Prekeiviai žmonėmis lobo iš pašalpų

Prekeiviai žmonėmis lobo iš pašalpų

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai primynė uodegas veikėjams, kurių užverbuoti asmenys buvo vežami į Jungtinę Karalystę, ten susitvarkydavo dokumentus pašalpoms gauti, o šių išmokų pinigus susižerdavo nusikalstamos praturtėjimo schemos sumanytojai.

Tai, kad Lietuvoje verbuojami asmenys sukčiauti Jungtinėje Karalystėje, paaiškėjo analizuojant kriminalinės žvalgybos informaciją. Po Šiaulių apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnų atliktos operacijos įtarimai dėl prekybos žmonėmis pateikti 8 veikėjams. Vienas iš dviejų pagrindinių grupės veikėjų yra suimtas, kitiems 7 įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės, nesusijusios su laisvės atėmimu.

Iki rugsėjo 22 d. prasidėjusios įtariamųjų sulaikymo operacijos Šiaulių kriminalistai atliko sudėtingą tyrimą, kurio metu nustatyta, kad ši prekybos žmonėmis aukų ieškojusi bendrininkų grupė veikė Šiaulių ir Telšių apskričių rajonuose. Nusikaltėliai verbavo socialiai pažeidžiamus, sunkiai materialiai besiverčiančius, nuo alkoholio priklausomus, anksčiau teistus asmenis ir juos veždavo į Jungtinę Karalystę nusikalstamai veiklai vykdyti.

Svetimoje šalyje atsidūrusiems lietuviams būdavo suklastojami reikiami dokumentai, jų vardu atidaromos banko sąskaitos, jie nuvedami į institucijas, tvarkančias išmokas socialiai remtiniems asmenims. Prekeivių žmonėmis aukos čia turėdavo pasirašyti išmokoms gauti reikiamus dokumentus. Pasirašę dokumentus varguoliai būdavo parvežami į Lietuvą.

Užverbuotiems asmenims Jungtinėje Karalystėje skirtas kasmėnesines kelių šimtų eurų išmokas žerdavosi šios sukčiavimo schemos iniciatoriai. Pirminiais duomenimis, išmokos už vieną žmogų būdavo mokamos nuo pusės metų iki metų.

Užverbuotieji būdavo įtikinami, kad tai, ką jie daro, nėra nusikalstama veikla, o tik pasinaudojimas Jungtinės Karalystės įstatymų spragomis. Už pagalbą pasinaudojant įstatymų spragomis šie asmenys gaudavo nemokamą kelionę į Jungtinę Karalystę, dienpinigius maistui, gyvenimą viešbutyje ir 200 eurų uždarbį.

Jungtinėje Karalystėje prekybos žmonėmis aukas pasitikdavo ir dokumentus sutvarkyti padėdavo dar vienas šios grupės narys. Iš jo du pagrindiniai šios nusikalstamos schemos koordinatoriai Lietuvoje už kiekvieną užverbuotą auką gaudavo maždaug kelių šimtų eurų, o jiems rajonuose talkinantys asmenys - 20-30 eurų atlygį.

Veikėjo, pasitikdavusio aukas Jungtinėje Karalystėje, asmenybė Lietuvos teisėsaugininkams yra žinoma, bet jis kol kas nepričiuptas. Neatmetama, kad mūsų šalies pareigūnams gali tekti kreiptis dėl Europos arešto orderio išdavimo šiam asmeniui.

Pirminiais duomenimis, sukčių iš Lietuvos užverbuotų asmenų vardu per vienus metus išmokėtų pašalpų suma gali būti šešiaženklė. Iš viso ikiteisminiame tyrime figūruoja apie 100 nusikalstamai veiklai vykdyti verbuotų asmenų pavardžių. Už tokio masto prekybą žmonėmis Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą nuo 4 iki 12 metų.

Informacija

Prekyba žmonėmis dažniausiai vykdoma siekiant aukas seksualiai išnaudoti pornografijai, įtraukti į prostituciją; parduoti jas nusikalstamoms veikoms vykdyti, elgetauti; parduoti priverstiniam darbui; neteisėtai transplantuoti organus; parduoti vaikus bevaikėms šeimoms.

Statistika

2014 m. dėl prekybos žmonėmis Lietuvoje pradėti 24 ikiteisminiai tyrimai. Nukentėjusiais pripažinti 47, įtariamaisiais - 40 žmonių.

2015 m. pradėti 27 ikiteisminiai tyrimai. Nukentėjusiais pripažinti 62, įtariamaisiais - 53 žmonės.

Šaltinis - Vidaus reikalų ministerija

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder