Girti prie vairo toliau sėja mirtį

Girti prie vairo toliau sėja mirtį

Neblaivūs kelių chuliganai toliau žudo žmones. Sekmadienį Prienų rajone girtas vairuotojas atėmė gyvybę dviem sutuoktiniams ir sužalojo dar tris žmones. Tą pačią dieną Alytaus rajone nuo neblaivaus vairuotojo nukentėjo trys žmonės. O šeštadienį Anykščių rajone pareigūnai sustabdė neblaivų karį. Dar nespėjusį nieko sužaloti.

Kraupiausia tragedija įvyko Prienų rajone, prie Išlaužo, kelyje Prienai-Garliava. Neblaivaus 40 metų vyriškio vairuojamas „Land Rover“, važiuodamas į Prienus, bandė aplenkti priekyje važiuojantį automobilį. Jį lenkdamas trenkėsi į priešinga kryptimi važiuojantį „Opel Zafira“ ir faktiškai sutraiškė. Vietoje žuvo „Opel Zafira“ vairavęs 61 metų vyras, o jo 58 metų žmona tą pačią dieną užgeso Kauno klinikose. Klinikų reanimacijos skyriuje gydoma žuvusiųjų 21 metų dukra, besilaukianti kūdikio. Anot medikų, moteris jau atgavusi sąmonę, bet būklė sunki. Klinikose taip pat gydomas dar vienas opeliu važiavęs 42 metų keleivis, patyręs sunkią traumą.

O kaip elgėsi net neapsibrozdinęs avarijos kaltininkas ir jo keleivis, tik šiek tiek susižalojęs galvą? Gal puolė savo aukoms padėti? Iškvietė medikus? Laukė policijos? Ne, ir „Land Rover“ vairuotojas, ir jo keleivis, abu neblaivūs, puolė bėgti į skirtingas puses. Vieną pareigūnai aptiko Jiesios upelyje, o kitą - laukuose. „Land Rover“ vairavęs vyriškis, deklaravęs, jog jo gyvenamoji vieta - užsienyje, pripūtė beveik 2 promiles. Emigrantas, savo tėvynėje tik tiek sugebėjęs pasižymėti, uždarytas į areštinę.

Keliuose kasdien zuja neblaivūs vairuotojai ir skiriasi tik jų pripučiamų promilių skaičiai. Kasdien nustatomas tos dienos rekordas. O dar nepagauti ar žmonių dar nenužudę girti chuliganai toliau vairuoja. Visoje Lietuvoje. Visuose keliuose ar šunkeliuose. Pareigūnai net patys džiugiai nustemba, jog sekmadienį per reidą Vilniuje nenustatė nė vieno girtuoklio. Nes priprato, jog girti vis vien vairuoja.

Ką daryti? Šviesti! Ugdyti! Dar nepražuvusią kartą. Viena aišku, jog jokie alkoholio prekybos ribojimai, specialiosios parduotuvės, didesni akcizai neatgrasys šios aplaužytos kartos piliečių nuo alkoholio. Narkotikais neprekiauja jokia šalies parduotuvė. Nei specializuota, nei paprasta. O narkomanų daugėja. Tad joks Seimo priimtas griežtas alkoholio prekybos suvaržymas nepadės. Piliečiai Lietuvoje gyvena sau, o įstatymai kuriami irgi sau. Politikams. Sugriežtintos bausmės ar net mirties bausmė - taip pat nepadės. Nes patys girtieji kelyje važiuoja į mirtį. Vadinasi, net jos nebijo. Vadinasi, per 27 metus visuomenės sąmonė taip pakito, kad liko vos kelios „vertybės“. Kuo greitesnė, prabangesnė mašina, alkoholis ir asmeninė rizika. Nes kitaip tavęs nepastebės, pažemins ar „stogas nuvažiuos“. Žmonės taip priprato rizikuoti, tėvynainių nepaisyti, kad tai jau tapo kasdienio išgyvenimo forma. Pastebima bet kurioje judresnėje miesto gatvėje. Visi karštligiškai skuba, vieni kitus lenkia, siunta. Vos ne visi jaučiasi asmeniškai pažeminti, jei priešais regi kito automobilio „užpakalį“. Ypač jei tas „užpakalis“ pigesnis. Šalies vadovai važinėja su švyturėliais, o eiliniai lietuviai įsijungia alkoholio švyturiuką. Nes visuomenė sudirgusi, persitempusi ir masiškai ieško nusiraminimo būdų. Specializuoti alkoholio skyriai, padidinti akcizai - joks nuraminimas. Tik dar didesnis piliečių dirgiklis. Papildomas pyktis. Dar vienas įrodymas, jog „valdžia skriaudžia“. Žmogaus ugdymas yra ilgas procesas. Išugdyta karta, nemokanti gyventi kitaip. Tik rizikuodama - gal nepagaus? Biudžetą tratindama, rinkėjams meluodama ar vairuodama girta.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder