Per 100 išgelbėtų retųjų balinių vėžlių bus paleista į laisvę

Per 100 išgelbėtų retųjų balinių vėžlių bus paleista į laisvę

Daugiau kaip 100 visoje Europos Sąjungoje saugomų retųjų balininių vėžlių jauniklių, kuriuos Lietuvos gamtos fondo, Lietuvos zoologijos sodo ir Dzūkijos saugomų teritorijų darbuotojų pastangomis pavyko išgelbėti nuo pražūties, bus paleisti į laisvę.

Šiemet, jau trečius metus iš eilės, pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje Lietuvos gamtos fondo gamtosaugininkai vėl išsiruoš gelbėti šių retų gyvūnų. Tai jie daro rinkdami balinių vėžlių kiaušinius, sudėtus netinkamose vietose, kur negalima apsaugoti dėčių, tai yra ant miško kelių, keliukų važiuojamosios dalies ir judrių pakelių. Taip tikimasi išsaugoti kiaušinius, o paaugusius vėžlius paleisti į gamtą.

Surinkti kiaušiniai inkubuojami Lietuvos zoologijos sode, o išskilę vėžliukai auginami, pratinami prie kuo natūralesnių sąlygų, kad į laisvę paleistiems jaunikliams būtų lengviau prisitaikyti išgyventi, teigiama pranešime spaudai.

Į Lietuvos zoologijos sodą atvežtos kiaušinių dėtys yra žymimos ir išskilę skirtingų dėčių jaunikliai laikomi atskirai.

Mažyliai nuo pat gimimo kartą per mėnesį sveriami, matuojamas jų vientisos nugarinės šarvo dalies ilgis, atliekama šarvo apžiūra. Kiekvienas jauniklis identifikuojamas pagal kaulinio šarvo apatinio skydo nuotraukas.Taip galima atidžiai stebėti kiekvieno gyvūno augimą ir sveikatos būklę, analizuoti vėžliukų elgseną ir net tarpusavio santykius.

Vėžliukai laikomi akvariumuose su nedaug vandens ir sausumos salelėmis, ant kurių mėgsta išlipti ir šildytis po lempomis. Nuo pat pirmųjų dienų išryškėja vėžliukai lyderiai, kurie pirmieji sumedžioja jiems siūlomą pašarą, išsikovoja geresnę ir šiltesnę vietą po lempa.

Rudenį vėžliukai pradedami ruošti žiemojimui, palaipsniui mažinama vandens temperatūra ir trumpinama dienos trukmė. Taip pat palaipsniui mažinama ir dienos pašaro norma.

Likus 2 savaitėms iki vėžliukų migdymo, vandens temperatūra turi būti nukritusi jau iki 14-15 laipsnių, o šviesa dieną visai išjungiama. Šiuo periodu vėžliukai visai nešeriami.

Krentant temperatūrai jie tampa vangesni, mažiau bendrauja tarpusavyje, išnyksta kova dėl pašaro, gyvūnai nustoja juo domėtis. Vėžliukai migdomi tam specialiai įrengtoje patalpoje. Skirtingo amžiaus jaunikliai migdomi skirtingu laiku, nes vyriausi miega ilgiausiai, o jauniausi - trumpiausiai.

Žiemojimas, pasak gamtosaugininkų, yra sudėtingas fiziologinių pokyčių procesas ne tik zoologijos sode esantiems mažyliams, bet ir žiemojantiems gamtoje baliniams vėžliams. Silpnesniems gyvūnams ne visada pavyksta išgyventi. Jie jautriai reaguoja į įvairius gamtos pokyčius, kurie tiesiogiai juos veikia.

Ši žiema buvo šilta, temperatūra svyravo, todėl vėžliukai pradėjo busti anksčiau nei buvo planuota. Ne visiems jaunikliams pavyko įveikti pereinamąjį laikotarpį po žiemojimo ir, nepaisant didelių zoologijos sodo darbuotojų pastangų, keli vėžliukai krito.

Žiemojo 134 jaunikliai, tačiau adaptaciniu laikotarpiu 6 krito. Šiuo metu likusieji 128 balinukai sustiprėjo ir ruošiami kitam etapui. Kai lauko oro temperatūra dieną sušils bent iki 23 laipsnių, vėžliukai bus iškelti į lauko voljerus, kuriuose įrengtos slėptuvės, baseinėlis.

Birželio pabaigoje planuojama daugelį vėžliukų paleisti atgal į gimtąsias vietas - kiekvienos dėties vėžliukai bus paleisti arčiausiai tų vietovių, iš kur surinkti kiaušiniai.

Gamtosaugininkai pažymi, kad balinis vėžlys - viena rečiausių Lietuvos roplių faunos rūšių, nuo 1976 metų įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, taip pat esanti Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos išsaugojimo konvencijos ir Europos Sąjungos Buveinių direktyvos II ir IV prieduose. Rūšis įtraukta į griežtai saugomų rūšių sąrašą, jai gali pakenkti buveinių praradimas, o labiausiai - trikdymas, gaudymas, laikymas namuose.

Balinius vėžlius imti iš gamtos, juos gaudyti, laikyti, net fotografuoti jų buveinėse ar kiaušinių dėjimo vietose griežtai draudžiama, tą daryti gali tik Aplinkos apsaugos agentūros leidimus gavę asmenys. Už savavališkus veiksmus, galinčius pakenkti patiems rečiausiems, griežtai saugomiems gyvūnams, skiriamos baudos iki 1000 litų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder