Aktorėms gera valgyti savo uogienę

Aktorėms gera valgyti savo uogienę

Aktorės Kristina Savickytė ir Larisa Kalpokaitė žiemai jau apsirūpino uogienių atsargomis, o kaip jūs? Štai Kristina su dukromis aviečių ir mėlynių prisirinko braidydamos po Varėnos miškus. O Larisą miško gėrybėmis užverčia uogauti, kaip ir grybauti, mėgstantis sutuoktinis. Aktorė juokiasi uždraudusi vyrui uogauti, ir visai be reikalo, nes moka virti ypatingą karališką uogienę, kuri nustebins ir labai išrankius kulinarus.

Karališkas Larisos receptas

Kokią uogienę virs aktorė L.Kalpokaitė, savo sode turinti vyšnių, aviečių ir raudonųjų serbentų? Anot aktorės, jai skaniausia vyšnių uogienė, kurią verda paprastai: būtinai išima vyšnių kauliukus, į puodą suberia kilogramą išdarinėtų vyšnių, maišydama pila kilogramą cukraus. Anksčiau dar virdavo avietes, kurias maišydavo su juodaisiais serbentais. Sako, nepaprastai skanus uogų derinys.

Bet Larisa pasidalijo karališkos uogienės, kuri verdama iš agrastų, receptu. Dar jums reikės kilogramo cukraus ir vyšnių lapų. "Agrastus turite nuskinti, kol jie dar yra žali ir kieti. Tada kiekvieną uogą prapjaukite žirklutėmis ir atsargiai iškrapštykite sėklytes, kaip vyšnių kauliukus. Iš principo tai yra sunkiausias uogienės virimo procesas, nes kada kilogramą agrastų taip išdarinėji, maža nepasirodo, - juokiasi aktorė. - Tada šitas sėklytes virkite atskirai ir palikite parai. Kitą dieną sėklas iškoškite, o sultis palikite. Iš jų pasigaminkite sirupą - tam reikės kilogramo cukraus: sultis supilkite į indą, virkite ir suberkite cukrų. Kai sirupas pasidarys labai tirštas, įmeskite vyšnių lapus, pabaigoje sumeskite išdarinėtas uogas. Jos turi tik užvirti sirupe. Uogienės, supiltos į stiklainį, vaizdas fantastiškas: agrastų uogos ir vyšnių lapai (beje, juos galima valgyti, nes jie pasidaro kaip saldainiukai) plaukioja skaidriame it gintaras skystyje. Tokią uogienę išsivirti yra žygdarbis. Vieną kartą dariau su mama, o kitą kartą viena".

Prisirinkom ir išsivirėm!

Aktorė K.Savickytė prieš porą savaičių su šeima lankėsi pas Varėnoje gyvenančią mamą, o ten kaip iš gausybės rago pasipylė gražiausiai prisirpusios uogos. Įdomiausia, kad aktorė nė neplanavo rinkti uogų, tiesiog nuvažiavo prie ežero išsimaudyti ir išvydo iš tolo raudonuojančius aviečių krūmynus. Kartu prisirinko ir mėlynių.

"Ėjimas į mišką yra labai malonus procesas, - sako aktorė. - Kadangi nuo vaikystės Varėnoje būdavau pas močiutę ir mes su mama eidavome į mišką, uogavimui ir grybavimui jaučiu nostalgiją. Vaikai irgi yra pamėgę mišką... Šiais metais labai pataikėme nuvažiuoti į Varėną, kai buvo mėlynių ir aviečių metas. Aviečių šiemet nemažai, gerai, kad jos buvo nenurinktos. Prisirinkome ir išsivirėme. Man pačiai neįtikėtina, kad tai yra miško avietės. Kadangi ėjau su vaikais, prisirinkau šiek tiek daugiau negu mama ir brolis. Nors dukros, trupučiuką parinkusios, aptingo ir pradėjo zyzti, kad eitume namo. Bet aš atsakiau: "Kol manęs netenkins krepšiuko turinys, namo neisiu". Tada dukros suprato: kuo daugiau jos pririnks uogų, tuo greičiau mes eisime namo. (Juokiasi.) Prisirinkome apie 5 litrus. Panašiai išėjo ir uogienės. Kaip aviečių, tai labai nemažai, nes šių uogų sunku prisirinkti. Dar Varėnoje nuvažiavome į parduotuvę cukraus, žiūrime, kad visi vietiniai gyventojai cukrų ima didelėmis pakuotėmis. Dabar uogienių virimo metas".

Šiuolaikinės mamos dažniausiai nebeverda uogienių, juk kam tas vargas, pasakytų ne viena, jeigu parduotuvėje galima gauti jau paruoštos. Vienu metu K.Savickytė uogienių virimo buvo atsikandusi, todėl kurį laiką uogų nerinko ir uogienių nevirė. Bet pamačiusi, kad dešimties metų dvynukės Gabija ir Justina blynus pradėjo mėgti su uogiene, teko jos pirktis parduotuvėje. Žinoma, ekologišką uogienę daug mieliau valgyti negu konservantų "praturtintą" pirktinę. Dar Varėnoje Kristina vakarienei kepė blynus ir prie jų patiekė šviežut šviežutėlės aviečių uogienės: "Mano Gabijai skaniausi sausi blynai, bet žiūriu - jinai valgo su uogiene. Nusistebėjau, kas čia būtų? O ji sako: "Na, žinai, kai savo prisirinkau ir prisiviriau, jau galiu ir valgyti". (Juokiasi.)

Kristina uogas virė tradiciniu būdu - uogos ir cukrus. Ne visai lygiomis dalimis: litras uogų ir 750 g cukraus. Viskas. "Kas ten yra jas išsivirti, - paprašyta recepto stebisi aktorė. - Į puodą sumeti uogas, tik jas reikia perrinkti. Kadangi avietės buvo neblogai prinokusios, perrinkinėjant pradėjo byrėti, sultys tekėti. Taigi iš karto jas sumečiau į puodą ir maišydama viriau, dėjau cukraus ir tada visus šapus rinkau lauk. Pakankamai švariai buvome susirinkusios, bet vaikai vis tiek rėkė: "Mama, čia bus kirmėlių". Kaip sakau, mūsų avietės iš tikro yra ekologiškos - su kirminais ir šapais". (Juokiasi.)

Aviečių uogienė, kurią valgo arba su blynais, arba su košėmis, aktorei yra skaniausia. Aktorė tikisi, kad tiek, kiek išsivirė, šeimai turėtų pakakti. Kadangi mergaitės labai mėgsta braškes, tai dėl įvairovės nupirks keletą stiklainių braškių uogienės.

Kristina dar planuoja rinkti bruknes. Kadangi vienos bruknės būna labai rūgščios, verdant uogienę aktorė dar prideda obuolių arba kriaušių. Skaniausia - su kriaušėmis. Nulupkite kriaušių odelę, supjaustykite ir sumeskite į verdantį puodą su bruknėmis, įberkite cukraus, nugraibykite putas. Kai nustoja putoti, uogienę galima pilstyti į stiklainius.

Dar prisirinko ir aviečių lapų, šakelių, mama davė melisų ir ramunėlių - tai žiemai gydomosios priemonės nuo peršalimo ligų.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder