Dvigubos skyrybos: kodėl iširo ABBA?

Dvigubos skyrybos: kodėl iširo ABBA?

Švedų grupės ABBA pristatinėti nereikia. Nepaisant to, kad diskotekų ir muzikantų įmantrių apdarų epocha liko praėjusio amžiaus 8-ame dešimtmetyje, ABBA dainos yra populiarios iki šiol, jų melodijas (o kai kada ir žodžius) moka kone visi, o kai kurios kompozicijos tam tikru laiku skamba visur (ypač „Happy New Year“ per Naujuosius metus).

Grupės kelias į šlovę iš esmės yra žinomas. Benis Andersonas (Benny Andersson) ir Bjornas Ulveusas (Bjorn Ulvaeus) antrojoje 7-ojo deš. pusėje grojo populiariose Švedijos grupėse, paskui pradėjo bendradarbiauti, sudarę duetą Bjorn&Benny.

Agneta Feltskog (Agnetha Faeltskog) ir Anifrida Lingstad (Anni-Fryd Lingstad) buvo populiarios dainininkės, dalyvaudavo televizijos šou ir koncertuodavo. O kai visi keturi suvienijo jėgas, rezultatas buvo tikra bomba.

Sąjunga, beje, buvo labai rimta, ne tik kūrybinė, bet ir asmeninė: Bjornas vedė Agnetą, o Benis - Anifridą.  

Nugalėtojui - viskas

Beje, sėkmės formulė buvo rasta ne iškart. Bet vėliau daugelis grupių pradėjo mėgdžioti būtent ABBA, tikėdamosi pakartoti jų sėkmės kelią. Iš šalies viskas atrodė paprasta: B.Andersono ir B.Ulveuso dainos ir Agnetos su Anifrida vokalas buvo stulbinamai efektingi.

Tokio spaudimo neatlaikė „Eurovizijos-1974“ žiūrovai, kuriems kvartetas, pavadintas dalyvių pirmosiomis vardų raidėmis, pristatė dainą „Waterloo“.

Netrukus ir visas pasaulis suklupo prie švedų atlikėjų kojų. Kelias į tarptautinį pripažinimą nebuvo visiškai lengvas, bet jau ko ko, o atkaklumo ir profesionalumo ABBA muzikantams netrūko.

Žingsnis po žingsnio jie išsikovodavo pirmaujančias pozicijas, jų dainos tapdavo hitais, užimdamos vis aukštesnes vietas hitparaduose. 8-ojo deš. pabaigoje grupė atsidūrė populiarumo viršūnėje.

Daugelis muzikantų tuo pasitenkindavo ir nustodavo tobulėti: atseit, naujas dainas tegu kuria tie, kieno senos prastos. Pavyzdžiui, grupė „Eagles“ daugybę metų visuose koncertuose atlieka dainą „Hotel California“ (parašytą, beje, 1977 m.), o gerbėjai yra patenkinti.

Lemtingos skyrybos

Bet ABBA muzikantai nenorėjo miegoti ant laurų. Galbūt ne šiaip: tiesiog atėjo metas išsiskirti ir toliau eiti kiekvienam savo keliu. Panaši istorija prieš 10 metų jau buvo nutikusi „The Beatles“. „Bitlai“ prarado ankstesnį tarpusavio supratimą, atrado naujų interesų ir toliau panoro dirbti atskirai.

ABBA šį labai ilgai besitęsiančio kūrybinio bendradarbiavimo sukeltą nuovargį dar apsunkino ir glaudus dviejų šeimų, sudarančių grupę, tarpusavio ryšys. Pirmąja būsimo subyrėjimo kregždute tapo Bjorno ir Agnetos skyrybos, apie kurias buvo paskelbta 1979 m. sausį ir kurios patraukė žiniasklaidos dėmesį.

Apie pokyčius muzikantų šeimyniniame gyvenime buvo klausinėjama kiekviename interviu. Jie tvirtino vis tą patį - viskas lieka po senovei, ABBA įrašinėja naujas kompozicijas, rengia naujus albumus, o ar Bjornas ir Agneta gyvena kartu, ar ne - visiškai nesvarbu. Niekas jais netikėjo.

Po poros metų, 1981 m. vasarį, skyrybų dokumentus įteikė ir B.Andersonas su A.Lingstad. Į spaudą prasiskverbė gandai, kad jų santuoka jau senokai yra pašlijusi. Įdomu, kad Benis ir Frida santuoką oficialiai įregistravo likus tik trejiems metams iki skyrybų.

Grupės narių asmeninį gyvenimą žiniasklaida narstė labai aktyviai, ir gali būti, kad būtent tai ir perpildė muzikantų kantrybės taurę. 1981 m. lapkritį ABBA išleido aštuntą studijinį albumą „The Visitors“. 1982-ųjų gegužę ir birželį muzikantai studijoje ruošė muzikinę medžiagą kitai plokštelei.

Bet jau vasaros pabaigoje planai iš esmės pasikeitė, ir prieš Kalėdas pasirodė tik ankstesnių dainų rinkinys „The Singles: The First Ten Years“.

1982 m. gruodžio 11 d. ABBA muzikantai paskutinį kartą drauge pasirodė britų šou „The Late, Late Breakfast Show“. Jų koncertas buvo transliuojamas vaizdo ryšiu iš studijos Stokholme.

Legendinės superžvaigždės

Iš tiesų visos kalbos apie muzikantų išsiskyrimo priežastis buvo tik prasimanymai ir gandai. Žinoma, dviejų porų skyrybos yra faktas, bet apie abiejų dainininkių, Agnetos ir Fridos, blogus santykius patys muzikantai neužsimena. Jie apskritai nieko nekalba apie ABBA subyrėjimą, nors nuo jų paskutinio pasirodymo praėjo beveik 40 metų.

Grupei iširus, muzikantai užsiėmė kas kuo, ne itin dairydamiesi atgal į buvusį jų bendro projekto populiarumą.

Agneta („šviesioji“, kaip ją vadina gerbėjai) keletą metų įrašinėjo albumus anglų kalba, paskui 17 metų užsidarė kaime ir grįžo su naujomis dainomis tik naujojo tūkstantmečio pradžioje. Frida („juodoji“) muzikoje daug nepasiekė, užtat ištekėjo už princo ir tapo tikra princese.

Bjornas Ulveusas ir Benis Andersonas iširus ABBA bendradarbiavo toliau. Jie kartu sukūrė miuziklą „Šachmatai“ („Chess“), o jo įrašų buvo parduota 2 mln. egzempliorių. Sėkmingiausias Bjorno ir Benio miuziklas - „Mamma mia!“, sukurtas ABBA dainų pagrindu.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder