Dažniausia mirties priežastis - nematomi žmonės

Dažniausia mirties priežastis - nematomi žmonės

Atšvaitas gali išgelbėti gyvybę, tačiau ne visi tautiečiai juos turi ir segi. Keliuose tamsiuoju paros metu žūva žmonės, tačiau eismo saugumo prevencija mūsų šalyje vis dar vykdoma vangiai. Specialistai įspėja: kol atšvaitais nebus apdalyti visi šalies gyventojai, pėsčiųjų žūtys nesiliaus.

Prevencija - baudos

Nuo šių metų spalio 15 iki lapkričio 4 dienos visoje šalyje paskelbta akcija, per kurią sustiprinta pėsčiųjų, dviratininkų, vadeliotojų kontrolė. Pareigūnai akcentuoja: susirūpinti savo saugumu būtina, o nepaisantiesiems taisyklių, nesegintiems atšvaitų grės nemenkos baudos.

Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas teigė, jog šiuo metu daugiausia dėmesio policijos pareigūnai kreipia į tuos eismo dalyvius, kurie keliuose vaikšto be atšvaitų, važinėja dviračiais, vadelioja nesilaikydami Kelių eismo taisyklių, taip pat važinėja neįjungę šviesų.

„Per kiekvieną akciją dalijami atšvaitai. O tuos, kuriems auklėjamasis darbas nepadeda, be abejo, baudžiame, - tikino D.Šalomskas. - Baudos nuo 80 iki 120 litų. Sakyčiau, veiksmingas dalykas“. O ką daryti tiems žmonėms, kurie per akcijas atšvaitų nespėja gauti, o pirkti jiems per brangu?

„Konkrečiai mūsų tarnybos automobiliuose yra atšvaitų. Žmogus bet kada gali prie pareigūnų prieiti ir paprašyti atšvaito. Jeigu tuo metu pareigūnai jų turės, tikrai duos“, - bandyti laimę siūlė pareigūnas.

Pasak D.Šalomsko, kai žūva pėsčiasis ar dviratininkas, dažniausia to priežastis ir būna, kad eismo dalyvis nesegėjo atšvaito, kelyje buvo nematomas.

„Mes labai norėtume, kad žmonės negalvotų, jog atšvaitas - nereikalingas. Vis dėlto norėčiau atkreipti dėmesį į tai, jog žmonės tampa sąmoningesni. Anksčiau eismo dalyviai varžėsi nešioti atšvaitus, manydami, kad jis kenkia bendram įvaizdžiui. Dabar žmonės vis dažniau atšvaitus nešioja ir ant rankinių, ir ant rankovių“, - apie tai, kad visuomenė pagaliau susirūpino savo saugumu, kalbėjo D.Šalomskas.

Kad šalyje vykdomos eismo saugumo prevencijos nepakanka, rodo pėsčiųjų žūčių skaičiai keliuose.

Reikia susirūpinti vienkiemių gyventojais

Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos viceprezidentas, Punios seniūnas (Alytaus sav.) Gintautas Laukaitis akcentavo, jog vienkiemio gyventoją, segintį atšvaitą, retai kada sutiksi.

„Praėjusią savaitę Punios seniūnijoje, Kružiūnų kaime, buvo eismo įvykis, per kurį žuvo moteris. Ėjo kelkraščiu be atšvaito, vairuotojas važiuodamas jos nepastebėjo. Būtų tuomet prisisegusi atšvaitą, dabar nereikėtų kalbėti apie tokius skaudžius dalykus“, - teigė G.Laukaitis.

Tiesa, anot seniūno, miesteliuose situacija kiek geresnė, žmonės nešioja atšvaitus ir ant rankinių, ir prie drabužių.

„Sutinku, kad problema labai rimta. Reikia atšvaitais apdalyti visus gyventojus, ypač vienkiemių. Galima seniūnaičių instituciją pasitelkti, taip pat pašto darbuotojus, juk jie aplanko kiekvieną vienkiemį“, - problemos sprendimo būdą siūlė seniūnas.

Vaikai atsargesni

Tuo tarpu Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos direktorius Gintaras Paškauskas teigė, jog prie eismo saugumo, kalbant apie mokinius, prisideda mokyklos autobusiukai, kurie į mokyklą ir namo veža moksleivius.

„Be abejo, atšvaitai yra labai reikalingi. Nors šiais metais bent jau mūsų mokykloje atšvaitų dar niekas nedalijo, pernai jų gavome pakankamai. Mažieji tikrai visi gavo. Juk tai labai svarbus kiekvieno mokinio atributas, - atkreipė dėmesį mokyklos direktorius. - Mano įsitikinimu, vaikai tampa atsargesni kelyje. Tas džiugina“.

67 - Tiek pėsčiųjų žuvo šiemet (iki spalio 22 d.)

Gediminas ŽEMAITIS - buvęs Kauno kelių policijos vadas:

Pas mus pasekmės, žūčių faktai paminimi, tačiau kažkodėl į tai žiūrima pro pirštus. Kodėl? Kaimo gyventojai nesegi atšvaitų todėl, kad jie šių paprasčiausiai neturi. Juk dabar atšvaitai po 5 litus kainuoja. Jei atšvaitai būtų nemokami, visiems dalijami kaime, visi juos ir nešiotų. Aišku, vairuotojai pyksta, kad pėstieji nenešioja atšvaitų, tas suprantama. Tačiau niekas kaime prevenciniu darbu neužsiima. Tik kokį kaimietį - be atšvaito - policija nubaudžia.

Mieste prevencinis darbas geriau vykdomas, tačiau pėstieji juk daugiausia žūva kaime. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį!

Vairuotojų mūsų šalyje yra apie pusantro milijono, nes tiek yra automobilių. Dabar juk ir mašinų daugiau, ir jos galingesnės. Tačiau saugumo atžvilgiu mes nespėjame pagal automobilizmą. Saugumas turėtų būti aukščiau visko. Aš visada sakau: gydytojas yra svarbus, nes jeigu nebus sveikatos, nieko nebus. Tačiau jeigu bus nesilaikoma eismo saugumo, tai ir iki to gydytojo nenueisi.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder