Kai vargeta tampa ponu: sėkmės kaina

Kai vargeta tampa ponu: sėkmės kaina

Istorijos apie žmones, kurie iškilo „iš apačių“ ir tapo žinomais ir vertinamais visuomenės nariais, yra labai populiarios. Bet gyvenime už viską tenka mokėti. Ir kartais tiems „lūšnynų milijonieriams“ tenka susimąstyti: ar ne per daug jie prarado, išsiveržę iš savosios, nuo vaikystės įprastos aplinkos ir pakeitę pažįstamų ratą? Kas tai per praradimai, ir kodėl jie būna skausmingi?

Sveikata

Jauni žmonės iš skurdžių šeimų, kuriems pavyksta iškilti ir pereiti į kitą visuomenės sluoksnį, dažnai pasižymi silpna sveikata ir pirma laiko susensta. Amerikiečiai mokslininkai tyrė 292 jaunus afroamerikiečius, gyvenančius Džordžijos valstijos kaimo rajonuose. Specialistai juos stebėjo 5 metus. Tyrimo pradžioje visiems dalyviams buvo 17 metų. Per tuos metus buvo ne kartą matuojamas biologinis žymuo, atspindintis kalendorinio ir realaus (biologinio) žmogaus amžiaus skirtumą. Paaiškėjo, kad jei vaikinai ir merginos buvo iš šeimų, turinčių nemažas pajamas, pasižymintys gana aukštu savikontrolės lygiu, tai yra gebėjimu kelti aiškius tikslus ir uždavinius, taip pat neturėjo priklausomybės nuo alkoholio ar narkotikų, tai nedarė ryškios įtakos sveikatos būklei, jų biologinis amžius paprastai atitikdavo kalendorinį. Bet to negalima pasakyti apie jų bendraamžius iš neturtingų šeimų, taip pat pasižyminčius geromis psichologinėmis savybėmis, įskaitant žemą depresyvumo ir agresyvumo lygį. Net jei toks jaunuolis gerai mokėsi, siekė karjeros ir neturėjo žalingų įpročių, jo biologinis amžius neretai gerokai viršydavo kalendorinį.

Specialistai mano, kad mėginimai kontroliuoti savo elgesį ir sėkmės siekimas materialių sunkumų ir socialinės diskriminacijos fone yra krūvis sveikatai - daugiau išsiskiria streso hormonų, o tai sukelia ankstyvą organizmo ląstelių senėjimą. Būtent todėl iškilę žemųjų socialinių sluoksnių atstovai taip dažnai, palyginti su bendaamžiais iš turtingesnių šeimų, gana jauni miršta nuo infarkto, vėžio ir kitų ligų.

Šeima

Kaip matome daugybėje televizijos šou, daugelis įžymybių konfliktuoja su giminėmis - artimais arba tolimais. O priežastys būna įvairios. Labai dažnai prasimušęs į žmones toks žmogus ima gėdytis artimųjų, kurie taip ir liko „apačioje“, - jie nieko nepasiekė, yra neišsilavinę, kartais piktnaudžiauja alkoholiu. Dėl to visiškai nutraukiami santykiai su tėvais, broliais, seserimis, kurie dabar priklauso kitam sluoksniui. Be to, jie mano, kad turtingas ir garsus giminaitis privalo jiems padėti materialiai, spręsti įvairias problemas, kaltina jį nedėmesingumu. Visiems anksčiau ar vėliau prireikia artimų žmonių paramos. Jei su jais nebendraujama arba santykiai yra sudėtingi, tam tikrais gyvenimo laikotarpiais tai gali tapti tragedija.

Draugai

Išsiveržę iš skurdo ir nesėkmių, žmonės dažniausiai visiškai pakeičia pažįstamų ratą. Vaikystės ir jaunystės draugai tampa nebeįdomūs, nes jų gyvenimo prioritetai yra kiti, arba sėkmės sulaukęs žmogus baiminasi, kad bus išnaudojamas. Kartais draugai, likę ant žemesnės visuomenės pakopos, patys nutraukia santykius, nusprendę, kad buvęs bičiulis „užrietė nosį“. Naujų draugų lyg ir atsiranda, bet anksčiau ar vėliau žmogus supranta, kad iš esmės jis liko vienas, nes draugauja tik su „reikalingais“ žmonėmis. Bendravimas su jais grindžiamas abipuse nauda, o iš tiesų artimų, nuoširdžių, nesavanaudiškų draugų nėra.

Sielos ramybė

Žmogus, kuris anksčiau buvo neturtingas ir neįtakingas, baisiai bijo vėl viską prarasti. Todėl jis nuolatos stengiasi didinti savo gerovę, baiminasi tapti auka priešų, kurie viską iš jo atims... Jis gyvena nuolatinio streso sąlygomis.

Taigi nugalėtojo ir „gyvenimo šeimininko“ išoriniai atributai gali slėpti daugybę baimių, praradimų ir kompleksų. Yra apie ką pagalvoti...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai
Sidebar placeholder