Sukčiautojai iš cukraus PVM "uždirbo" 18 mln. litų

Sukčiautojai iš cukraus PVM "uždirbo" 18 mln. litų

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), bendradarbiaudama su Latvijos valstybės pajamų tarnybos Finansų policijos valdyba, išaiškino šešėlinę maisto produktų prekybą vykdžiusią iš 19 Lietuvos ir Latvijos piliečių suburtą organizuotą nusikalstamą grupuotę. Nustatyta, kad grupuotės nariai nuslėpė ir Lietuvos bei Latvijos valstybių biudžetams nesumokėjo beveik 18 mln. litų pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

Surinkta duomenų ne tik apie galimus šešėlinės prekybos maisto produktais tiesioginius vykdytojus, bet ir nusikalstamos veiklos organizatorius. Tarptautinei sukčiautojų grupei, įtariama, vadovavo trys asmenys - Rusijos pilietis, turintis leidimą gyventi Latvijoje, 43-ejų metų O. S. ir Latvijos piliečiai 37-erių metų N. H. bei 42-ejų metų S. J. Iš viso grupę sudarė 9 Lietuvos piliečiai ir 10 asmenų iš Latvijos.

Tiriant sukčiavimo schemą atskleista, kad grupė kelerius metus maisto prekes - cukrų, augalinį aliejų, šaldytą sviestą, sūrius - parduodavo Estijoje, Lenkijoje, Latvijoje registruotoms bendrovėms, o vėliau, per dviejų-trijų Lietuvos ir Latvijos įmonių grandinę, produktai buvo tiekiami realiems gavėjams - Lietuvos prekybos centrams ir įmonėms. Tarpininkių vaidmenį atlikusios Lietuvos ir Latvijos bendrovės, kurios privalėjo PVM pervesti į Lietuvos biudžetą, po 3-6 mėnesių nustodavo vykdyti ūkinę veiklą, nesumokėdavo valstybei privalomų mokesčių, o gautas pajamas už parduotas prekes kartu su pridėtinės vertės mokesčiu pervesdavo į Latvijos, Estijos ar lengvatinio apmokestinimo įmonių sąskaitas, esančias užsienio bankuose, kurias vėliau legalizuodavo ar išgrynindavo.

Pirminiais duomenimis, sukčiavimo schemoje Lietuvoje buvo panaudota 11 įmonių tarpininkių, o Latvijoje - 42. Latvijos finansų policijos valdybos pateiktais duomenimis, į Latvijos biudžetą nebuvo sumokėta beveik 3 mln. eurų, o į Lietuvos - apie 8 mln. litų PVM.

Trims įtariamiems organizuotos grupės bendrininkams Lietuvos piliečiams Vilniaus miesto apylinkės teismas buvo skyręs kardomąją priemonę - suėmimą 10 dienų, o grupuotės organizatoriai Latvijoje suimti 2 mėnesiams.

"Cukraus" PVM grobstymo byla - ne vienintelė, kurią atskleidė lietuviai bendradarbiaudami su kaimynais latviais.

FNTT tyrėjai išaiškino sukčiavusius ir daugiau nei 14 mln. litų pelno mokesčio nuslėpusius vagonų nuoma užsiimančius verslininkus.

Ikiteisminiame tyrime, kuriam vadovauja Generalinė prokuratūra, įtariami 46-erių metų Lietuvos pilietis E. V. ir 52-ejų metų Ukrainos pilietis V. Z., turintis leidimą laikinai gyventi Lietuvoje.

Galimas pajamų ir pelno mokesčių slėpimo machinacijas FNTT atskleidė, kai išaiškino, kad minėti asmenys, nuomodami apie 1000 geležinkelio vagonų įvairioms Ukrainos, Rusijos, Kazachstano bendrovėms, tarp paslaugos teikėjo ir paslaugos gavėjo įtraukė tarpininkaujančias jų pačių valdomas bendroves.

Lietuvoje registruota bendrovė visas už ekspedijavimo ir nuomos paslaugas gautas pajamas pervesdavo JAV ir Didžiojoje Britanijoje registruotoms bendrovėms, kurios turėjo sutartis su nuomojamų vagonų savininke - Lietuvos bendrove. JAV ir Didžiojoje Britanijoje registruotos kompanijos formaliai tarpininkavo vagonų nuomos veikloje, Lietuvoje jos nebuvo registruotos mokesčių mokėtojomis ir mokesčių nemokėjo.

Be to, išsiaiškinta, kad Gariūnuose per vadinamuosius valiutos keitėjus klesti "šešėlis".

Ta proga antradienį Vidaus reikalų ministerijoje apdovanoti šioms operacijoms nusipelnę Lietuvos ir Latvijos pareigūnai.

"Vienas iš pagrindinių dalykų visgi yra, kad į biudžetą grįžtų pinigai, mažėtų šešėlinis verslas, o tai mes galime padaryti tik bendradarbiaudami su savo kaimynais, su kolegomis iš Europos Sąjungos. Noriu priminti, kad šiuo metu yra 28 valstybės ir tik bendrų pastangų dėka mes, kaip valstybė, tapsime ir turtingesnė, ir tvarkingesnė", - sakė vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder