Kultūros magistrai žiedų nenešios

Kultūros magistrai žiedų nenešios

Rugpjūčio 1-ąją, švenčiant Klaipėdos miesto gimtadienį, tradiciškai buvo apdovanoti 2008 m. Klaipėdos miesto kultūros magistrai. Ši ceremonija uostamiestyje vyko jau šeštą kartą.


Iškilmingos ceremonijos metu, kultūros magistrų auksiniai žiedai puošti deimantais ir pažymėjimai, kasmet įteikiami ne daugiau kaip trims uostamiesčio kultūrai nusipelniusioms asmenybėms. Šiemet jie buvo įteikti birbynininkui, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto dekanui, profesoriui Vytautui Tetenskui, kino bei teatro aktorei Nelei Savičenko ir Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkui, skulptoriui Arūnui Sakalauskui.


Menininko palikimas


Ypatingoje aplinkoje - Klaipėdos Pilies muziejaus Frydricho poternoje - vykusią ceremoniją lydėjo muzika, šokiai ir vaidinimai. Visus nominantus ceremonijos dalyviams pristatė jų kolegos. Skambėjo ilgiausi sąrašai jų nuveiktų darbų ir pakilūs sveikinimo žodžiai. Apdovanojimus, nusipelniusiems klaipėdiečiams įteikė Klaipėdos miesto meras ir Kultūros magistro vardo komisijos pirmininkas Rimantas Taraškevičius. Sveikinimo žodį tarė Klaipėdos apskrities viršininko administracijos atstovė, kultūros ministras Jonas Jučas.


Renginys prasidėjo skambant akordeonų muzikai. Buvo pristatytos kelios galimos renesansinio žiedo, dovanojamo kultūros magistrams, atsiradimo istorijos. Jos savo paslaptingumu sužavėjo visus. Net iš kelių galimų žiedo atsiradimo hipotezių, kaip labiausiai tikėtina, išskirta versija, jog žiedas priklausė menininkui. Juokauta, kad niekas kitas negalėtų būti toks išsiblaškęs, kad pamestų tokį brangų papuošalą su deimantais.


Birbynininkas, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto dekanas, profesorius Vytautas Tetenskas buvo pristatytas energingu dviejų birbynininkų pasirodymu. Kino ir teatro aktorei Nelei Savičenko buvo skirtas nuostabus, romantikos kupinas, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto artistų poros šokis. Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininką, skulptorių Arūną Sakalauską pristatė mimai.


Pagyros žodžių ne tik uostamiesčio, bet ir visos Lietuvos kultūriniam gyvenimui nusipelniusiems veikėjams, negailėjo nė vienas. O ir jie patys už tokį pagerbimą dėkojo Klaipėdai ir į renginį susirinkusiems svečiams.


Image removed.


Pats brangiausias


Per ilgus savo kūrybinės veiklos metus daugiau nei 2000 koncertų sudalyvavusiam Klaipėdos universiteto Menų fakulteto dekanui, Liaudies muzikos katedros vedėjui, profesoriui Vytautui Tetenskui Klaipėdos miesto kultūros magistro apdovanojimas bus brangiausias.


"Vien dėl to, kad aš daugiau negu pusę savo nugyventų metų atidaviau Klaipėdai. Mano visa kūrybinė veikla praėjo būtent čia. Manau, kad viskas, ką aš turiu, ką nuveikiau, įvyko būtent uostamiestyje. Todėl man šitas žiedas yra ir bus labai brangus. Aš stengsiuosi už jį dar daugiau jėgų atiduoti Klaipėdos miestui." - sakė vienas žymiausių Lietuvos birbynininkų, gyvenantis ir dirbantis uostamiestyje jau 33 metus.


Kaip ir kiti kultūros magistrai prof. V. Tetenskas sakėsi žiedo nenešiosiantis, nes būtų pernelyg gaila jei jam kažkas atsitiktų.


Lauks tinkamų progų


Teatro scenoje debiutavusi dar studijų metais ir per savo karjerą sukūrusi gausybę įspūdingų vaidmenų teatre ir kino bei televizijos filmuose Klaipėdos dramos teatro aktorė Nelė Savičenko, gavusi prabangų kultūros magistro žiedą tapo antrąja moterimi, sulaukusia šio garbingo įvertinimo.


Viena ryškiausių Lietuvos kino ir teatro aktorių sakė apdovanojimo nesitikėjusi, tačiau laikanti jį didžiuliu įvertinimo ir pagarbos ženklu. "Man atrodo, kad menininkui tai yra didžiulis pripažinimas ir užmokestis už jo darbą. Aš tikrai laiminga, kad gavau šį apdovanojimą." - sakė N. Savičenko, kurios kūryba jau ne pirmą kartą įvertinta.


Aktorė teigė, jog įstabus kultūros magistro žiedas tiek dvasiniu, tiek materialiniu atžvilgiu bus brangiausias papuošalas tarp visų iki šiol turėtų. Iki šiol tokių masyvių žiedų nenešiojusi, aktorė teigė ir šį sykį kasdien papuošalu nesidžiaugsianti. "Lauksiu tinkamų progų", - sakė ji.


Klaipėdos sužadėtinis


Nacionalinės premijos laureatas, skulptorius monumentalistas, Arūnas Sakalauskas pasakojo, esantis labai dėkingas kolegoms, pristačiusiems jį tokiam garbingam įvertinimui. Klaipėdos simboliu tapusio paminklo "Vieningai Lietuvai" kūrėjas sakėsi besidžiaugiąs bet kokiu dėmesiu, ypač darbais pelnyto.


Kūrėjo vertingiausias apdovanojimas iki šiol buvo 1994 m. įteikta Nacionalinė premija. Menininkas teigė, jog kultūros magistro vardas taip pat be galo garbingas įvertinimas.


"Juk Klaipėdoje tai didžiausias apdovanojimas skiriamas kultūros darbuotojui. Tokį žiedą užsimovęs pasijauti visiškai kitokiu žmogumi. Jausmas kitoks ir todėl, kad esi sužieduotas su tokiu didžiuliu miestu." - sakė už įtaką Klaipėdos ir visos Lietuvos kultūrai įvertintas A. Sakalauskas.


Juokais "Klaipėdos sužadėtiniu" nuo šiol save vadinantis skulptorius, sakė besijaučiąs labai pagerbtas, kadangi gavęs kultūros magistro vardą prisijungė prie savo kolegų - tapytojo Edvardo Malinausko, taip pat anapilin jau iškeliavusio dailininko Algio Kliševičiaus, kurie taipogi buvo įvertinti šiuo įspūdingu apdovanojimu.


Už išskirtinius nuopelnus uostamiesčiui apdovanotas menininkas juokėsi, jog žiedui saugoti teks įsigyti seifą, nes jau dabar žmona kėsinasi jį pasisavinti. Negausioje kūrėjo papuošalų kolekcijoje dabr bus jau du žiedai - kultūros magistro ir vestuvinis. Pastarasis, pasak pašnekovo, nublanko prieš renesansinio papuošalo grožį.


Menininkas teigė prabangaus žiedo nenešiosiantis, nes to neleistų skulptoriaus darbas - juk rankos nuolat užimtos.


Eglė RUŠKUTĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder