Gyvsidabriu nuodyti teisininkai valstybės palikti likimo valiai

Gyvsidabriu nuodyti teisininkai valstybės palikti likimo valiai

Priteistas kompensacijas, kaip pasityčiojimą įvertinę gyvsidabriu apnuodyti Ukmergės teisme dirbę teisininkai pasiduoti nežada. Nors netrukus teismas vėl atvers jų bylą, iki šiol baisias pasekmes jaučiantys žmonės vilčių nepuoselėja. Neabejodami, kad Lietuvos teismuose teisybės rasti nepavyks, jie užtarimo tikisi sulaukti tik Europos žmogaus teisių teisme Strasbūre.

Rugpjūčio pabaigoje Panevėžio apygardos teismas pradės nagrinėti gyvsidabriu apnuodytų Ukmergės teisme dirbusių teisininkų (prokurorų, teisėjų, teismo tarnautojų, advokatų) apeliacinius skundus. Jais prašoma panaikinti praėjusiųjų metų spalį priimtą Širvintų rajono apylinkės teismo nutarimą. Juo teismo darbuotojams iš valstybės priteistas po 1500 eurų įvertintos neturtinės žalos atlyginimas. Prokurorui ir advokatams priteista perpus mažiau - po 750 eurų. Taip pat iš dalies kompensuotos bylinėjimosi išlaidos (215 eurų). Iš viso teismui ieškinius buvo pateikę per 30 asmenų. Beveik visi jie prašė iš valstybės priteisti po 225 550 eurų.

Gyvsidabriu apnuodyta Ukmergėje dirbanti advokatė Regina Šaltinienė tokį teismo sprendimą ir priteistas sumas vertina kaip elementariausią pasityčiojimą iš sunkiai nukentėjusių žmonių. Kurie oficialiai net ir nukentėjusiaisiais pripažinti nebuvo.

„Man priteisė 750 eurų. Manau, aš valstybei galiu dvigubai tiek grąžinti už man padarytą žalą. Tikrų tikriausias pasityčiojimas. Mes 10 metų buvome nuodijami gyvsidabriu ir teisme išgirdome, kad patys prisigalvojome ligų. Neva tik išsigandome ir jautėme nerimą. Juk negali tomis pačiomis ligomis sirgti tiek jauni, tiek seni žmonės. Teisme dirbusios moterys gimdė vaikus su apsigimimais. Aš pati anksčiau niekada neturėjau bėdų, o man dėl apsinuodijimo nustatyta neuropatija - vos paeinu. Jei gyvsidabrio norma pas žmogų yra 0,002, tai pas mus rasta nuo 5,5 iki 10,4. Dabar dėl sudaužyto termometro ant kojų keliamos specialiosios tarnybos, o teisme rasti apie 5,8 kilogramo gyvsidabrio. O kiek dar nerasta. Ir svarbiausia, kad nėra nei jokio gydymo, nei jokios reabilitacijos. Už savo pinigus pasidarome tyrimus, kurie siunčiami į Vokietiją“, - „Vakaro žinioms“ sakė R.Šaltinienė.

Apeliacinius skundus parašė beveik visi gyvsidabriu apnuodyti Ukmergės teisininkai. Toliau kovoti nesiryžo tik keli teisėjai.

„Jiems kilo pavojus netekti darbo. Tačiau nemanau, kad ir Panevėžio apygardos teisme mes ką nors laimėsime. Juk varnas varnui akies nekerta. Teisme mes buvome apnuodyti ir negi dabar teismas prisiims kaltę, o teisėjas eis prieš savo klaną. Juokinga buvo išgirsti teisėjo klausimą, gal mes per daug žuvies valgome. Nors visi žino, kad žuvyje daugiau fosforo, o ne gyvsidabrio. Manau, kad tikrai eisime iki Europos žmogaus teisių teismo Strasbūre. Priteistų mums po 10 tūkstančių eurų ir užtektų. Valstybė ir taip nustekenta, juk tiek milijonų per visokias aferas ištaškoma. Aš esu Lietuvos pilietė ir turiu nors kokią vertę turėti. Sovietų Sąjungos laikais žmogus „kainavo“ 10 kapeikų, o dabar mes, matyt, nekainuojame nieko, tik esame našta valstybei. Reikalingi tik per rinkimus. Skaudu“, - neslėpė nusivylimo R.Šaltinienė.

Pirmą kartą gyvsidabris Ukmergės teismo pastate rastas 2003 metais. Jis surinktas. Tačiau niekas net neįtarė, jog šio pavojingo metalo teisme yra gerokai daugiau. Po to jis aptiktas ir rinktas 2012 metų pabaigoje bei 2013 metų pradžioje. Nuodingų gyvsidabrio garų koncentracija leistiną normą viršijo tūkstančius kartų. Kaip šis metalas atsidūrė teisme ir kas dėl to kaltas, nenustatyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas sustabdytas.

„Gyvsidabris į teismo pastatą greičiausiai pateko, kai vyko jo remontas. Prieš 2003 metus. Tuo metu jame nebuvo jokių vaizdo kamerų ir galėjo vaikščioti kas netingėjo. Ryte rasdavo posėdžių salėse girtuokliaujančius asmenis. Aš pati atėjusi į teismą nesupratau, kas darosi - mačiau palmę ir ją supantį gyvsidabrio „žiedelį“. Augalą išvežė į šiukšlyną, patalpas išvėdino ir visi toliau dirbo. Kas galėjo taip padaryti? Manau, kad pykstantis ant teismo pirmininko. Tik dabar neaišku, už ką ir ant kurio. Šis pastatas dabar parduodamas už 1 eurą, bet niekas jo neperka. Koks durnius pirks. Juk galą gali gauti“, - sakė advokatė R.Šaltinienė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder