Žvejų rūmuose – teatrų festivalis "Jaunatis"

Žvejų rūmuose – teatrų festivalis "Jaunatis"

Klaipėdos Žvejų rūmai vasario mėnesį tradiciškai kviečia į šalies teatrų festivalį vaikams ir jaunimui. Aštuntąjį kartą vyksiantis festivalis, žinomas kaip „Ledinė zylutė“, keičia pavadinimą ir nuo šiol vadinsis „Jaunatis“, o rekomenduojamas visiems gero teatro mėgėjams. Šiemetinėje programoje – šeši Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos jaunų teatro trupių spektakliai: tai ir premjeros, ir jau pelnę apdovanojimus darbai. Festivalio publiką kaskart nuotaikingai pasitiks Žvejų rūmų pantomimos teatro „A“ aktoriai.

Jauni - jauniems

„Sveikas, tai aš...“ – taip festivalio „Jaunatis“ atidarymo dieną (vasario 1 d. 17 val.) su žiūrovais pasisveikins Klaipėdos universiteto menų fakultete prieš trejus metus „gimusi“ lėlių teatro trupė „459“. Spalvotų šešėlinių lėlių spektaklį „Sveikas, tai aš...“ aktoriai kūrė kartu su dailininke ir režisiere Jūrate Januškevičiūte. Spektaklio pagrindinis herojus – paprastas mažas žmogutis. Jis – Lietuvos ir Žemės žmogus. Kaip gyventi, kad išgyventum? Kaip gyventi ir išlikti žmogumi? Ar įmanoma sustabdyti baisią šiuolaikinę vis augančią ir viską pakeliui naikinančią pasaulinę prievartos ir agresijos mašiną? Į šiuos klausimus bando atsakyti mažasis žmogutis. Spektaklyje vaidina Aušra Bakanaitė, Daina Ulmytė, Gintarė Damanskytė, Monika Mikalauskaitė, Rūta Jankevičiūtė.

Festivalio programoje pirmąkart dalyvauja Kauno mažasis teatras, parodysiantis komišką monodramą su kriminaliniu atspalviu „Barakudų medžioklė žaliems“ (pjesės autorius ir režisierius – Mindaugas Valiukas). Pagrindinis spektaklio personažas Albinas – „kitoks“ vilkas iš pasakos apie Raudonkepuraitę. Čia jis – gaujos narys, boso sūnus, bet... pacifistas ir meniškos sielos jaunuolis. Iki ausų įsimylėjęs barakudos tipo (jam atrodo - tobulą) merginą Kanelupę ir atsidūręs pasirinkimo (meilė arba pinigai) kryžkelėje, Albinas žengia klaidingu keliu – nuslopina savo vidinį balsą ir renkasi nusikaltimą. Šiame spektaklyje beveik dešimt skirtingų personažų (Albiną, „Vilkų“ gaujos narius - Svajką, Houpą, Tomį, sužadėtinę Kanelupę, Raudonkepuraitės prototipą Rozamundą, jos mamą ir močiutę etc.) kuria buvęs klaipėdietis, aktorius Lukas Alsys, šmaikščiai, nedidaktiškai ir be pagraudenimų „tiriantis“ jaunuolio, tapusio sėkmingo žmogaus įvaizdžio auka, bylą.

„Tarmių stalas“ pelnė „Auksinį scenos kryžių“

Kaimo buities daiktai aktorių rankose atgyja „Stalo teatro“ spektaklyje „Tarmių stalas“ („Apie ožką, karalių, Bezduką ir griūvantį dangų“), kuris 2014 m. jau pelnė garbingą Lietuvos teatro apdovanojimą – „Auksinį scenos kryžių“. Aktoriai Saulius Čėpla, Saulė Degutytė, Jurgita Orlovaitė ir Edita Zizaitė spektaklyje šeimai „Tarmių stalas“ (rež. S. Degutytė) keturiomis tarmėmis seka pasakas su muzikiniais intarpais ir animuoja senus lietuviško kaimo buities daiktus bei liaudies menininko Vlado Šiekštelės (1892–1978), kilusio iš Švenčionėlių, drožinius. Visus spektaklio rekvizito medžio drožybos darbus atliko V. Šiekštelės proanūkis keturiolikmetis Severinas Šiekštelė.

„Trys moterys ir vyras – bevardžiai veikėjai – pasikeisdami seka pasakas. Apie ožką melagę, apgavusią savo šeimininką, apie miško žvėrelių paranoją dėl neva griūvančio dangaus, apie kvailelius brolelius, siekiančius dovanomis užkariauti karalaitės širdį... Kad pasakos atgytų ne tik žiūrovų vaizduotėje, bet ir akyse, išnaudojamas kiekvienas scenoje esantis daiktas – puodynė, grėblys, vandens malūnėlis, medinės žmogelių galvelės, klumpės. Spektaklis prisodrintas čia pat scenoje atlikėjų kuriamos ritminės akustikos, suteikiančios unikalų garsinį foną animuojamų daiktų pasauliui. Šiuo spektakliu „Stalo teatras“ dar kartą įrodo, koks teatrališkas gali būti paprasčiausių daiktų pasaulis. Tereikia trupučio fantazijos ir meninės drąsos“ (V. Juškėnas, teatrologas, Lietuvos nacionalinio UNIMA centro direktorius).

Teatras su ženklu „ne“

Teatro judėjimas „No theatre“, jau dalyvavęs Žvejų rūmų festivalyje su spektakliu „No concert“, vėl pateisina judėjimo vardą. Šįkart tai naujas ne-spektaklis „No awards“ („Ne apdovanojimai“). Prie šaunios „nominantų“ kompanijos, kurioje itin populiarūs ir garsūs jauni aktoriai - Aldona Vilutytė, Eglė Špokaitė, Emilija Latėnaitė-Beliauskienė, Elzė Gudavičiūtė, Ainis Storpirštis, Vainius Sodeika, Dovydas Stončius ir Dainius Tarutis-Dynia – prisijungs dainininkė Jurga Šeduikytė ir balerina Simona Paciukonytė.

Neegzistuojančių apdovanojimų formoje sukurtas vaidinimas – tai atvira ir nuoširdi jaunųjų teatro kūrėjų išpažintis. Šiame renginyje kiekvienas iš spektaklyje dalyvaujančių artistų yra neprisidengęs jokiomis teatrinėmis „kaukėmis“. Prieš mikrofoną sakomos „padėkos kalbos“ ir asmeniniai aktorių monologai tampa priemone ne tik pasidalinti savo istorijomis, bet ir tiesiogiai kreiptis į šios dienos gyvą teatro lankytoją.

„Viena didžiausių Lietuvos šiuolaikinio teatro bėdų yra ta, kad kūrėjai vis dažniau pamiršta vieną svarbiausių elementų teatre – žiūrovą. Savo formos žaidimais užsižaidžiama tiek, kad žiūrovas (nesvarbu, ar jis profesionalus teatro lankytojas, ar profanas) kartais tarsi pasijaučia papuolęs į „ne kontekstą“ – nesuprantama kalba kalbančiųjų šventę arba vienos kompanijos uždarą vakarą. Todėl pagalvojau apie būdą, kuris leistų mums kuo paprasčiau susitikti su žmonėmis. Mano nuomone ši paprastos kalbos- monologo forma yra tam puikiai tinkama“, - sako idėjos autorius ir režisierius V. Bareikis.

Per pasaką pažįstame pasaulį

„Labaiteatras" – tai teatras, gimęs vieną saulėtą rudens dieną iš labai didelio noro, kad savos idėjos, savi kūrybiniai sumanymai turėtų savus namus. Jis kuria šeimai – nuo pačių jauniausių iki vyriausių jos narių“, - sako šio teatro įkūrėjai – režisierė, aktorė Agnė Sunklodaitė ir kompozitorius Deividas Gnedinas. Festivalyje pamatysime spektaklį-žaidimą „Aplink pasaulį“. Tai improvizuota kelionė aplink pasaulį, kurioje daug muzikos, fantazijos šėlsmo ir žaidimų. Žiūrovai patys taps šios kelionės dalyviais, laivo, oro baliono, lėktuvo kapitonais ir netgi aplankytų šalių gyventojais. Žaidimo metu mažieji keliautojai patirs įvairių nuotykių, susipažins su labai skirtingų kultūrų žmonėmis, išmoks dainų ir žaidimų. O svarbiausia – atras labai seną ir ir amžiną tiesą: visur gerai, bet namuose geriausia...

Vilniaus kamerinis teatras festivalyje parodys nuotykių spektaklį pagal vienos populiariausių rašytojų vaikams A. Lindgren knygą „Emilis iš Lionebergos“. Ši inscenizacija iš šiuolaikinių „pasakiškų“ pastatymų vaikams skiriasi kalbėjimu apie realų vaikų gyvenimą, jų pastangas pritapti suaugusiųjų pasaulyje, didelę vaikų drąsą, savarankiškumą.

„Noriu padrąsinti ir palaikyti vaikus. Svarbu, kad jie žinotų, jog išdaigos ir pabarimai visai nereiškia, kad esi niekam tikęs, nes labai dažnai iš didžiausių išdaigininkų išauga dideli žmonės. Noriu paraginti tėvelius kartu su vaikais prisiminti kas yra užuojauta vargdienėliams, o besiremdama A. Lindgren priminti, kad ir penkiamečiai išdykėliai kartais gali atlikti didelius žygdarbius“, – kalba spektaklio režisierė Ramunė Kudzmanaitė. Spektaklyje „Emilis iš Lionebergos“ vaidina Tadas Gudaitis, Žana Jablonskytė, Renata Kutinaitė, Alina Leščinskienė, Marta Lipčienė, Vaiva Markelytė, Marius Mačiulis, Sima Tarvydaitė ir Paulius Valaskevičius.

Festivalio „Jaunatis“ programa

Vasario 1 d. 17 val. Festivalio atidarymas. Svečius pasitinka pantomimos teatras „A“

Trupė „459“. „SVEIKAS, TAI AŠ...“

Spalvotų šešėlinių lėlių spektaklis jaunimui ir suaugusiems. Rež. J. Januškevičiūtė

Vasario 7 d. 18 val. Kauno mažasis teatras. „BARAKUDŲ MEDŽIOKLĖ ŽALIEMS“

Komiška monodrama su kriminaliniu atspalviu jaunimui ir suaugusiems. Rež. M. Valiukas

Vasario 8 d. 12 val. „Stalo teatras“. „TARMIŲ STALAS“

Spektaklis vaikams ir šeimai. Rež. S. Degutytė

Vasario 13 d. 19 val. Teatro judėjimas „No Theatre“. „NO AWARDS“

Spektaklis-apdovanojimai jaunimui ir suaugusiems. Rež. V. Bareikis

Vasario 15 d. 12 val. „Labaiteatras“. „APLINK PASAULĮ“

Muzikinis spektaklis-žaidimas 5-8 metų vaikams. Rež. A. Sunklodaitė

Vasario 21 d. 12 val. Vilniaus kamerinis teatras. „EMILIS IŠ LIONEBERGOS“

Nuotykių spektaklis vaikams ir šeimai. Rež. R. Kudzmanaitė

Bilieto kaina: 4.58 € / 15.81 Lt,

išskyrus į spektaklį „No awards“ – 9.87 € / 34.08 Lt, moksleiviams ir studentams – 6.87 € / 23.72 Lt

Bilietai parduodami Žvejų rūmų ir TIKETA kasose.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder