Galingas žybsnis Saulėje sukėlė magnetinę audrą

Galingas žybsnis Saulėje sukėlė magnetinę audrą

Šeštadienio popietę Žemėje kilo magnetinė audra. Jos priežastis - rugpjūčio 12-osios naktį stipraus žybsnio Saulėje į kosminę erdvę išsviestas didelės energijos plazmos debesis. Šios plazmos srauto dalis šeštadienį po vidudienio pasiekę Žemę ir sujaukė iki tol ramų mūsų planetos magnetinį lauką, sukėlė magnetinę audrą, sako etnokosmologas Jonas Vaiškūnas.

Žemės magnetinio lauko būseną išreiškiantis magnetinio lauko svyravimų indeksas Kp šoktelėjo iki 7 balų. Žemės magnetinio lauko svyravimų indekso skalė Kp yra padalinta į 10 lygių.

Kai Kp indekso vertė yra nuo 0 iki 3, - Žemės magnetinis laukas laikomas ramiu, kai Kp pasiekia 4 lygį magnetinis laukas jau tampa neramiu, o Kp indeksui esant nuo 5 iki 9 Žemėje siaučia magnetinė audra.

Manoma, kad rugpjūčio 15-ąją kilusi magnetinė audra gali trumpam atslūgti, tačiau, anot J. Vaiškūno, į žemę plūstanti stipraus žybsnio išmesta plazma gali vėl ją sustiprinti rugpjūčio 16 ir 17 dienomis.

Pasak etnokosmologo, mūsų planetą pasiekusios elektringos Saulės plazmos dalelės, sutrikdydamos Žemės magnetinį lauką, ne tik sukelia magnetines audras ir išraiškingas šiaurės pašvaistes, tačiau gali sutrikdyti ir radijo ryšį, Žemės orbitoje skriejančių kosminių stočių veiklą, Žemės elektros perdavimo linijų darbą, geležinkelių automatinio valdymo sistemas.

Pasak J. Vaiškūno, dėl magnetinių audrų gali padaugėti sveikatos sutrikimų. Silpnesnės sveikatos žmonėms kyla pavojus būti ištiktiems širdies priepuolio, gali sutrikti žmogaus širdies ritmas, taip pat kamuoti dusulys arba pakilti kraujospūdis. Lėtinių ligų turintiems žmonėms patariama gerti kraują skystinančių vaistų, taip pat raminamųjų, nes dėl magnetinio lauko suaktyvėjimo didėja nervinė įtampa, o didėjant jai, trinka ir kraujospūdis.

Pasak etnokosmologo, savaitgalio vakarais verta pasižvalgyti po žvaigždėtą dangų. Jeigu magnetinė audra staiga nenurims, tai tarp ryškių rugpjūčio žvaigždžių ir žybsinčių Perseidų meteorų gali pasisekti pamatyti dar ir Šiaurės pašvaistę.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder