"Menas yra tai, kas yra žmogaus viduje"

"Menas yra tai, kas yra žmogaus viduje"

Šiemet visame pasaulyje plačiai pasklido žinia apie Lietuvą, apie Klaipėdą, apie tai, kad joje gyvena įspūdingas "vaiduoklis". Galime tik pasidžiaugti, kad pasauliniu mastu palyginti nedideliame mūsų miestelyje gyvena ir dirba tokias meniškas sielas turintys menininkai, kurių darbai vertinami ir tarptautiniu mastu.

"Metų klaipėdiečio" rinkimuose "Meniškos sielos" nominantais tapo uostamiesčio skulptoriai Svajūnas Jurkus ir Sergejus Plotnikovas. Jų sukurta skulptūra "Klaipėdos juodasis vaiduoklis", uostamiestyje atidengta 2011-aisiais, gana greitai tapo ir klaipėdiečių, ir turistų mėgstama vieta. Šiemet internetinio meno ir dizaino žurnalo "Bored Panda" konkurse, kuriame kūrybiškiausias pasaulio skulptūras vertino 350 tūkst. žmonių, tarp 25 geriausių kūrinių pasaulyje "Vaiduoklis" įrašytas devintu numeriu.

"Tai - subjektyvu"

"Kad esu tarp nominantų, man pasakė pažįstami dailės mokykloje. Žinoma, malonu, kad tavo kūrinys kažkam įdomus. Manęs nėra "Facebook", nelabai naudojuosi internetu. Po to, kai komentaruose perskaičiau, kad girtas ateinu į darbą mokykloje, ko tikrai nedarau, nebeskaitau jų. Mes su Svajūnu nedalyvavome jokiame konkurse, nežinau, iš kur ten viskas atsirado", - kalbėjo S. Plotnikovas.

"Pietavau valgykloje, pasiėmiau laikraštį paskaityti. Žiūriu - mes nominuoti. Paskambinau Sergejui pasiteirauti, ar žino. Šis paklausė, ką už tai mums duos, atsakiau, kad mažų mažiausiai "bentlį". Sakė pirmas pavažiuosiąs, o paskui duos ir man. Apie žurnalo konkursą sužinojau šiemet liepą dirbdamas "Meridiane". Atėjo architektai, pradėjo sveikinti, klausiu: "Su kuo?". Paskui pradėjome internete ieškoti ir radome tą žinią", - prisiminė S. Jurkus.

"Toks likimas, nes tai subjektyvu. Daug skulptūrų yra pasaulyje, gražių kūrinių šimtais. Nežinau, kodėl mūsiškę pasirinko, gal vertino kaip šiuolaikinę skulptūrą... Žinoma, malonu, ką ir kalbėti. Mums patiems sprendimas įdomus tuo, kad šiuolaikiškai išnaudotas plotas - žemė juk brangiai kainuoja, o mūsų kūrinys praktiškai neužima vietos, nieko nereikėjo griauti, laužyti. "Vaiduoklis" yra matomas iš visų pusių - ir plaukiant su kateriais, ir būnant krante", - svarstė S. Plotnikovas.

S. Jurkus pridūrė: "Parenkant vietą mums padėjo architektai Vaidotas Dapkevičius ir Vladas Balsys."

Prieš gimstant dabartiniam "Vaiduokliui" buvo net keli jo variantai - ir stovintis, ir lipantis, ir einantis su lazda. Skulptūra buvo nulieta Kaune žiemą, paskui laukta šilto oro, kad ją būtų galima pastatyti.

"Aš kartais galvoju, kad kūryba - tiek muzika, tiek aktorystė, tiek skulptūros nėra darbas. Kūrybinis procesas gana sunkus ir jis neturi darbo valandų, kurias atidirbęs eini namo, - sako S. Plotnikovas. - Manau, kad bet koks kūrinys gimsta tada, kai žmogus yra susikaupęs, kai pajunta savyje vidinę ramybę. Jeigu nerviniesi, viską spardai, geri - nieko gero nesukursi. Geriantis, dvasinių kančių draskomas menininkas vaizduojamas tik filmuose. Norėdamas kurti turi palikti problemas ir išeiti į savo pasaulį, kad galėtum pasikliauti nuojauta, pojūčiais. Menas yra tai, kas yra žmogaus viduje, o išorinė poza nieko nereiškia. Sukurtų kūrinių apibūdinimas - jau kitų žmonių reikalas. Mums nėra kada apie tai galvoti, ir apskritai nemanau, kad mums vertėtų tai daryti. Yra menotyrininkai, tai jų darbas. Juk ir muzikantas tiesiog groja kūrinį, o ne sėdi ir svarsto, ką jis čia groja, ar tai bus kažkam įdomu, ar ne."

Vienas kitą papildo

Sergejus ir Svajūnas jau ne vieną darbą yra sukūrę kartu. Iš visų jų kūrinių mažiausias yra skulptūra "Stebuklingasis peliukas". Kiek abu kartu jie sukūrė darbų, neskaičiuoja. Turi įvairių užsakymų, ne visi jie atsiduria viešojoje erdvėje.

Skulptoriai neneigia, kad kartais pasiginčija tarpusavyje, tačiau, pasak S. Jurkaus, kadangi nereikia naudotis bendra virtuve namuose, gali dirbti kaip broliai.

"Mūsų požiūriai yra panašūs. Ginčo metu pateikiame argumentų, be to, pagarbiai žiūrime vienas į kitą. Žmonės turi bendrauti vieni su kitais, o ne pyktis, ir visi suras sau artimų sielų. Jeigu tu pasidžiaugi su žmogumi jo laime, jeigu padėkoji už pagalbą, malonė ateina tau atgal. Juk taip paprasta žmogui padėkoti ir pasidžiaugti jo laime ir tuo pačiam save pradžiuginti", - sakė Sergejus.

Svajūnas priduria: "Mes papildome vienas kitą. Kartu dirbame gal 15 metų. Kaip atėjo, taip ir neišeina."

Ir dabar abu skulptoriai turi įvairių sumanymų. Žinia, netrukus klaipėdiečiai pamatys irgi keistą skulptūrinę kompoziciją "Pasivaikščiojimas su žuvimis". Tai - S. Jurkaus ir architekto Vytauto Paulionio darbas, o pastaruoju metu prie jų prisidėjo dar ir S. Plotnikovas.

Kitų metų rugsėjį išgirsime apie šių kūrybingų žmonių darbą viename mieste, deja, ne Klaipėdoje. Iš anksto apie jį kalbėti jie nenori.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder