Sensacingos knygos autorius prakalbo apie artėjančią sporto mirtį

Sensacingos knygos autorius prakalbo apie artėjančią sporto mirtį

Pasaulyje karaliauja futbolas, tačiau šios sporto šakos gerbėjai negali būti ramūs. Jau daugybę metų komandos, treneriai ir žaidėjai yra atsidūrę nusikaltėlių taikiklyje, kurie palaužę silpnesnius, susižeria neįtikėtino dydžio pelną.

Ši problema nemažai metų skandino ir Lietuvos futbolą, o tai nulėmė ištuštėjusius stadionus bei kritusį prestižą.

Prieš mėnesį mūsų šalies sporto aistruoliams buvo pateikta staigmena – sensacinga Dekleno Hilo (Declan Hill) knyga „Sutartos futbolo rungtynės. Žvilgsnis iš vidaus“. Leidinyje yra pateikta šokiruojanti informacija, kaip jaunus ir patyrusius žaidėjus klubų vadovai įtraukia į nešvarius mačus, kaip korupcija futbole sugriovė klestėjusias Azijos lygas bei rašomi būdai, kaip galima apriboti nusikaltėlių veiklą bei atgaivinti šią sporto šaką.

Knygos leidėjai susisiekė su knygos autoriumi akademiku D. Hilu, kuris atskleidė, kodėl nusprendė paaukoti daug asmeninio laiko ir atlikti daug jėgų pareikalavusį tyrimą.

Tyrimo pradžia

„Pietavau Maskvos restorane su JAV Senato nariu, kuris pareiškė, jog pažįsta pagrindinį Rusijos mafiozą, dalyvavusį VIP teisėmis FIFA pasaulio čempionato finale. Nustebau – kaip taip gali būti? Nuo to viskas ir prasidėjo“, – sake D.Hilas.

„Kai pradėjau tyrimą mane nemaloniai šokiravo korupcijos lygis pasauliniu mastu. Buvo sunku suprasti, kaip veikia globalizacija sporto lažybose ir kokius padarinius Europai bei Šiaurės Amerikai atneš Azijos nusikaltėliai“, – tikino autorius, kuris savo knygoje aprašė ir požymius, pagal kuriuos galima nustatyti nupirktų rungtynių faktą.

Korupcija – ir aukščiausio lygio mačuose

Anot kanadiečio, jis pastebėjo įtartinų ženklų ir praėjusią vasarą Rusijoje vykusiame planetos čempionate.

„Akivaizdus sutartas mačas buvo tarp Japonijos ir Lenkijos. Viso pasaulio fanai pamatė, jog tokia parodija buvo toleruojama FIFA bei nebuvo skirta jokių nuobaudų nei komandoms, nei treneriams ar teisėjams. Pasibjaurėtina“, – pasakojo D.Hilas.

Mokslininkas įspėjo, jog Senojo žemyno komandos ir federacijos privalo kuo greičiau imtis veiksmų ir pažaboti nusikaltėlių įtaką, nes paskui gali būti vėlu.

„Sutartos rungtynės vyksta daugumoje Europos šalių. Italija, Ispanija, Graikija, Turkija, buvusios Sovietų respublikos po truputį grimzta į gilią, bjaurią ir labai nešvarią sporto korupcijos pelkę. Baiminuosi, jog ateis laikas, kai mūsų vaikai galvos, jog tikros rungtynės vyksta tik užsienio valstybėse.

Kodėl vyksta sutarti mačai?

Ar pagrindinė problema – prastas užmokestis žaidėjams? Tai vienas iš svarbiausių dalykų, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad ir dauguma sporto valdininkų mėgsta „pasukti į šoną“.

Mes turime tokį išsireiškimą, kuris, manau, yra nesvetimas ir jūsų šalyje – „žuvis pūva nuo galvos“.

Taip vyksta ir sporto nusikaltėlių tarpe – jei šakai vadovauja korumpuotas asmuo, vadinasi, kiti žmonės taip pat nebus švarūs“, – tikino knygos autorius.

Problemos sprendimas

Paprašytas patarimo, kaip atgaivinti merdėjančią Lietuvos futbolo A lygą, D.Hilas paminėjo apie išsivalymo svarbą.

„Viskas yra labai paprasta – Lietuvos valdžia ir policija turėtų atlikti pirmą žingsnį bei įsteigti nepriklausomą ir visiškai finansuojamą tyrimų skyrių, kurio užduotis būtų susidoroti su visomis sporto problemomis: sutartomis rungtynėmis, dopingu, seksualiniu priekabiavimu prie atletų (o tai taip pat didžiulė problema, apie kurią nešnekama).

Per kelerius metus nuo knygos išleidimo jau bendradarbiavau su kelių šalių atstovais, o mano paminėtos priemonės buvo naudotos kovai su korupcija Norvegijoje, Suomijoje, Australijoje ir Naujoje Zelandijoje.

Ypač patiko Australija – šie vyrukai yra tiesiog išprotėję nuo sporto ir trokšta išnaikinti bet kokias nusikaltimų apraiškas. Australai įsteigė specialų policijos skyrių sportui ir sulaukė didelės sėkmės“, – pasidžiaugė D.Hilas.

Anot mokslininko, Lietuvos futbolo federacijos pastangos pažaboti korupciją yra nepakankamos – neužtenka kreipti dėmesio vien į nusikaltusius atletus.

„Ar LFF atliko tyrimą ir aiškinosi apie visus A lygos komandų savininkus?“ – retoriškai klausė D.Hilas.

„Stumbro“ skandalas

Tiesa, jis nesiruošė kritiškai vertinti prieš pusmetį JAV spaudoje nuskambėjusio skandalo, kai buvo aprašytos prastos sąlygos žaidėjams „Stumbro“ klube.

„Atsargiai vertinčiau „New York Times“ išspausdintą straipsnį, nes jis buvo parašytas užsakius Katarui, kad nukreipti dėmesį nuo žmonių išnaudojimo statant būsimo pasaulio čempionato infrastruktūrą.

Šimtai tūkstančių žmonių yra tapę moderniųjų laikų vergais. Taigi, Kataras nusprendė nusamdyti trečiųjų šalių agentūras, kurios nusitaikė į tokias mažas šalis kaip Lietuva. „Stumbras“ tiesiog stengiasi daryti tai, ką ir kitos komandos. „New York Times“ privalėtų nukreipti dėmesį į Katarą, o ne kaltinti sąžiningus lietuvius“, – sake D.Hilas.

Nusikaltėliams futbolo negana – pradėjo taikytis į tenisą

Praėjusią savaitę Ispanijoje ir Prancūzijoje vyko sportininkų suėmimai, kurie, kaip įtariama, priklausė armėnų nusikaltėlių grupuotei bei derino sutartus teniso varžybų rezultatus.

Anot teisėsaugos, iš viso su nelegalia veikla buvo susiję net 83 asmenys, o tarp jų – 28 žaidėjai, rungtyniavę „ITF Futures“ ir „Challenger tours“ turnyruose.

Vienas iš profesionalų – ispanas Marcas Fornellis-Mestresas. 36-erių atletas praėjusių metų pabaigoje pasauliniame reitinge užėmė 1007-ąją vietą ir jau prieš keletą savaičių buvo sulaukęs draudimo dalyvauti varžybose.

Europolas pranešė, kad 11-oje namų buvo atliktos kratos ir rastas šautuvas bei grynais pinigais 167 tūkst. eurų.

Teisėtvarkos pareigūnai perėmė 50 elektroninių prietaisų, penkias prabangias transporto priemones, taip pat krūvas mokėjimo kortelių bei dokumentų.

Savo žodį apie nuvilnijusį skandalą nutarė tarti ir garsus rašytojas bei pasaulinės šlovės sulaukusios knygos „Sutartos futbolo rungtynės. Žvilgsnis iš vidaus“ autorius Declanas Hilas.

Korumpuotą sportą tyrinėjantis kanadietis teigė, jog jis jau senokai turėjo informacijos apie vykstančius nešvarius dalykus teniso pasaulyje.

„Praėjusį pavasarį į mano rankas pateko daug dokumentų, kurie buvo susiję su dabar Ispanijoje sulaikytais teniso skandalo dalyviais. Aš specialiai jų neviešinau, nes nenorėjau pakenti vykstančiam tyrimui, tačiau dabar kiek praskleisiu paslapties šydą.

Dokumentai parodo, jog nebuvo atskleista visa nusikaltėlių grupuotės sudėtis – ši organizacija veikia visoje Europoje ir turi užmezgusi stiprius ryšius su Azijos lažybų rinka.

Į nešvarius reikalus buvo įsivėlę ir aukštesnėse reitingo pozicijose esantys teniso žaidėjai, taip pat  pradedama kalbėti apie netikras paskyras, su įteisintais ID numeriais arba nusikaltėlių perimamas nuolat naudojamas sąskaitas lažybų bendrovėse“, – rašė D. Hilas.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder