"Vakarų ekspresas" jau rašė, jog teisiamųjų suole atsidūrė kaunietis Giedrius Grabauskas, Šilutės rajono gyventojas Olegas Titorenka ir šiaulietis Žilvinas Razminas, kaltinami nesantaikos kurstymu ir antikonstitucine veikla.
Sunkiausi kaltinimai pareikšti nuolat uniformuotam Ž. Razminui: jis kaltinamas antikonstitucinių grupių ar organizacijų kūrimu, viešu raginimu smurtu pažeisti Lietuvos suverenitetą bei kurstymu. Vyras tokių kaltinimų susilaukė už "tautinių socialistų" organizacijos kūrimą, kuria prisidengiant buvo platinami lapeliai, skatinantys kovoti už tautinę ir socialistinę revoliuciją, prieš okupacinę "JAV-NATO kariuomenę", kvietė geros valios žmones nesmurtiniu būdu priešintis valdžiai. Kratų metu dalis lapelių buvo rasta ir jo namuose Šiaulių rajone.
Klausinėjamas prokuroro Ž. Razminas kratėsi šių kaltinimų: esą jie laužti iš piršto, jis neskatinęs jėga versti valstybės santvarkos, nekūręs jokių organizacijų, siekiančių tokio tikslo. Esą lapeliuose, kuriuos jis pripažino viešai platinęs įvairiuose miestuose ir "Facebook" tinkle, esantį tekstą kūrė pats ir taip išreiškė savo nuomonę, jog dabartinė Lietuvos valdžia yra šalį okupavusių jėgų kolaborantai. Esą jis tenorėjo sukviesti geros valios žmones, kurie nesmurtiniu būdu priešintųsi tokiai situacijai.
Jis aiškino, jog lapelius spausdino pats, ir neva nežinojo, kaip jų tekstai atsidūrė tam tikruose interneto tinklapiuose.
Žurnalistu prisistatančiam G. Grabauskui buvo pareikšti švelniausi kaltinimai - jį prašoma nuteisti už nesantaikos kurstymą, mat jo namuose kratų metu buvo aptikti jau anksčiau minėti keli lapeliai. Iš pradžių teisėjui šnekėjęs, jog kratą atlikę pareigūnai išlaužė jo balkoną ir kone pavogė minimus lapelius, vėliau pradėjo šnekėti apie šios bylos politizavimą, mat ikiteisminio tyrimo medžiagoje užfiksuota ir kita jo namuose rasta literatūra. Esą lapelius namuose jis laikė norėdamas susipažinti su šiais tekstais, tačiau neatskleidė, iš kur juos gavo.
Lininiu drabužiu, ant kurio išsiuvinėti saulės ženklai, pasipuošęs O. Titorenka buvo kaltinamas tuo, jog vienoje Šilutės spaustuvėje užsakė po tūkstantį vienetų dviejų atsišaukimų ir juos laikė namuose. Visgi pareigūnai jų terado kelis šimtus. Maža to, kaltinimai jam pareikšti ir už tai, jog namuose nelegaliai laikė revolverį.
Vyras parodymus duoti atsisakė ir kartojo, jog apskritai nesupranta, kas čia vyksta ir kad tai yra absurdas. Maža to, jis šnekėjo tik rusiškai, ir dar atsivedė vertėją, nors internete galima rasti dešimtis filmukų, kur jis kuo puikiausiai supranta ir šneka lietuviškai.
Šios spalvingos teisiamųjų kompanijos į piketą prieš teismo posėdį prie teismo palaikyti atvyko uostamiesčio visuomenininkai, Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas ir net buvęs Kauno meras Vytautas Šustauskas. Pastarasis sunkiai tramdė emocijas ir net teismo salėje šūkaliojo, jog "revoliucija vis tiek bus".
Maža to, prieš prasidedant posėdžiui skandalingasis veikėjas, paprašytas neužimti žurnalistams skirtų vietų, pareiškė, jog šie išvis turėtų stovėti už durų ir pasidalijo atsiminimais, kaip dirbdamas meru "tokius žurnalistus" mėtydavo nuo laiptų.
Ši istorija visuomenėje nuskambėjo 2015 metų kovą, kai tyrėjai pasibeldė į devynių asmenų, kviečiančių Vladimirą Putiną užimti Lietuvą, pripažįstančių Krymo aneksiją ir pritariančių Rusijos įsiveržimui į Ukrainą, duris ir atliko kratas. Tačiau įrodymų į teisiamųjų suolą pasiųsti užteko tik trims minėtiems veikėjams.
Bylos nagrinėjimą žadama tęsti už mėnesio.
Rašyti komentarą