AGATA išmokėjo 4,34 mln. litų vertės atlyginimų

AGATA išmokėjo 4,34 mln. litų vertės atlyginimų

Šįmet Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA teisių turėtojams paskirstė 4,34 mln. litų atlyginimą - 6 proc. didesnį nei pernai (4,077 mln. litų). 2010 m. asociacija atlikėjams, įrašų gamintojams, aktoriams buvo išmokėjusi 3,76 mln. litų.

Pasak AGATA direktorės Agnės Masalskytės, šiemet daugiau kaip 1 tūkst. litų atlyginimą gavo 285 atlikėjai. Nuo kelių šimtų iki keliasdešimties tūkstančių litų gauna apie 1,5 tūkst. šalies atlikėjų. "Didžioji dalis mūsų surinktų lėšų lieka Lietuvoje - užsienio atlikėjams pervedame daugiau kaip ketvirtadalį už transliacijas, viešą muzikos grojimą, tuščias laikmenas surinktos sumos", - sakė asociacijos vadovė.

Pavyzdžiui, visa radijo stoties "M-1 plius" už muzikos transliavimą sumokėta ir paskirstyta suma keliauja į užsienį, nes ši negroja lietuviškų kūrinių, o radijo stoties "Lietus" didžiuma sumokėto atlyginimo lieka Lietuvoje.

A. Masalskytė atkreipia dėmesį, kad anksčiau didžiąją dalį atlyginimo gaudavo fonogramų gamintojai, o dabar vis daugiau pajamų tenka patiems savo įrašų leidyba užsiimantiems atlikėjams."

Kita vertus, muzikos leidėjams sumokėtas atlyginimas vis vien atitenka patiems muzikantams, kad ir netiesiogiai: antai asociacijai priklausanti bendrovė Promostar" atstovauja tokiems vardams kaip Marijonas Mikutavičius, Mantas Jankavičius, Ieva Narkutė, grupei "Žalvarinis".

Pasak A. Masalskytės, šiais metais AGATA apsiėmė administruoti dar vieną milžinišką informacijos paketą, kurį teiks kompiuterinės įrangos pardavėjai, mat atlikėjams, autoriams, įrašų gamintojams už šalyje realizuotas tuščias laikmenas bus mokamas kompensacinis atlyginimas.

Pernai iš technologiškai atsilikusių laikmenų AGATA surinktas atlyginimas nesiekė nė 200 tūkst. litų. Tačiau jau po vasaros turėtų matytis, kokį poveikį surenkant atlyginimą turės išplėsta tuščios laikmenos bazė", - viliasi A. Masalskytė.

L Lietuvoje nuo šių metų kovo 1-osios nesusipratimas dėl atsilikusių laikmenų ir įrašymo įrenginių buvo išspręstas Seimui pataisius Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą. Pačiame įstatyme yra numatyti kompensacinio atlyginimo tarifai už tuščias garso ir audiovizualines laikmenas bei įrenginius, kuriuos vartotojai gali naudoti filmams ar muzikai kopijuoti.

Senamadiškos laikmenos - visų tipų diskai, garsajuostės ir vaizdajuostės pagal įstatymą yra apmokestintos 6 proc. tarifu. Nuo vieno naujo asmeninio kompiuterio kūrėjams atskaičiuojamas atlyginimas sudaro 20 litų. Kompensacija autoriams ir atlikėjams už populiariausią 2-4 GB atminties USB raktą siekia 2 litus.

2011 m. pabaigoje dėl muzikos įrašų panaudojimo sutartis su AGATA buvo sudariusios 48 radijo stotys, 35 televizijos, 51 retransliuotojas. Už viešai skambančią muziką daugiausia sumoka du naudotojų tipai - AGATA licencijas įsigijusios parduotuvės ir viešojo maitinimo įstaigos.

Asociacija vienija 3,5 tūkst. narių.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder