Geriausi 2015-ųjų pasaulio išradimai

Geriausi 2015-ųjų pasaulio išradimai

Žurnalas „Time“ kasmet sudaro sąrašą išradimų, kurie gyvenimą daro geresnį ir patogesnį, o kai kada - tiesiog linksmesnį. Supažindiname su įdomiausiais.

„Hoverbordas“

Tai pusiau riedis, pusiau riedlentė. „Hover“ iš anglų kalbos verčiamas kaip „sklandyti, pleventi“. Ir nors „skraidanti riedlentė“ virš žemės nekybo, ji vis dėlto yra pripažinta populiariausiu šių metų gaminiu. Kai žmogus atsistoja ant „hoverbordo“, po kiekviena pėda esantys elektriniai giroskopai įrenginį automatiškai subalansuoja. Įrenginys valdomas perkeliant kūno svorį, taigi stovint ant jo galima atlikti įvairius triukus ir net šokti. Maksas Jelinas (Maxx Yellin), vienos iš 20 firmų, gaminančių „hoverbordus“, steigėjas, įžvelgia dideles šios naujovės perspektyvas. Priklausomai nuo modelio ir ypatumų, „hoverbordų“ kaina svyruoja nuo 350 iki 1700 dolerių. Ką gi, už patogumus tenka mokėti.

Saugus sunkvežimis

Kasmet tūkstančiai žmonių patiria traumas ir žūsta avarijose, nes nepamato pavojaus - krovininiai automobiliai jiems užstoja kelią. Ypač dažnai tai vyksta siauruose ir vingiuotuose keliuose. „Samsung“ ir reklamos agentūra „Leo Burnett“ rado kūrybišką šios problemos sprendimą ir sukūrė sistemą, kuri vaizdą iš sunkvežimio priekio transliuoja į keturis ekranus užpakalinėje dalyje. Atliekant pirmąjį bandymą, krovininė mašina su „Safety truck“ įranga per 3 dienas nuvažiavo 1000 km be eismo įvykių.

Vandenyno šiukšlių siurblys

Jei iš Ramiojo vandenyno surinktume visas plastiko šiukšles, jos užimtų plotą, prilygstantį Teksaso valstijai. O jų kasdien vis daugėja. Šiukšlių gaudymas tinklais - brangus ir varginantis užsiėmimas. Projekto „Ocean Cleanup“ rengėjai siūlo įrengti plaukiojančią 100 km ilgio užtvarą ir sugaudyti šiukšles, pasinaudojant srovėmis. Tinklas bus įtaisytas už 3 m nuo vandens paviršiaus taip, kad žuvys galėtų praplaukti. Jei bandymai bus sėkmingi, vandenyno valymas prasidės 2020 m.

Sportbačiai, kuriuos galima užsirišti viena ranka

2012 m. „Nike“ gavo Metju Volcerio (Matthew Walzer) laišką. Cerebriniu paralyžiumi sergantis paauglys papasakojo, kad nori stoti į pasirinktą koledžą ir nesijaudinti, kad kažkam reikės padėti jam užrišti batų raištelius. Idėja firmai „Nike“ patiko, juk lengvai suvarstomi sportbačiai tiks visiems vartotojams ir palengvins gyvenimą ypatingiems žmonėms kaip Metju. 2015 m. „Nike“ drauge su garsiu krepšininku Lebronu Džeimsu (LeBron James) pristatė „Flyease 8“ - sportbačius su viena ranka valdomu mechanizmu. Reikia tik patraukti dirželį, kuris užveržia raištelį. Tobulinti dar yra ką: dirželį trūktelėjus per greitai arba per stipriai, užsegimo mechanizmas gali sulūžti. Tačiau Metju Volceris, kuris dabar studijuoja antrajame Floridos universiteto kurse, sako, kad „Nike Flyease 8“ suteikia jam nepriklausomybės jausmą ir yra didelis patogumas.

Gliuteno indikatorius

Milijonai celiakija (gliuteno netoleravimu) sergančių žmonių baiminasi, kad restoranų patiekaluose gali būti šio baltymo liekanų. Jutiklis „Nima“, kuris bus pradėtas pardavinėti 2016 metais, palengvins jų gyvenimą: per dvi minutes bus galima patikrinti bet kurį patiekalą ar gėrimą. Mėginys įdedamas į įrenginį, ir antikūnai, kurių yra vienkartinio naudojimo kasetėje, pradeda ieškoti gliuteno pėdsakų. Firmos „6SensorLabs“ steigėjai tikisi pritaikyti tokią pačią technologiją ieškant maiste kitų alergenų, pavyzdžiui, žemės riešutų arba pieno produktų.

Požeminis parkas

Denas Barašas (Dan Barasch) ir architektas Džeimsas Remsis (James Ramsey) bando apleistą požeminį tramvajų depą Niujorke paversti parku „Lowline“, pilnu žalumos, žydinčių augalų ir saulėtų poilsio zonų. Tai tapo įmanoma sukūrus „nuotolinės saulės šviesos“ sistemą. Ji kaupia saulės šviesą, atsispindinčią nuo aplinkinių stogų, ir nukreipia ją po žeme, naudojant pluoštinius optinius kabelius. Po parko kupolu įtaisyti atspindintys elementai išsklaido šviesą, būtiną augalams augti. Norėdami įrodyti savo sukurtos technologijos tinkamumą, D.Barašas ir Dž.Remsis sukūrė parko prototipą. Pačiam parkui įkurti reikia gauti dar keletą leidimų ir 70 mln. dolerių.

Virtualus pieštukas

Pieštukas buvo išrastas prieš 450 metų. Per tą laiką visi spėjo pamiršti, koks tai puikus daiktas. Galima rašyti pakreipus jį bet kokiu kampu, o spalvos intensyvumas priklauso nuo jėgos, kuria jis spaudžiamas; klaidas galima lengvai ištrinti. Pieštuko ypatumų atkūrimas skaitmeniniu formatu inžinieriams nedavė ramybės daugybę metų, štai kodėl pastarasis „Apple“ išradimas daro tokį įspūdį. „Apple Pencil“ galima piešti ir rašyti ekrane, tarsi tai būtų popieriaus lapas. Jis veikia drauge su „iPad Pro“ - planšetiniu kompiuteriu, kuris dirba sparčiau už 80 proc. pernai parduotų nešiojamųjų kompiuterių. Šis tandemas sudaro prielaidas atsirasti naujiems paveikslų, animacijos, brėžinių kūrimo būdams.

Žaislas, su kuriuo galima paplepėti

Kitaip nei kiti kalbantys žaislai, kurie tik kartoja vaiko pasakytas frazes, dinozauras, pagamintas naudojant „IBM’s Watson“ technologiją, sąmoningai bendrauja su 5-9 metų vaikais. Jis atsako į užprogramuotus klausimus, pavyzdžiui, „Koks atstumas iki Mėnulio?“, taip pat girdi vaikų atsakymus. Dinozauras padeda ugdyti vaikų gabumus matematikai, užduodamas tokius klausimus kaip „Kiek bus 2 plius 2?“ arba „Ar moki suskaičiuoti iki 10“?

Stalinė DNR laboratorija

DNR grandinės tyrinėjimai gali trukti visą dieną. Šį procesą sutrumpinus iki 3 valandų, būtų lengviau rasti kaulų čiulpų donorų ir sukurti vaistus autoimuninėms ligoms gydyti. Sėkmės raktas - mikroschema „Fluidigm“, kuri gali tyrinėti mėginį, 1000 mažesnį už vandens lašą. Naująjį įrenginį bus galima plačiai naudoti ligoninėse ir laboratorijose.

Knyga, filtruojanti vandenį

663 mln. planetos žmonių negauna švaraus geriamojo vandens, nes filtravimas - sudėtingas ir brangus procesas. Jiems galėtų padėti „Drinkable Book“, kurią mokslininkai kūrė keletą metų. Knygos puslapiai - vandens filtrai, sulaikantys iki 99 proc. kenksmingų bakterijų. Šie duomenys gauti knygą išbandant Bangladeše, Ganoje ir Pietų Afrikoje. Naudojimosi instrukcijos yra knygos puslapiuose. Ir nors mokslininkams dar teks nustatyti, ar „knyga“ gali pašalinti visus teršalus, įskaitant virusus, išradėjai kupini optimizmo ir tvirtina, kad yra pasirengusiųjų finansuoti bandymus ir masinę gamybą.

Asmeninis oro taršos detektorius

Detektorius „Tzoa“ tiria aplinkos oro sudėtį. Stacionarus įrenginys, kurį sukūrė Kevinas Hartas (Kevin R.Hart) matuoja temperatūrą, kietųjų dalelių kiekį, radiacijos lygį ir duomenis siunčia įstaigoms, kurios analizuoja orą. Pavasarį kompanija planuoja pradėti gaminti nešiojamuosius detektorius. Juos naudodami, pėstieji savo maršrutus galės planuoti taip, kad išvengtų alergenų, pavyzdžiui, žiedadulkių.

Protinga keptuvė

Gaminant naują patiekalą kyla daug klausimų: ar keptuvė pakankamai įkaito, ar jau laikas pamaišyti, patiekalas jau iškepė ar reikia dar kepti? Keptuvė „Pantelligent“ (su „Bluetooth“ ir įkaitimo davikliu) į juos atsakys. Išmaniojo telefono programėlėje išsirenkate receptą, o keptuvė į ekraną siunčia instrukcijas, taigi tiksliai žinosite, kada reikia apversti kepsnį.

Energijos suteikiantys makaronai

„Banza“ - pasta, pagaminta iš avinžirnių, o ne iš kviečių. Banzoje (trumpinys iš „garbanzo“) yra dvigubai daugiau baltymų ir 4 kartus daugiau ląstelienos negu įprastoje pastoje, bet gerokai mažiau angliavandenių ir gliuteno. Makaronai „Banza“ buvo pradėti pardavinėti dviejose JAV parduotuvėse, dabar jų galima rasti 1700 parduotuvėse. Jų parduodama vis daugiau! Planuojama perdirbti ir tokius produktus kaip pica ir košė.

Skaitmeninis stetoskopas

Išklausyti paciento širdies ritmą ir nustatyti sutrikimus, kliaujantis tik klausa ir patirtimi - užduotis ne iš lengvųjų. Bet tik ne su „Eko Core“. Prijungus šį adapterį prie įprasto stetoskopo, širdies plakimo garsą galima perkelti į išmanųjį telefoną. Paskui programa išanalizuos garsą ir palygins jį su ankstesniais įrašais, ir tai medikams padės nustatyti ūžesius, širdies vožtuvo anomalijas ir kitokius sutrikimus, kurių neįmanoma išgirsti „plika ausimi“. „Eko Core“ dabar išbandomas Kalifornijos universitete (San Fransiskas). Jei įrenginys veiks taip, kaip turėtų, sumažės diagnostikos klaidų ir bus galima atsisakyti brangių tyrimų kaip echokardiografija.

Bioninės ausys

Jei atsidūrėte ten, kur tvyro nepakeliamas triukšmas, turite dvi išeitis: užsikimšti ausis arba susitaikyti. O ką, jei būtų galima nutildyti tik vieną dirginantį garsą, neužgožiant kitų? Arba tiesiog sumažinti garsą, kaip televizoriaus? Tokį efektą žada kompanija iš Niujorko „Doppler Labs“, sukūrusi ausines su sistema „Here Active Listening“. Kitaip nei kiti aparatai, kurie susilpnina ar sustiprina visus garsus vienu metu, šios ausinės yra valdomos mobiliajame įdiegta programėle: naudotojas gali pasirinkti garsus, kurių nori atsikratyti. Tai yra galima stovėti laukiant traukinio ir normaliai kalbėtis, nuslopinus trukdančius traukinių garsus. Šios ausinės iš pradžių buvo skirtos muzikantams ir koncertams, bet dabar yra prieinamos visiems.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder