorius. Pokarinė Klaipėda dar ilgą laiką skendėjo tamsoje. Gelbėdavo pačių pasigaminamos žvakės. Net pavydas ima - iš bičių vaško, kurio parūpindavo kaimuose gyvenantys giminaičiai. Tik žymiai vėliau tas vaškas imtas keisti parafinu. O paštas ir visa Liepų gatvė tarsi per Kalėdas žibėdavo elektra, kuria aprūpindavo tas dar 1917 m. pašte pastatytas generatorius.

Siuntas tempdavo ant kupros

Meškių pareigos buvo visi ūkiniai darbai - gyvuliams prišienauti šieno ganyklose kažkur prie Jakų, juos šerti, prižiūrėti. Jono Meškio pareigos būdavo ir gabenti pašto siuntas į geležinkelio stotį su kledaru Fordu, kuris tai užsivesdavo, tai vos vos mekendavo tarsi užsispyręs ožys. "Važnyčiojant su siuntomis ir laiškais, arklio ausų nebesimatydavo - tiek visko į vežimą prikraudavo. Ypač daug siuntų buvo į Rusiją, nes sovietų armijos kariai ir karininkai nemažai išlikusio turto siųsdavo savo tėvynainiams. Pasitaikydavo ir taip, kad siuntas - laikraščius, žurnalus - iš stoties į paštą ant kupros partempdavo mano brolis Vytautas", - anuometinio pašto serviso paslaptis išdavė p. Kęstutis. Ant tos pačios Kęstučio brolio kupros iš "Ryto" spaustuvės parkeliaudavo ir "Tarybinės Klaipėdos" laikraščiai, kurie pradžioje ėjo tik rusų kalba, o vėliau - ir lietuvių.

PRAŠYMAS

Prašytume atsiliepti Klaipėdos pašte dirbusius ar pašto komplekso namuose gyvenusius žmones el. p. [email protected] arba parašyti žinutę feisbuke Gražinos Juodytės profilyje.

ANONSAS

Kaip buvo saugomas paštas ir kodėl prie vieno jo skyrių nuolat stovėdavo sargybinis su pistoletu? Kaip pašto tarnautojai sužinodavo, kur ir kodėl nutrūko telefono ar telegrafo laidai? Kodėl apginkluotas buvo ir paštininkas Jonas Meškys? Ką Klaipėdoje veikdavo iš Kauno atvažiuojanti aristokratų Kuprevičių pora? Atsakymus į šiuos klausimus rasite kitą penktadienį.

Bus daugiau. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder