Apie kūrinius iš radiatoriaus

Apie kūrinius iš radiatoriaus

"Jautėmės kaip Dakaro ralyje, todėl, kad tai - aukšta temperatūra, karštis, dūmai, ekstremalios situacijos. Rytą išeini į skulptūros kiemelį, dešimtą vakaro grįžti vos kojas pavilkdamas, visą dieną ant kelių klūpėjęs ruošdamas formas", - sakė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto Skulptūros ir metalo meno katedros docentė Remigija Vaitkutė "Klaipėdos" galerijoje (Bažnyčių g. 4/Daržų g. 10) pristatydama metalo plastikos ir fotografijų parodą, kurią dėstytojai ir studentai parsivežė iš tarptautinio ketaus liejimo simpoziumo Gdanske.

Gera patirtis

"Parodoje yra medžiaga iš dviejų tarptautinių simpoziumų. Vienas vyko Gdansko dailės akademijoje, šiuos draugus mes atradome prieš trejus metus, parašėme laišką ir jie tais pačiais metais pasikvietė mane ir du studentus, po metų vėl gavome pakvietimą, šį kartą važiavome du dėstytojai ir du studentai. Ten susipažinome su unikalia ketaus liejimo technologija. Smagu, kad pavyko susidraugauti, sutapo požiūriai, turime viltį, kad ateityje vėl pasikvies", - sakė R. Vaitkutė.

Anot pokalbininkės, procesas ekstremalus, naudojama labai aukšta metalo lydymo temperatūra - 1 600 laipsnių. Vienu kartu išlydomos trys tonos, atliejama apie 80 skulptūrų, ne aukštesnių kaip 40 centimetrų ir 30 centimetrų pločio. Duodami matmenys, o tema yra laisva, bet jas kuruoja dėstytojai, kurie atvažiuoja į simpoziumą. Atvyksta iš 4 Lenkijos akademijų - Varšuvos, Krokuvos, Gdansko ir Vroclavo, ir kasmet dar pasikviečia svečių. Šiais metais buvo menininkai iš Ukrainos, Portugalijos, Gruzijos, Italijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos ir Lietuvos.

Per dvi simpoziumo savaites dailininkai ir studentai dalijasi patirtimi, naujovėmis, semiasi įgūdžių ir, žinoma, intensyviai dirba.

Drauge su entuziastais

VDA Telšių fakulteto Skulptūros ir metalo meno katedra yra viena stipriausių akademinių mokyklų šalyje, kuri ruošia aukštos kvalifikacijos dailininkus, stengiasi perprasti visas metalo apdirbimo technologijas.

"Mes, telšiškiai, irgi naudojame liejybą, pradėjome ją daryti iš žemės formų, liejame iš žalvario, dabar jau turime aparatūrą tiksliajam juvelyrikos liejimui, kur galime lieti dirbinius iš aukso ir sidabro, tauriųjų metalų. Stambesnės formos skulptūrėles ir mažąją plastiką retais atvejais taip pat liejame. Tai sudėtinga technologija, pasitelkiant aukštas temperatūras, tam yra atskiros krosnys. Smagu, kad tuo užsiimame ir radome draugų, kurie dirba dar meistriškiau. Nuvažiavę į Lenkiją turime ko pasimokyti, įgauname drąsos, ir tai yra mums didelė nauda", - sakė R. Vaitkutė.

Studentai sukūrė meno kūrinius sau, galės reprezentuoti autorinėse parodose; akademija tų darbų nenusavins, jie liks kaip prisiminimas, įspūdis.

"Kiek žinau, Lietuvoje ketaus lydymu niekas daugiau neužsiima, kol kas mes Telšiuose neturime tokių rimtų specialistų. Tik yra ypatingų entuziastų. O jeigu dar plačiau, tai ši technologija atėjo iš Amerikos, ten yra aistruolių grupė, kuri pati stato lydymo krosnis. Jų yra Latvijoje - "Metalurge", jie lydo "špyžių"", - sakė docentė R. Vaitkutė.

Parodoje eksponuojamos ir fotografijos, nes jos gana įspūdingos: dūmai, apsaugos, komandinis darbas. Studentai patys sau skulptūras ir lieja. Vyksmo metu simpoziumo dalyviai daug fotografuoja. Pokalbininkė sakė, kad yra ir rizikos, esant tokiai aukštai temperatūrai, tačiau stebima ir prižiūrima, kad neįvyktų nelaimė.

"Dar, manau, reikia paminėti, jog mūsų medžiaga - seni radiatoriai. Pirmąją savaitę studentai talžo radiatorius į mažus gabalėlius, kad jie patektų į krosnį, tada ketus yra perlydomas, ir skystu pavidalu karštas supilamas į skulptūrų formas. Parodoje daiktai yra labai įvairūs, nes tai ir mažoji plastika, ir reljefai, skulptūrėlės. Kai kuriose matyti perėjimas iš vieno būvio į kitą", - sakė pokalbininkė, sukūrusi "Langą", pirma pagaminusi jį iš putplasčio, kuris svėrė gal 10 gramų, o dabar sveria 20 kilogramų.

Kūrėjai dirba ir su žuvies kaulu, jį išgramdo, įpila metalą, ir skulptūra baigta.

"Lydydamasis metalas pats visokių siurprizų pateikia, ką nors netikėta. Metalas liejamas ir į ledą", - pasakojo docentė.

Parodoje eksponuojami VDA Telšių fakulteto Skulptūros katedros studento Benedikto Mikuckio, Metalo meno katedros studento Karolio Kurkliečio bei dėstytojų doc. Alberto Gedvilo ir doc. Remigijos Vaitkutės simpoziumo metu sukurti metalo meno kūriniai: skulptūros, reljefai, mažosios plastikos formos ir fotografijos, kuriose įamžintas ketaus liejimo procesas.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder