Į Klaipėdos piliavietę sugrįžo "Šermukšnis"

Į Klaipėdos piliavietę sugrįžo "Šermukšnis"

Savaitgalį Klaipėdos piliavietėje vyko jau XVIII tarptautinis teatrų festivalis „Šermukšnis“. Kultūros centro Žvejų rūmų ir Pilies teatro kas dvejus metus rengiamoje šventėje žiūrovai turėjo galimybę panirti į vaizdų, garsų ir judesio jūrą po atviru dangumi.

Svečiai džiugino žanrų įvairove

Festivalis pristatė įvairiausių teatrų iš Prancūzijos, Moldovos, Rusijos ir Lenkijos pasirodymus.

Svečiai iš Prancūzijos „Troupe Du Théâtre 2000“ vaidino garsią K. Higinso dramą „Haroldas ir Modė“. Nors šis jautrus jaunuolio ir 80-metės romanas buvo vaidinamas prancūzų kalba, tai nesutrukdė jos nemokantiems žiūrovams suprasti svarbiausios – meilės – kalbos, skirtingų kartų koegzistencijos problemų bei žmogaus būties, jo gyvenimo prasmės tiesų.

Moldovos valstybinis jaunimo dramos teatras „Iš rožių gatvės“ pasakojo apie Editos Piaf likimą pagal I. Grinšpunos pjesę „Padam, Padam...“. Pagrindinė spektaklio aktorė O. Sofrikova atliko tragišką vaidmenį: ji aistringai, karštai, su skausmu tarė tekstą – dainininkės, kuriai lenkiasi visas pasaulis, išpažintį. Greta jos scenoje sukiojosi nebylus choras – tipažai, atsitiktinai atsiradę E. Piaf gyvenime.

Svečiai iš Rusijos – Dagestano valstybinis lėlių teatras – nepamiršo ir mažųjų žiūrovų. Muzikiniame vaidinime „Persiko kauliuko paslaptis“ pasakojo, kaip Emyrui, kurio sode dėl jo piktadarybių neaugo persikai, pavyko tapti geru žmogumi.

Ne mažiau stebuklingas buvo ir Sankt Peterburgo teatro „Klajojančios pono Pežo lėlės“ gatvės paradas-spektaklis „Dekadansas“. Jo metu atgimė vaiduokliai iš renesansinės „la Belle Époque“, o žiūrovai tapo baltų popierinių smuikų orkestro dalyviais.

Lenkų teatras „AKT“ – jau puikiai pažįstamas „Šermukšnio“ žiūrovams. Šį kartą aktoriai leidosi į vaizduotės ir pasąmonės pasaulį, kūrė fantastinius vizualinius paveikslus. Spektaklis „In Blue“ – tai klasikinės pantomimos, šokio, akrobatikos ant statramsčių ir kitų gimnastinių triukų miksas, pasakojantis apie pasakiškų personažų likimus.

Šeimininkai: nuo klasikos iki moderno

„Šermukšnyje“ pasitaikė puiki proga išvysti ir dar nematytus Lietuvos teatrų pasirodymus.

„Gliukų teatro“ vaidinime-performanse „Kiškučio pa...pa...pa...“ mįslingai kalbėta apie išvogtą senąjį grindinį ir mirusį gatvės teatrą. Kaip dar prieš festivalį sakė režisierius Benas Šarka, spektaklyje pasakojama, „kaip zuikiai puikiai Klaipėdoje nori atstatyti okupantų pilį, kad galėtų, neaišku prieš ką, pasipuikuoti, o kiškiai piškiai sugriaus tą pilį“. Po vaidinimo žiūrovams liko dar daug neatsakytų klausimų, tad akivaizdu, jog teatro trupai trupino kultūros lemputes, kad būtų tamsiau.

Daug tradiciškesnis buvo teatras „Mens Publica“, žiūrovams pateikęs Y. Rezos tragikomediją „Atsitiktinis žmogus“. Netikėta rašytojo ir jo kūrybos gerbėjos pažintis traukinio kupe bylojo apie kelionę į tikėjimo išsipildymą, o dviejų skirtingai kalbančių žmonių susikalbėjimas bei įtraukiantys vidiniai monologai neleido žiūrovui nei akimirką atitraukti dėmesio.

Rengėjai paminėjo jubiliejų

Festivalio sumanytojas bei vienas pagrindinių visų iki šiol vykusių „Šermukšnių“ dalyvių – Klaipėdos Pilies teatras – paminėjo 30 metų kūrybinės veiklos jubiliejų. Šventinio sezono naujieną – spektaklį „Drauge Širvy, Jūs visiškai teisus“ pristatė ir festivalio žiūrovams.

Laisvi ir kartais visai nesusiję poeto biografiniai eskizai nukėlė į 60-uosius: scenoje padvelkė to laikotarpio valgyklų kvapu, ataidėjo gatvių šurmulys, skambėjo dainų ištraukos. P. Širvio eilės leido prisiliesti prie poeto jausmų, prisiminti iš naujo žmogų, kurio gyvenimas buvo visiems atviras, bet nepažintas.

Režisieriaus A. Vizgirdos darbas dar kartą priminė apie svarbiausią gyvenimo karą – karą su pačiu savimi.

Valstybės dienai skiriama

Liepos 6-ąją švęsime Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną. Šiai iškiliai datai skirti ir „Šermukšnio“ renginiai. Klaipėdiečiai ir miesto svečiai turės unikalią galimybę pamatyti archeologinio baltų genčių kostiumo pristatymą. Kostiumai atkeliauja iš Lietuvos liaudies kultūros centro. Kolekcijos pristatymas – tai grupės menininkų kūrybinis darbas, jungiantis praeitį ir istoriją su šiuolaikiniu pasauliu. „Idėja kilo iš noro pažvelgti į baltų genčių istoriją iš dabarties perspektyvos, istoriją ir nūdieną sujungti į viena“, - sako šio teatralizuoto renginio režisierė Agnija Šeiko. Archeologinio kostiumo pristatyme dalyvaus mišrus choras „Cantare“, teatro „Padi Dapi Fish“ ir kolektyvo „Kalnapušė“ šokėjai.

Šokio ir muzikos misterija „Išėjusio laiko ženklai“ – tai dar viena intriguojanti festivalio premjera. Idėjos autorė ir režisierė – Rūta Bunikytė, kompozitorius – Kristijonas Lučinskas, choreografas – Taurūnas Baužas. Šis naujas kūrinys – tai šiuolaikinės muzikos ir šokio kalba perteikta vieno paveikslo istorija, kurią papasakos Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistai Beata Ignatavičiūtė ir Rokas Spalinskas, choras „Cantare“ ir jungtinės Klaipėdos šokėjų pajėgos.

XVIII tarptautinį teatrų festivalį „Šermukšnis“ vainikuos baigiamasis teatralizuotas koncertas „Pasaulis, kuriame galiu būti“, kuris prasidės kartu su viso pasaulio lietuviais giedama „Tautiška giesme“ (liepos 6 d. 21 val.). Specialius numerius šiam koncertui ruošia visi festivalio dalyviai.

Tikimasi, kad spalvinga programa ir optimistinės sinoptikų prognozės į festivalį sutrauks gausų žiūrovų būrį. Visas tris dienas Klaipėdos piliavietėje veiks improvizuotas klubas-teatrabaris, kuriame „šeimininkaus“ aktorė Lina Rastokaitė ir grupė „Antro posmelio klubas“.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder