Muitininkai Klaipėdoje sulaikė 600 kilogramų kokaino siuntą

Muitininkai Klaipėdoje sulaikė 600 kilogramų kokaino siuntą

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) ir Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai šiomis dienomis baigė ardyti Klaipėdoje sulaikytas liejimo formas plastiko dirbinių gamybai. Iš Ekvadoro atplukdytuose įrenginiuose aptiktos slėptuvės su daugiau nei 600 kg kokaino kontrabanda. Tai viena didžiausių sulaikytų narkotikų kontrabandos siuntų Lietuvos istorijoje, jos vertė juodojoje rinkoje – beveik 49 mln. eurų.

Ilgalaikės operacijos sėkmę lėmė muitinės specialistų atlikta rizikos analizė, kuria remiantis detaliam patikrinimui buvo atrinkti į Klaipėdos uostą iš Pietų Amerikos atplukdyti kroviniai. Jie buvo skirti Rusijos piliečio Lietuvoje įkurtai įmonei.

Anot MKT Klaipėdos skyriaus viršininko Telesforo Šimkaus, pareigūnams šio tyrimo metu teko susidurti su ypač dideliu aktyvumu, siekiant sutrukdyti patikrinti tariamus gamyklinius įrengimus (kurie pasirodė tesą muliažai). Teko pasitelkti daug specialistų ir samdyti įmonę ardymo darbams atlikti, nes kvaišalai buvo aklinai užvirinti metalinėse liejimo formose, o patys įrenginiai svėrė po keletą tonų.

Muitinės kriminalistams pirmiausia įtarimų sukėlė krovinio pobūdis ir jo maršrutas. Tariamos liejimo formos (esą skirtos plastikiniams gaubteliams ir dangteliams gaminti) į Lietuvą buvo plukdomos iš Ekvadoro, užsukant į Kolumbiją, taip pat Vokietijos Hamburgo uostą. Ne paslaptis, kad būtent iš šių Pietų Amerikos šalių atgabentuose kroviniuose pastaraisiais metais Lietuvoje sulaikyta ne viena kvaišalų siunta.

Įtartina pasirodė ir tai, kad krovinį sudarė vien liejimo formos – trūko gamybos procesui būtinų liejimo staklių. O ir patys įrenginių gavėjai – Vilniuje įregistruotos mažosios bendrijos atstovai negalėjo aiškiai pasakyti, ką nori veikti su šiais įrengimais, neturėjo jų brėžinių. Vienu metu kalbėję, kad ketina pradėti gamybą Lietuvoje, vėliau jau teigė svarstantys įrenginius perparduoti.

Tad kai 2017 m. balandžio 14 d. į Klaipėdą buvo atplukdytos ir uoste iškrautos šešios liejimo formos, krovinio jau laukė muitinės kriminalistai. Iškart paaiškėjo, kad detaliai patikrinti įrenginius bus labai sudėtinga – liejimo formos buvo masyvios ir labai sunkios (kiekviena svėrė po 3,5 t).

Patikrinimui itin aktyviai priešinosi ir įmonei–gavėjai atstovavęs advokatas (nė vienas įmonės darbuotojas taip ir nepasirodė pasiimti krovinio), žodžiu ir raštais muitinei teigęs, kad toks patikrinimas esą nepataisomai sugadintų įrengimus.

Bet pareigūnai, pasitelkę specialistus, įrodė, kad tikrinimas nesugadins įrenginių. Juolab kad net išoriškai juos apžiūrėję, MKT pareigūnai pastebėjo keletą konstrukcinių klaidų (imitaciniai vamzdeliai, nebaigtos gręžti ertmės ir pan.), leidusių įtarti, jog viduje gali būti slepiamas nelegalus krovinys, o pačios liejimo formos tėra muliažas. Be to, minėti įrenginiai atrodė lyg būtų dirbtinai sendinti – subraižyti, apipilti rūdijimą skatinančiu skysčiu ir pan.

Tad gegužės 3 d. krovinys buvo sulaikytas.

Daugiausia įtarimų pareigūnams kėlė formose esančios aušinimo kameros, tačiau atverti aklinai užvirintas liejimo formas buvo ypač sudėtinga. Vienintelis būdas įsitikinti, ar įrenginių viduje nėra paslėpta nedeklaruotų daiktų, buvo tiesiog pragręžti storą (1 cm storio) liejimo formos sieną. Paruošiamieji darbai kainavo ir nervų, ir laiko – buvo aiškinamasi kokią techniką naudoti, kaip saugiau ir nesugadinant išardyti įrengimus, kad nebūtų pažeisti viduje galimai esantys daiktiniai ikiteisminio tyrimo įrodymai.

Šių ardymo darbų vykdymui teko skelbti konkursą, kurį laimėjo viena Klaipėdos įmonė. Liepos 24 d., pragręžus vieną iš įrenginių, iškart paaiškėjo, kad ten slepiami kvaišalai – ant grąžto liko baltos spalvos miltelių, o pirminis narkotikų aptikimo testas parodė, jog tai greičiausiai kokainas.

MKT Klaipėdos skyriuje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl narkotikų kontrabandos, o ardymo darbai tęsti toliau. Įrenginių kraštai buvo frezuojami, po to galingu magnetu nukeliami jų dangčiai, šitaip atveriant aušinimo kameras. Šie darbai Lietuvos muitinei kainavo 10 tūkstančių eurų.

Liejimo formų viduje, aušinimo kamerose rastos sandariai supakuotos, silikonu užlietos kvaišalų pakuotės. Iš viso aptiktos 576 pakuotės su kokainu, kurių kiekviena sveria apie 1060 g – taigi bendras sulaikytų kvaišalų kiekis – daugiau nei 610 kg. O bendra sulaikyto kokaino vertė mažmeninėmis „gatvės“ kainomis – beveik 49 mln. eurų.

Pareigūnai neabejoja, kad didžioji narkotikų dalis buvo skirta Rusijos rinkai. Liejimo formos turėjo būti gabenamos į Vilniuje registruotą įmonę, kurios direktorius, Lietuvoje leidimą gyventi turintis Rusijos pilietis, šiuo metu gyvena Rusijoje.

MKT Klaipėdos skyriuje liepos 24 d. pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šios narkotikų kontrabandos. Tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra. Šiuo metu atliekami procesiniai tyrimo veiksmai, kratos. Sulaikyti kvaišalai perduoti ekspertams, kurie tiksliai nustatys jų sudėti, grynumą, kiekį.

Šio tyrimo metu taip pat bendradarbiauta ir su Prancūzijos bei Vokietijos muitinių pareigūnais.

Pastaraisiais metais Lietuvoje sulaikytos stambiausios kokaino kontrabandos siuntos

2010 m. sausį Klaipėdoje Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, talkinant muitinės kriminalistams, sulaikė iš Ekvadoro per Vokietijos uostus atplukdytą 500 kg kokaino kontrabandą. Kvaišalai slėpti jūriniame konteineryje su šaldyta žuvimi.

2015 m. liepą – rugsėjį Kauno apskrities policijos kriminalistai, bendradarbiaudami su MKT, sulaikė iš Kolumbijos atgabentą 600 kg kokaino kontrabandą, slėptą anglyse.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder