Klaipėda šešėliui meta atskirą pirštinę

Klaipėda šešėliui meta atskirą pirštinę

Nors šalies valdžia kaip vieną iš pagrindinių uždavinių laiko kovą su šešėline ekonomika, Klaipėdoje pasišauta su šiuo reiškiniu pasišauta kariauti atskirai ir itin aktyviai. Kas iš to išeis - parodys laikas.

Ketvirtadienį Klaipėdos teritorinėje muitinėje (KTM) surengta diskusija "Klaipėda - miestas be šešėlio". Ją inicijavusi Klaipėdos darbdavių asociacija pakvietė susitikti muitininkus, policininkus, pasieniečius, mokesčių inspektorius, verslininkus ir savivaldybės atstovus.

"Klaipėda - pirmasis miestas, kuriame įvairios valstybinės institucijos, teisėsaugos struktūros, miesto valdžios atstovai, užsienio investuotojai aktyviai susivienijo tam, kad paspartintų kovą su šešėline ekonomika savivaldos lygmeniu", - teigiame diskusijos organizatorių pranešime.

"Šešėlio" apimtis apskaičiuoti yra sudėtinga, tačiau neabejojama, jog didžiąją jos dalį užima mokesčių slėpimas bei prekyba kontrabandinėmis prekėmis. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, Klaipėdos apskrityje per praėjusius metus nesumokėta apie 60 mln. litų.

Kontrabanda pirmiausiai siejama su iš trečiųjų šalių įvežamomis ir čia parduodamomis cigaretėmis. KTM duomenimis, apskrityje per metus sulaikytų rūkalų skaičius išaugo iki 1 mln. vienetų arba 50 tūkst. pakelių. Pastebima, kad rusiškas cigaretes ima keisti baltarusiškos.Tuo tarpu tabako gamintojų atlikto tuščių pakelių tyrimas, kurio metu tarp šiukšlių ieškoma rūkalų pakuočių ir nustatoma jų kilmė, parodė, jog Klaipėdoje šiuo metu kas penktas cigarečių pakelis yra kontrabandinis. Tyrimas buvo atliekamas šalies miestuose.

"Gyvenu Klaipėdos rajone, irgi atlikau tyrimą - rinkau šiukšles aplink savo sodybą kaime. Radau gal 10 pakelių, visi jie buvo nuo kontrabandinių cigarečių. Kaime jų vartojimas - kone šimtaprocentinis", - replikavo uostamiesčio vicemeras Vytautas Čepas.

Tačiau jis pabrėžė, jog ir mieste situacija nesikeičia ilgus metus.

"Tai, kas vyksta prie buvusios "Juodkrantės" parduotuvės, pavadinčiau absoliučia anarchija: ten cigaretes čigonės pardavinėja labai įžūliai, nežinau, kodėl policija negali šiam reikalui užkirsti kelio.

Šiuo atveju ragaišio ir bizūno sistema netinka, tinkamiausia priemonė dabar - bizūnas. Tik griežtesnės bausmės pagerintų situaciją", - kalbėjo vicemeras.

V. Čepas taip pat pareiškė, kad kova su kontrabanda iš mirties taško pajudėtų ženkliai padidinus finansavimą teisėsaugos pareigūnams bei įteisinus procentinius atlygius nuo kontrabandos vertės tiems, kurie padėjo atskleisti nusikaltimą.

"Esam kaltinami neveiksnumu, tačiau iš tikrųjų dirbame. Prekeiviai puikiai išmano įstatymus, žino, už kokį kiekį gresia tik administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė. Kai kurioms nuteistosioms jau skirta šimtai tūkstančių litų baudų, tačiau jų niekas nesumoka, turto nėra, moterys prisidengia ir tuo, kad yra daugiavaikės motinos.

Bendravau su kolegomis iš JAV, ten panašios problemos sprendžiamos ir netradiciniais būdais - pavyzdžiui, vietoje, kurioje kvaišalai pardavinėjami kaip pas mus cigaretės, įrengiamas parkas, o padorūs jo lankytojai privertė trauktis nusikaltėlius", - pasakojo Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimų tarnybos viršininkas Tomas Balčius.

Jis pripažino, kad su kontrabandininkais kovoti darosi vis sunkiau.

"Jeigu anksčiau įtariamajam prekeiviui prigriebti prireikdavo mėnesio, tai dabar užtrunkame iki pusės metų - kontrabandinių prekių pardavėjų konspiracijos formos tampa vis sudėtingesnės, o mūsų finansiniai ir žmogiškieji ištekliai nesikeičia", - sakė pareigūnas.

Sidebar placeholder