Kovo 11-ajai - "antiškas" desertas

Kovo 11-ajai - "antiškas" desertas

Pernai su grupe "Antis" Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo proga uostamiesčio arenoje koncertavęs A. Kaušpėdas interviu "Vakarų ekspresui" sakė su malonumu stebintis, kad nors ir pamažu, bet valstybinės šventės lietuviams vis labiau tampa ir asmeninėmis šventėmis.

Kokie Jūsų prisiminimai ir įspūdžiai iš pernai Kovo 11-ąją Klaipėdoje vykusio koncerto?

Labai geri prisiminimai ir puikus įspūdis. Buvo labai nuoširdus vakaras, gera nuotaika. Patiko Savivaldybės idėja sudaryti galimybę tiek daug žmonių už simbolinę kainą aplankyti koncertą. Smagu, kad į jį klaipėdiečiai ėjo ir šeimomis.

Šiemet Vasario 16-osios proga koncertavote Panevėžyje. Dabar Kovo 11-ąją vėl Jus bus galima išgirsti Klaipėdoje. Ar jaučiatės įvertintas, ar smagu, kad esate kviečiamas dainuoti tokiomis svarbiomis Lietuvai progomis?

Negalvoju apie tai, ar įvertintas, ar neįvertintas. Man smagu, kad "Antis" iki šiol yra aktuali ir turi kuo dalintis su kitais. Kiekvienam žmogui yra labai svarbu jaustis reikalingam, būti kartu su kitais, jausti bendrumą. Dalyvaudamas kartu su kitais tokiose šventėse jautiesi labai gerai ir komfortiškai.

Kartkartėmis vis dar pasigirsta svarstymų, kad lietuviai nemoka švęsti savo šaliai svarbių datų. Ar Jūs matote gerų pokyčių šioje srityje?

Tai tikrai nėra lengvas dalykas, nes mūsų švenčių kultūra dar tik formuojasi. Pereiti į nuoširdų šventimo formatą nėra paprasta, nes iš sovietmečio dar atsinešėme tokį patyrimą, kad arba švenčiame formaliai, nes tai ne visai mūsų šventė, o primesta mums, arba švenčiame tik savas šventes. Praktika, kad sutampa tavo ir vieša šventė, atsiranda tik dabar, ir jos reikia mokytis.

Kitas dalykas yra šventimo įvaizdis, kad mums linksma tik tada, kai išgeriame alkoholio, kad būtinai turi būti apsvaigimas, atsipalaidavimas. Lyg esame įkalinti kasdienybėje ir mus reikia kažkokių burtų ar narkotikų, kad iš jos išsilaisvintume, pasijustume šventiškai. Džiugu, kad toks senas šventimo supratimas pamažu traukiasi - vis daugiau atsiranda naujų tradicijų, kai švenčia visiškai blaivūs žmonės.

Koks bus Jūsų pasirodymas Kovo 11-ąją Klaipėdoje?

Šįkart būsiu grupės "Biplan" svečias. "Biplanai" yra parašę labai gražią dainą "Už laisvę", kurią kartu ir atliksime. Kartu dainuosime ir "Anties" dainą iš Roko maršo laikų "Lietuvos valstybė". Labai įdomu, kaip ji nuskambės dainuojant kartu su "Biplan".

Ar pamenate 1990-ųjų kovo 11-ąją? Kur tada buvote, ką veikėte ir ką tada jautėte?

Labai gerai tai pamenu. Buvo labai lietinga naktis. Kaip tik tada buvau Aukščiausioje Taryboje, buvau liudininkas, kaip priimtas Nepriklausomybės Aktas - kartu su režisieriumi Jonu Jurašu kaip sąjūdiečiai buvome gavę kvietimą. Peržiūrėdamas tuos jau istorinius kadrus, kai visi atsistoję ir susikabinę rankomis skandavo "Lietuva! Lietuva!", tribūnose ir save radau stovintį ir šaukiantį džiaugsmo šūkius. Tada jautriai išgyvenau tą nepaprastą pakylėjimą. Tai išliko visam gyvenimui.

Ką šį kartą palinkėtumėte Lietuvai Kovo 11-osios proga?

Palinkėčiau toliau eiti į priekį ir nesustoti. Tikėti gražia mūsų ateitimi. Kartu linkėčiau atsigręžti ir į šlovingą mūsų praeitį. Palinkėčiau atstatyti istorines pilis - tiek Klaipėdoje, kas jau pamažu daroma, tiek ir Vilniuje, kur reikėtų atstatyti Gedimino, arba Aukštutinę pilį. Inicijavęs diskusiją dėl šios pilies atstatymo sulaukiau didelio žmonių palaikymo, ir po truputį pradedame organizuoti tam skirtas viešas akcijas, platesnį visuomenės nuomonės tyrimą.

O kokie yra "Anties" šių metų planai?

Pats didžiausias šių metų projektas, į kurį kviečiu atvykti ir klaipėdiečius - liepos 5 dieną Trakų pilyje rengsime Vilniaus Aukštutinės pilies atkūrimo idėjos palaikymo koncertą. Bandysime rinkti lėšas, nes reikia tvarkyti kalną, reikia ruošti projektus. Vyriausybė dabar net mokytojams neturi pinigų sumokėti, tai tikėtis, kad ji sumokės už pilies rekonstrukciją yra utopija. Tik žmonės gali surinkti tuos pinigus. Tad mes ir pradedame rinkti aukas šiam tikslui - tvarkyti mūsų paveldą ir neleisti jam sunykti. O Liepos 6-ąją juk vyks Dainų šventė, tad čia galima padaryti labai gražų turą - vieną vakarą "Anties" koncertas Trakuose, o kitą - Dainų šventė Vilniuje.

Sidebar placeholder