8 įdomūs faktai apie vegetarus

8 įdomūs faktai apie vegetarus

Dauguma žmonių vegetarais vadina tuos, kurie nevalgo mėsos, nors ne visada tai tiesa. Kai kurie iš jų retkarčiais nesibodi pavartoti mėsos ir tai nedaro juos mažiau vegetarais, nes jie vėl grįžta prie vegetariškos mitybos.

Tačiau tai ne vienintelis keistas faktas apie vegetarus.

8 įdomūs faktai apie vegetarus:

* Vegetarai anksčiau vadinti pitagorininkais. Žodis vegetaras atsirado tik XIX amžiuje. Iki tol mėsos nevalgantys asmenys buvo vadinami pitagorininkais pagal senovės graikų matematiką ir astronomą, Pitagoro teoremos išradėją, Pitagorą. Pitagoras mėsos atsisakė, nes tikėjo reinkarnacija ir tuo, kad žmonės kitame gyvenime atgimsta gyvūnais. Mokslininkas valgė tik duoną, medų ir daržoves. Daug jo pasekėjų taip pat atsisakė mėsos dėl tos pačios priežasties.

* 84 % vegetarų mėsą vėl pradeda valgyti po metų. JAV humaniškų tyrimų taryba nustatė, kad 84 % šiuolaikinių vegetarų meta naują dietą mažiau nei po vienerių metų. Apklausoje dalyvavo 11 tūkst vegetarų, buvusių vegetarų ir nevegetarų, gyvenančių JAV. Tyrimas taip pat parodė, kad 88 % žmonių virš 17 metų niekada nebandė vegetariškos dietos, 10 % buvo vegetarais ir 2 % yra vegetarais iki šiol.

* Yra skirtingų vegetarų tipų. Kai kurie iš jų valgo mėsą. Veganizmas yra griežčiausia vegetarizmo forma, kai atsisakoma visų gyvūninės kilmės produktų. Jie nevalgo mėsos, žuvies, kiaušinių, pieno produktų, medaus. Taip pat vengia šilko, natūralios odos ir vilnos, nes jie gaunami iš gyvūnų. Laktovegetarai nevalgo mėsos, bet valgo sūrį ir geria pieną. Ovovegetarai valgo kiaušinius ir jų gaminius. Laktoovovegetarai valgo pieno produktus ir kiaušinius. Polotarianai valgo vištieną, perskatarianai – žuvį ir jūros gėrybes, fleksitarianai retsykiais valgo mėsą. Kai kurie fleksitarianų nelaiko vegetarais dėlto, kad jie nėra visiškai atsisakę mėsos.

* Australijoje yra grupė vegetarų, kurie valgo tik kengūrieną. Australijoje yra nauja grupė žmonių, kurie valgo tik kengūrų mėsą. Kitos rūšies mėsos jie atsisako dėl etinių priežasčių. Australijoje kengūrų yra gausu, todėl nemanoma, kad kenkiama gamtai, valgant laukinių kengūrų mėsą.

* Apskritai žmonės vegetarais tampa tik dėl dviejų priežasčių: sveikatos ir etinių. Dėl etinių priežasčių atsisakiusiems mėsos vegetarams nesvarbu, ar atsisakyti mėsos yra sveika, ar ne, nes jiems rūpi tik gyvūnų ir mūsų planetos gerovė. Dėl sveikatos žmonės tampa vegetarais, kai nori numesti svorio, sumažinti cholesterolį. Jie dažniau nei dėl etiniai vegetarai vartoja kitus gyvūninės kilmės produktus.

* Vegetarai dažnai kenčia nuo vitamino B12 trūkumo. Šio vitamino randama mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose ir pieno produktuose. Vegetarai šio svarbaus vitamino gali gauti vartodami maisto produktus, praturtintus vitaminu B12 arba maisto papildus. Dėl vitamino B12 trūkumo gali atsirasti depresija, nuovargis, silpnumo jausmas, pykinimas, vidurių užkietėjimas, mažakraujystė, širdies ligos ir insultas.

* Kas trečias vegetaras valgo mėsą, kai yra apsvaigęs nuo alkoholio. Vienas tyrimas parodė, kad trečdalis vegetarų nesibodi valgyti mėsos išgėrę. Tačiau 69 % vegetarų, kurie valgė mėsos pavartoję alkoholio, tai slepia.

* Vaisiavalgystė yra radikali vegetarizmo atmaina. Vaisiavalgiai valgo tik vaisius, riešutus ir sėklas. Jų mitybą sudaro 50 – 75 % vaisių. Likusi dalis – riešutai ir sėklos. Prieš mirtį šios dietos laikėsi Steve’as Jobsas. 2013 metais, ruošdamasis „Apple” įkūrėjo vaidmeniui, šios dietos laikėsi ir aktorius Ashtonas Kutcheris. A. Kutcheriui nuo vaisiavalgystės prasidėjo stiprūs pilvo skausmai ir jis dvi dienas praleido ligoninėje.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder