Austrijos pasididžiavimą Zalcburgą verta aplankyti ne tik dėl to, kad tai yra vienas gražiausių miestų Europoje. Daug labiau nei miesto architektūros šedevrai gali nustebinti austrų sugebėjimas meistriškai naudotis Zalcburge gimusio garsiojo kompozitoriaus Volfgango Amadėjaus Mocarto vardu, siekiant to paties tikslo: išleisti turistus iš miesto tik su sąlyga, kad jų piniginės bus kaip reikiant patuštėjusios.
Vieni Zalcburgo gyventojai už sotų ir laimingą gyvenimą dėkoja Dievui, o kiti neužmiršta padėkoti Mocartui ir, kaip teko girdėti, retsykiais net sukalba už šį muzikos genijų maldelę. Mat kompozitorius į miestą traukte traukia turistus.
V. A. Mocartas Zalcburge gimė 1756 metų sausio 27-ąją. Gyvendamas šiame mieste jis sukūrė daugybę nepakartojamų muzikos kūrinių, ir nors po mirties buvo palaidotas Austrijos sostinėje Vienoje, Zalcburgas kompozitorių garbina ir turbūt visada garbins kaip nieką kitą. Mocartas tapo neatsiejama Zalcburgo turistinio įvaizdžio dalimi, o turizmo specialistai žino, kaip svarbu miestui turėti įvaizdį.
Vaikščiojant Zalcburgo gatvėmis neapleidžia jausmas, kad Mocartas tebėra gyvas, nes jo čia pilna visur. Jo vardas mirgėte mirga: gatvelėse, ant namų, afišose, galiausiai - ant begalės suvenyrų bei saldumynų pakuočių, o labiausiai tai pasakytina apie senamiestį, kuris yra tapęs ištisu kompozitoriaus miestu. Čia kasdien skamba Mocarto muzika, vyksta daugybė kompozitoriaus garbei skirtų koncertų bei festivalių. Visos parduotuvės perkrautos saldainiais su Mocarto atvaizdu, netgi pačiame tamsiausiame užkampyje pardavėjai maloniai siūlys jų paskanauti. Saldainių įvairovė išties stebinanti, ir nors jie brangūs, turistai noriai perka. Išvažiuoti iš miesto be Mocarto saldainių - tiesiog neleistina.
Turistai mielai perka ir marškinėlius, puodelius ir įvairiausius kitus suvenyrus su Mocarto veidu - jie taip pat brangūs; moka už ekskursijas gidams (kaina - 35 eurai asmeniui), išsamiai papasakojantiems apie kompozitoriaus gyvenimą bei nuvedantiems iki jo namo, kuriame kompozitorius gimė ir gyveno; moka restoranams, kuriuose taip pat skamba Mocarto muzika, o padavėjai pasirengę atsakyti į bet kokį su juo susijusį klausimą.
Turistų Zalcburge daugybė visais metų laikais, o ypač - vasarą, kai senamiesčiu migruoja tūkstantinės atvykėlių minios. Tai, kad Zalcburgas yra vienas brangiausių miestų Europoje, turistų neatbaido. Čia išties brangu, ypač - turistų gausiai lankomose vietose. Paėjus atokiau, kainos jau ne taip stipriai kandžiojasi, bet vis dėlto yra gana aukštos eiliniam europiečiui, lietuviui - tuo labiau.
Norintiems aplankyti žymiausius turistinius objektus taip pat reikia nusiteikti nemažai išleisti. Pavyzdžiui, vien pasikelti funikulieriumi iki Hohensalzburg tvirtovės kainuoja 10 eurų. Galima užlipti ir pėsčiomis (tvirtovė yra maždaug 120 metrų aukštyje), tačiau už įėjimą tuos pačius 10 eurų vis tiek teks susimokėti. Žinoma, šią viduramžių tvirtovę aplankyti tikrai verta. Sakoma, kad Europoje nėra geriau išsilaikiusios tvirtovės už šią, esančią Zalcburge. Ji, pradėta statyti 1078 metais, nė karto nebuvo užkariauta. Užlipus atsiveria nuostabi senamiesčio ir viso miesto panorama.
Zalcburgo vardas kilęs nuo žodžio "druska" - ji nuo seno buvo kasama miesto apylinkėse. Anuomet tai buvo pusiau nepriklausomas miestas, kurį valdė princai arkivyskupai, bene labiausiai prisidėję, kad Zalcburgas šiandien turėtų tokį turtingą kultūrinį palikimą. Mieste daug įvairiausių grožybių: bažnyčių, vienuolynų, princų rezidencijų, rūmų ir parkų. Išskirtinumo miestui suteikia per jį tekanti Salzach upė, didžiulės Hohensalcburg uolos, iš įvairių vietų matomi įspūdingi kalnai.
Giedrė PETKEVIČIŪTĖ
Rašyti komentarą