Vairuotojų gėdos lentoje įrašų netrūksta

Vairuotojų gėdos lentoje įrašų netrūksta

Nors šalyje sulaikytų girtų vairuotojų skaičius jau ne vienerius metus paeiliui mažėja, rečiau įvyksta ir avarijų, sukeltų tokių asmenų, Klaipėdos policijai, jau metus viešai publikuojančiai tokių "didvyrių" pavardes, darbo netrūksta. Pareigūnų nuomone, viešumas veiktų dar efektyviau, jeigu būtų įmanoma operatyviai skelbti visus sulaikytuosius, tačiau juos gina nekaltumo prezumpcija. O 40-50 proc. vairuotojų, kuriems girtumą galima konstatuoti net plika akimi, bando įrodyti, kad sulaikymo metu buvo blaivūs.

Vieša informacija apie kone šiurkščiausius Kelių eismo taisyklių pažeidėjus - policijos sumanyta prevencijos priemonė, kurios tikslas yra auklėti visuomenę.

Pažeidėjų duomenys - vardas, pavardė, gimimo metai, pažeidimas bei paskirta bauda - buvo skelbiami ir anksčiau kurį laiką, bet tam pasipriešino Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija ir tik teismų keliu vėl pavyko išsikovoti teisę juos vėl pateikti visuomenei.

Per praėjusius metus šalyje nustatyta beveik 8,7 tūkst. nuo alkoholio apsvaigusių asmenų vairavimo atvejų, dar apie pusantro šimto ryžosi vairuoti pavartoję narkotikų.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, dėl neblaivių vairuotojų kaltės per dešimt šių metų mėnesių Klaipėdoje įvyko 12 avarijų.

2,67 moteriškos promilės

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) interneto svetainėje (www.policija.lt/klaipeda) skelbiamas asmenų sąrašas. Pagal jį, nuo praėjusių iki šių metų lapkričio uostamiesčio gatvėmis automobilius vairavo 145 daugiau ar mažiau išgėrę žmonės.

Paskirta 286,4 tūkst. litų baudų, konfiskuoti penki automobiliai, atimti vairuotojo pažymėjimai, keli piliečiai iki mėnesio pasiųsti už grotų.

Vyriausias nubaustasis - 74 metų Jurgis, jauniausi - keli 1992 m. gimę vairuotojai, iš kurių vienas devyniolikmetis per savo trumpą stažą neblaivus prie vairo spėjo įkliūti jau du kartus, tad ne tik neteko teisės vairuoti 3 metus, bet ir automobilio.

Per šį laikotarpį nubaustos 9 dailiosios lyties atstovės, prie vairo sėdusios su kvapeliu. Rekordininkė - 1969 m. gimusi klaipėdietė Dalia, kuri gegužės 9-ąją "įpūtė" 2,67 promilės ir už tai gavo 4 tūkst. litų baudą bei trejus metus turės pamiršti apie automobilio vairą.

Girtų vairuotojų galima sutikti ne tik Klaipėdos gatvėse, bet ir pėsčiųjų zonose: gegužės viduryje toks pilietis Vladas buvo sustabdytas M. Mažvydo alėjoje. Nenuostabu - jam nustatytas sunkus girtumo laipsnis.

Pasak Klaipėdos apskrities VPK atstovo spaudai Albino Strumylos, pradėjus viešinti sąrašus, sulaukiama ne vieno pažeidėjo skambučio ir prašymų jų pavardės nepublikuoti, tačiau teisėsaugininkai maldavimų negirdi.

Skelbiama tik dalis

Neblaivių vairuotojų skaičius sąraše yra sąlyginai mažas, mat į jį patenka tik pavardės tų, kurių kaltę įrodė ir sankcijas skyrė teismas.

"Viešumas nėra blogai, ypač mažesnėse bendruomenėse. Dar efektyviau jis veiktų, jeigu būtų įmanoma operatyviai skelbti visus sulaikytuosius, tačiau šiuo metu juos gina nekaltumo prezumpcija: nekaltas, kol teismas neįrodė kaltės", - sako Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Gintaras Aliksandravičius.

Anot jo, 40-50 proc. net akivaizdžiai išgėrusių vairuotojų bando įrodyti, kad sulaikymo metu buvo blaivūs: neigia alkoholio matuoklių parodymus, mėginių tyrimus, vis dar populiaru grasinti pareigūnams atleidimu iš darbo. Vis dėlto, pasak G. Aliksandravičiaus, vairuotojo pažymėjimą po teismo sprendimo pavyksta atgauti vos vienam kitam.

Griežčiau - geriau

Remiantis praėjusių metų statistika, per parą šalies keliuose sulaikytas 8 981 neblaivus vairuotojas, taigi, vidutiniškai po 24 per parą. Nors skaičius didokas, jis yra perpus mažesnis nei 2006 m. (18,1 tūkst.). Tolygiai mažėja ir neblaivių vairuotojų sukeltų avarijų - per 10 šių metų mėnesių jų užregistruota 227.

"Skaičiams, be abejonės, įtakos turėjo sankcijų sugriežtinimas 2008 metais", - teigė G. Aliksandravičius.

Nuo 2008-ųjų įsigaliojusios Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisos, pagal kurias sugriežtintos baudos, atsirado galimybė konfiskuoti automobilį.

Pernai konfiskuota 670 automobilių, 530 iš jų parduota, 140 atiduota utilizuoti. Pirkėjai už mašinas sumokėjo 900 tūkst. litų, o iš antrinių žaliavų perdirbėjų gauta dar 300 tūkst. Lt. Šie pinigai pervedami valstybės reikmėms.

Geria net instruktoriai

Įdomu tai, kad praėjusiais metais įkliuvo keturi vairavimo mokyklų instruktoriai, kurie vairuoti mokė neblaivūs.

Beje, vairavimo kursus lankantys mokiniai tikriausiai žino, kad pirmuosius dvejus metus nuo pažymėjimo gavimo leistina promilių norma - 0,2 promilės, o ne 0,4. Tiek "įpūtus" jau gresia bauda už lengvą girtumo laipsnį.

0,2 prom. riba Lietuvoje taip pat nubrėžta sunkiasvorių transporto priemonių bei keleivinio transporto vairuotojams. 2010 m. policija sulaikė 13 žmones vežusių išgėrusių vairuotojų.

Didžiausia leistina norma - Kipre (0,9 prom.), Maltoje ir Airijoje (0,8 prom.). Vengrijoje ir Rumunijoje vairuoti leidžiama tik tuo atveju, kai alkoholio matuoklis rodo nulius, Vokietijoje ši taisyklė galioja keleivinio transporto vairuotojams bei asmenims iki 21 metų.

Šiemet Klaipėdos apskrities rekordas - 4,53 prom., aptiktos automobilį vairavusio palangiškio organizme. Ankstesniais metais yra įkliuvę asmenys, "įpūtę" net per 6 promiles, nors medikai šią ribą jau laiko mirtina.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder