Policija turi didesnių problemų nei paskelbtas nusikaltėlių 7-ukas

Policija turi didesnių problemų nei paskelbtas nusikaltėlių 7-ukas

Šalies policija paskelbė ieškomiausių asmenų septynetuką, kurio atstovus Temidės tarnai pasirengę išskėstomis rankomis pasitikti bet kuriuo paros metu. Tačiau paaiškinti visuomenei, kokia šio sąrašo nauda paieškų procesams, taip ir nerado laiko. Policija serga ir turi didesnių problemų nei išvardytos ieškomiausiųjų sąraše.

1 problema. Ilgiausiai iš šio sąrašo teisėsaugininkams nepavyksta aptikti 58 metų Adamo Kerpės. Jau daugiau nei 13 metų ieškomas vyras pasislėpė po Klaipėdos rajono Šernų kaime esančioje sodų bendrijoje „Šernai“ įvykdytos žmogžudystės. Jis įtariamas konflikto metu peiliu tyčia sužalojęs savo sugyventinę. Daug kraujo netekusi nelaimingoji mirė iš karto. Žmogžudyste įtariamo A.Kerpės paiešką Klaipėdos apskrities policijos pareigūnai paskelbė 2002 m. rugsėjo 25 d., tačiau įtariamojo paieškos kol kas bevaisės.

2 problema. Nuo 2010 m. spalio 6 d. Tauragės apskrities policija ieško 31 metų Ramūno Dikmono. Šis vyras įtariamas kontrabandos įvykdymu ir narkotikų platinimu. Pareigūnų surinkti duomenys leidžia įtarti, kad R.Dikmonas neteisėtai įgijo, laikė ir gabeno 214 gramų kokaino bei turėjo tikslą šiuos kvaišalus platinti.

3 problema. 2011 m. lapkritį Lietuvos bankui sustabdžius „Snoro“ banko veiklą, kadaise turtingiausiais Lietuvos žmonėmis vadinti šio banko pagrindiniai akcininkai 40 metų Vladimiras Antonovas ir 57 metų Raimondas Baranauskas išsprūdo iš mūsų šalies teisėsaugininkų rankų. Šie veikėjai įtariami pasisavinę apie 490 mln. eurų banko turto, tačiau į ieškomiausių asmenų septynetuką įtrauktas tik V.Antonovas, kurio paieška paskelbta 2011 m. lapkričio 22 d. Jis su buvusiu „Snoro“ valdybos pirmininku R.Baranausku iki šių metų liepos gyveno Londone ir, bylinėdamasis Jungtinės Karalystės teismuose, mėgino išvengti išdavimo Lietuvai. Bėglių viltis sudaužė dviejų pakopų teismai, patenkinę Lietuvos prokurorų prašymą. Tačiau tada, kai jau tapo aišku, kad teks krautis lagaminus kelionei į Lietuvą, jiedu vėl dingo skradžiai žemę ir išvengė ekstradicijos.

4 problema. Nužudymu įtariamas 25 metų Martynas Sasnauskas ieškomas nuo 2012 m. kovo 27 d. Šio vyro paiešką vykdantys Kauno apskrities policijos pareigūnai jam yra pateikę įtarimus baudžiamojoje byloje dėl tragiškai pasibaigusio gaisro Šilainių daugiabutyje. Per nusikaltėlių sukeltą gaisrą žuvo 19 metų buto šeimininkas, kiti bute buvę jaunuoliai iš degančio buto septintame aukšte gelbėjosi šokdami per balkoną ir langus. Krisdami jie patyrė sunkias traumas, vienas liko neįgalus. M.Sasnauskas, kaip įtariama, yra pagrindinis pragariško gaisro iniciatorius. Trys jo bendrininkai už šį nusikaltimą nuosprendžius išgirdo pernai. Liudytojų teigimu, teismo proceso išvengęs M.Sasnauskas greičiausiai slapstosi užsienyje.

5 problema. Nužudymu įtariamas ir į ieškomiausiųjų sąrašą įtrauktas 48 metų Algimantas Gurskas. Šio vyro paiešką Utenos apskrities policijos pareigūnai paskelbė 2012 m. birželio 21 d.

6 problema. Dėl nužudymo nuo mūsų šalies teisėsaugos slapstosi ir 23 metų Nikolajus Svistunovas. Jo paiešką Telšių apskrities policijos pareigūnai paskelbė 2014 m. kovo 13 d. Vaikinui teks atsakyti už vieno vyro mirtinu sužalojimu pasibaigusį konfliktą, 2013 m. gruodžio 13 d. įvykusį Telšiuose. Įtariamasis pasipustė padus pasinaudojęs tuo, kad po nusikaltimo jam buvo paskirta su laisvės atėmimu nesusijusi kardomoji priemonė - dokumentų paėmimas.

7 problema. Kontrabandos vykdymu ir narkotikų platinimu įtariamo 48 metų Vytauto Najaus ieško Šiaulių apskrities policijos pareigūnai. Vyras įtariamas susijęs su beveik 300 kilogramų kanapių dervos kontrabanda iš Lietuvos į Latviją. Šį krovinį gabenęs vairuotojas buvo sulaikytas ir nuteistas, o V.Najus antrankių išvengė. Jo paieška paskelbta pernai liepos 18 d.

Koks sąrašas be moters?

Ieškomiausiųjų sąraše neužteko vietos ieškomiausiu Lietuvos nusikaltėliu kadaise laikytam 45 metų Romui Zamolskiui, nors policijos ieškomų asmenų duomenų bazėje ir šiandien dar nurodoma, kad R.Zamolskis tebeieškomas. Jo paieška buvo paskelbta dar 2001 m. rugpjūčio 9 d. Nuo mūsų šalies teisėsaugos R.Zamolskis sugebėjo pasprukti per įkaitų vadavimo operaciją Panevėžyje. Išvaizdą pakeitusį R.Zamolskį pernai Rusijos Federacijoje sučiupo vietos teisėsaugininkai. Rusijoje jis įtariamas dalyvavęs nusikalstamo susivienijimo veikloje, keliolikos nužudymų bei kitų nusikaltimų įvykdymu. Prokurorai šį veikėją įtaria 22 nusikalstamomis veikomis, tarp jų - ir nužudymais. Klausimas, ar jis kada nors bus išduotas Lietuvai ir išgirs nuosprendį dėl mūsų šalyje įvykdytų nusikaltimų, lieka atviras, mat Rusijos pareigūnai nusiteikę R.Zamolskį teisti patys. Lietuvos teisėsaugininkai bendradarbiauja su kolegomis iš Rusijos dėl R.Zamolskio perdavimo, tačiau dėl proceso sudėtingumo ir skirtingų teisinių sistemų šis procesas yra lėtas.

Tame pačiame šalies policijos problemų sąraše anksčiau buvo ir Medininkų žudynių bylos kaltinamieji - Rusijos piliečiai Andrejus Laktionovas, Česlavas Mlinykas bei Aleksandras Ryžovas. Turimais duomenimis, prieglobstį nuo teisingumo jie rado Rusijos Federacijoje, kuri savo piliečių kitoms valstybėms neišduoda. Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje dėl 1991 m. liepos 31 d. Medininkuose įvykdyto nusikaltimo žmoniškumui šie trys Rusijos piliečiai teisiami už akių.

Vietoj komentaro

„Vakaro žinios“ vakar teiravosi Policijos departamento atstovų, į kokius kriterijus labiausiai atsižvelgta sudarant ieškomiausiųjų sąrašą, kokią naudą asmens įtraukimas į šį sąrašą suteikia jo paieškoms. Klausėme, ar V.Antonovo įtraukimas į sąrašą reiškia, kad jo paieška Temidės tarnams rūpi labiau už R.Baranausko, kuris į sąrašą nepateko. Atsakyti į šiuos klausimus departamento pareigūnams buvo per sudėtinga. Policija šiandien išties turi kur kas didesnių problemų. Tai - ir bandymas nuslėpti incidentą, kurio metu Vilniuje policininkas Kalašnikovo automatu peršovė benamį, ir vidaus reikalų ministrą Saulių Skvernelį iš posto vos neišvertęs narkomanas, kuris, surakintas antrankiais, sugebėjo pagrobti policininkų automatą, peršokti per komisariato tvorą ir beveik penkias valandas mėgautis laisve. Problema - ir šeši Trakų rajono policininkai, įtariami tuo, kad piktnaudžiaudami tarnyba pasisavino daiktus, kurie turėjo būti sunaikinti. Problema - ir būrys Šiaulių kriminalistų, šiuo metu trinančių teisiamųjų suolą dėl prekybos narkotikais. Problema - ir du šiauliečiai, kurie, policijai sufabrikavus bylą, o teismui patikėjus korumpuoto policininko papirktu įslaptintu liudytoju, buvo nuteisti ir įgrūsti į pataisos namus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder